Esnek Çalışma Modeli Yeni Haksızlıklar Ve Adaletsizlikler Meydana Getirecek ...

Esnek Çalışma Modeli Yeni Haksızlıklar ve Adaletsizlikler Meydana Getirecek

Esnek Çalışma Modeli Yeni Haksızlıklar Ve Adaletsizlikler Meydana Getirecek ...
31 Ekim 2012 Çarşamba 11:34

2013 Yatırım Programı'nın uygulanmasına yönelik Bakanlar Kurulu Kararında, esnek çalışmaya yönelik tedbirlerin yer alması üzerine bir açıklama yapan Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, personel rejimi yazboz tahtasına döndü dedi.
 
657 sayılı yasaya esnek istihdama yönelik, "Memurların yürüttükleri hizmetin özelliklerine göre, bu madde uyarınca tespit edilen çalışma saat ve süreleri ile görev yerlerine bağlı olmaksızın çalışabilmeleri mümkündür. Bu hususa ilişkin usul ve esaslar, Devlet Personel Başkanlığı'nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu'nca belirlenir" hükmü 2012 yılında konulmuştu diyen Erözgün, Esnek çalışma modelinde belirlenen kamu kurumlarında esnek çalışma konusunda pilot uygulama başlatılacağı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye ile Kalkınma Bakanlığı'nın birlikte yürüttüğü çalışma kapsamında, kamu personel sisteminde esnek çalışma modeli geliştirileceği belirtilmekte olduğunu vurguladı. 

Erözgün, İstihdamın artırılması konusunda yeni bir adım olarak lanse edilen esnek çalışma modeli ile personel açığının giderileceğini vurgulayan siyasi irade kamuda yapboz oynamaya devam etmektedir dedi.
 
Erözgün, Sözleşmeli istihdam modeli,4/B li istihdam modeli,4/C li istihdam modeli, Vekil Ebe ve Hemşire istihdamı, olmadı şimdi yeni bir model deneniyor esnek çalışma modeli. Performans sistemi ile sağlık çalışanları arasında eşitsizlikler ve adaletsizlikler her geçen gün artarken bu yeni sistemle çalışanlar arasında yeni uçurumlar oluşturulacak ve sistem içinden çıkılamayacak bir hale dönüştürülecek ve çalışanlar arasında iş barışının bozulması için yeni bir uygulama daha gündemimize gelecek dedi.
 
Dokuz yıldır her yeni uygulama yeni mağduriyetler ve yeni adaletsizlikler meydana getirdi diyen Erözgün, Esnek çalışma modeli de beraberinde yeni mağduriyetler oluşturacak böylece kamunun özelleşmesinin tek çare olarak gündemimize yerleşmesi sağlanmış olacak diye iddia etti.
 
İş koçları ardından şimdi de "sosyal çalışmacılar"  kamu sistemine sokulmaya çalışılarak özelleştirmeye adım adım yaklaşılıyor diyen Erözgün, Sosyal hizmet sunumunun ve istihdamın artırılması için nitelikli personel, ara eleman ihtiyacı giderileceği söylemleri ile kamunun özelleştirilmesine bir adım daha yaklaşılmış olacak ve kamu çalışanlarının iş güvencesi tamamen ortadan kaldırılmış olacaktır dedi.
 
Kadrolaşmada siyaset kurumunun egemenliği her siyasi dönemde iktidara göre etkili olduğu ülkemizin çok önemli bir gerçeği diyen Erözgün, 2013 yılı sonuna kadar iş ve meslek danışmanı sayısının artırılacağını belirten siyasi irade meslek danışmanları ve iş koçları vasıtasıyla kamu çalışanlarını nitelikli yâda niteliksiz eleman olarak sınıflandırmayı amaçlamakta, kamu çalışanları siyasi görüşlerine göre nitelikli yada niteliksiz olarak vasıflandırılarak çalışma şartları ve ücretleri siyasete göre dizayn edilmesi yaygınlaştırılarak iş barışının tamamen bozulacağını iddia etti.  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.