Estetik Ameliyatına Yargıtay'dan Emsal Karar .!

Yargıtay'dan emsal karar ...

Estetik Ameliyatına Yargıtay'dan Emsal Karar .!
03 Temmuz 2015 Cuma 12:54

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, kalçalarına  yaptırdığı estetik ameliyatı nedeniyle enfeksiyon kapan ve sağlık sorunları  yaşayan kadına ödenen 5 bin liralık manevi tazminatı az buldu. 
 
 İstanbul'da oryantal olarak çalışan bir kadın, görünümünü beğenmediği  kalçalarına silikon taktırdı. Operasyonun ardından kadının kalçalarında  enfeksiyon oluştu. 
 
 Tedavisini de aynı hastanede yaptıran kadın, operasyon nedeniyle  hastaneye 15 bin lira ödediğini, tedavi masrafı ile çalışamadığı için yaşadığı  kaybın da 15 bin lirayı bulduğunu belirterek, 30 bin lira maddi, 50 bin lira  manevi tazminat talebiyle dava açtı. 
 
 Olayla ilgili bilirkişi raporunda, kadına imzalattırılan bilgilendirme  formunun usulüne uygun olmadığı, ameliyat izlerinin kalıcı nitelik taşıdığı,  bölgesel kas yapısında güç kaybı olmadığından kadının mesleğini yapabileceği  belirtildi. 
 
 Bakırköy 8. Asliye Hukuk Mahkemesi, kadına, 15 bin liralık operasyon  ücreti ile çalışamaması nedeniyle yaşadığı kayıp için 3 bin lira olmak üzere 18  bin lira maddi, 5 bin lira manevi tazminat ödenmesini kararlaştırdı. 
 
 Kararda, doktor ve hastane tarafından üstlenilen işin eser niteliği  taşıdığına, davalıların eseri ayıpsız teslim etme yükümlülüklerinin bulunduğuna,  operasyonda doktorun kusuru bulunmasa dahi eserin ayıpsız tesliminin iş sahibinin  sorumluluğunda olduğuna hükmedildi. 
 
Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 3. Hukuk  Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. 
 
"Özel durumlar göz önünde bulundurulmalı" 
 
 Bozma kararında, hak sahibine manevi zarar adı ile ödenecek tazminat  tutarının özel durumlar göz önünde tutularak adalete uygun şekilde belirlenmesi  gerektiği ifade edildi. 
 
 Takdir edilecek manevi tazminat tutarının, zarara uğrayanda manevi  huzuru doğurmayı gerçekleştirecek özgün bir nitelik taşıdığı belirtilen kararda,  bunun bir ceza olmadığı, mal varlığı hukukuna ilişkin bir zararın karşılanmasını  da amaçlamadığı anlatıldı. 
 
Tazminatın sınırının amacına göre belirlenmesi gerektiğine işaret  edilen kararda, takdir edilecek tutarın, var olan durumda elde edilmek istenilen  doyum duygusunun etkisine ulaşmayı sağlamasının önemi vurgulandı. 
 
  
 Kararda, "Davaya konu olayda, olayın gelişim biçimi, davacının yatarak  tedavi gördüğü süre, gelişen enfeksiyon nedeniyle ikinci bir işleme maruz  kalınmış olması, davalıların kusur durumu gözetildiğinde, davacı yararına takdir  edilen manevi tazminat tutarı azdır. Davacı yararına daha üst düzeyde manevi  tazminat takdir edilmek üzere karar bozulmalıdır" denildi. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.