Etkinlikte Müstehcen Hemşire Kıyafeti Kullanılmasına Tepki

Etkinlikte Müstehcen hemşire kıyafeti kullanılmasına Tepki

Etkinlikte Müstehcen Hemşire Kıyafeti Kullanılmasına Tepki
04 Ekim 2011 Salı 20:41

07 Ekim 2011 günü Escape Pub& Club Ankara’da yapılacağı ilan edilen etkinlikle ilgili olarak, bir meslektaş grubumuzdan gelen haber üzerine, Türk Hemşireler Derneği’nin bu etkinliği engellemeye yönelik girişimini bilgilerinize sunarız.
Saygılarımızla.
 
 
İHTARNAME
 
KEŞİDECİ                      : Türk Hemşireler Derneği
 
VEKİLİ                           : Av. Semra Demir
                                       Tunus Cad. No:21/3 Kavaklıdere/ ANKARA
                                       Tel: 418 50 10
 
MUHATAP                      : Escape Pub& Club
                                       Park Cad. Alimci Villaları No:5 Çayyolu/ ANKARA
 
İHTAR KONUSU             : 07.10.2011 tarihinde düzenlenecek olan “Hospital Party” adlı etkinliğinizde hemşire kıyafet ve keplerinin kullanılmaması ile bu etkinliğe ilişkin asılmış veya basılı haldeki afişlerin toplanması isteminin bildirilmesidir.  
 
AÇIKLAMALAR              :
 
Sayın muhatap,
 
Müvekkil Türk Hemşireler Derneği’ne üyelerinden gelen başvurular üzerine işletmenizde 07.10.2011 tarihinde “Hospital Party” adlı bir etkinlik düzenleyeceğiniz öğrenilmiştir. Söz konusu etkinliğe ilişkin afişlerde hemşire kıyafeti giymiş bir kadının kullanıldığı, tanıtım yazılarında ise; “Girişte konsepte uygun olarak bayan misafirlerimize nurse cap verilecektir” açıklamasına yer verildiği görülmektedir.
 
Müvekkil Türk Hemşireler Derneği, hemşirelik mesleğinin onurunu korumak, kişi ya da kuruluşlar tarafından mesleği değer kaybına uğratabilecek sözlü ya da yazılı beyanlar karşısında girişimde bulunmak amaçlarıyla kurulmuş kamu yararına çalışan bir dernektir.
 
Tarafınızca düzenlenecek etkinlik afişleri ile hemşireler cinsel bir nesne, erotik bir öğe olarak gösterilerek toplumu hemşireleri bu biçimde görmeye ya da düşünmeye itmektedir. Bu afişin kullanılması aynı zamanda toplumda kadına yönelik eşitsizliğin, cinsiyet ayrımının sürdürülmesine de katkı sunmaktadır. Çünkü yakın tarihe kadar hemşirelik yalnızca kadınların edindiği mesleklerden biri ola gelmiştir. Afişte bir başka sağlık çalışanı değil de hemşirelerin tercih edilmesindeki temel nedenin de bu olduğu düşünülmektedir.
 
Kadın olarak hemşireleri bir “zevk ve arzu” nesnesi olarak gösteren, bu anlamda da cinsiyetçi bir tutumla hazırlanan afişiniz ile hemşirelik mesleğinin onuru, şeref ve saygınlığı ihlal edilmektedir. Toplumun -özellikle hasta ve hasta yakınlarının- gözünde hemşireleri değersizleştiren afişleriniz bu nedenle müvekkil Derneğin kişilik haklarını zedelemektedir.
 
Nitekim kişilik hakkı, bir şahsın kişiliğini oluşturan maddi ve manevi değerleri kapsamaktadır. Kişinin özel yaşamı, beden bütünlüğü, şeref, haysiyeti, onuru, saygınlığı, sağlığı, özel yaşamın gizliliği, resmi adı, eseri, sözü, ekonomik hareket serbestliği ve özgür olma hakkı bu değerlerdendir. Üyeleri olan hemşirelerin toplumda küçük düşürülmesine yönelik eylemlerin müvekkil Derneğin kişilik haklarını ihlal ettiği açıktır.
 
Bu anlamda başka işletmelerin geçmiş tarihli etkinliklerinde kullanılan görsellerde hemşire öğesinin açıklamalarımıza aykırı biçimde kullanılmış olması da ihtara konu eylemlerinizi hukuka uygun hale getirmemektedir.
 
4271 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 24. maddesinde hukuku aykırı olarak kişilik haklarına saldırıda bulunulan kişilerin hakimden bu saldırıların önlenmesini isteyebileceği hüküm altına alınmıştır. Bu kapsamda tüzel kişiliğe sahip örgütlenmeler müvekkil Dernek bakımından da geçerli olacak biçimde tüm meslek mensuplarını ilgilendiren ve üyelerine yönelen saldırılar nedeniyle gerekli hukuki girişimlerde bulunabilecektir.
 
Bu nedenlerle 07.10.2011 tarihinde düzenlenecek olan “Hospital Party” isim etkinliğinizde hemşire kıyafeti ile keplerin kullanılmaması ve bu etkinliğe ilişkin bu yöndeki asılı ve basılı afişlerin 2 gün içerisinde toplanmasını aksi halde hukuksal yollara başvurmak zorunda kalacağımızı müvekkil Dernek adına ihtaren bildiririz. Saygılarımızla. 30.09.2011
                                                                                                                                    Keşideci Vekili
                                                                                                                                  Av. Semra Demir
 
 
Eki: Vekaletname ve yetki belgesi
 
 
 
Sayın Noter,
Üç nüshadan ibaret bu ihtarnamenin bir suretinin muhataba tebliğini, bir suretinin dairenizde saklanmasını ve tebliğ şerhini içeren bir suretinin ise tarafımıza verilmesini talep ederim.30.09.2011
 
                                        Av. Semra Demir  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.