Eskişehir'de Aile Hekimliği Başarısız Olmuştur

SES ESKİŞEHİR ŞUBESİ;

Eskişehir'de Aile Hekimliği Başarısız Olmuştur
29 Nisan 2016 Cuma 10:39

 SES ESKİŞEHİR ŞUBESİ;

Bugün Eskişehir’de uygulanmaya başlanılan Aile Hekimliği Pilot Uygulamasının 5.yılı dolmuş bulunmaktadır. Dönüşümün tüm diğer aşamaları ile yıkım programı artık hayli yol almıştır. Bu 5 yıllık dönemin başlangıçtaki balayı dönemleri çoktan geçmiş, artık gerçek yüzü ortaya çıkmıştır.
Sağlık Çalışanlarına güvencesiz sözleşmeli çalışma dayatılmıştır. Aile Hekimliği birimlerinden başlangıçta kadrolu çalışmaya geri dönüşler mümkün iken şimdilerde yeni çıkarılan yönetmeliklerle bu engellenmeye çalışılmaktadır. Toplum Sağlığı merkezlerinde çalışanlara son derece düşük ücretler reva görülürken, göreceli yüksek ücret alan Aile Hekimliği birimlerinde çalışanlar, giderek daha düşük ücretler almaya başlamıştır. Aile Hekimliği birimlerinin sınıflandırmaya sokulması, ceza puanları ve gereksiz bir çok angarya ile çalışanlar cendereye sokulmuştur. Birinci Basamak Sağlık alanında çalışanlar esnek, güvencesiz, düşük ücretlerle çalışma girdabına itilmiş Sağlık Ocaklarının yerine irili ufaklı onlarca muayenehane yaratılmıştır.
Değerli Basın Emekçileri,
Hatırlanırsa 5 yıl öncesinde büyük reklâmlarla yola çıkılmıştı. Aile Hekiminin 24 saat hizmette olacağı, aile fotoğraflarında yer alacağı söyleniyordu. Ücretsiz sağlık hizmeti, sevk sisteminden bahsediliyordu. Doktor seçme özgürlüğünden bahsediliyordu. Aradan 5 yıl geçti. Söylenenlerin hepsinin yalan olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Sağlık hizmetleri ücretsiz olmak bir yana, her adımda daha paralı oldu. Eczaneler muayene ücretleri keser oldular. İlaç ucuzladı yalanı altında ilaca ayrılan para alabildiğince arttı. Sevk sistemi uygulanmayarak, kamu hastaneleri yapılmayarak Özel hastaneler teşvik edildi. Üniversite hastaneleri çökertildi. Sonuçta hastane polikliniklerine, acil polikliniklerine başvurular, suiistimaller önemli boyutlara ulaştı.
Bu sistemin ülkemiz koşullarına uygun olmadığını o zamanda söylemiştik. Şimdide söylüyoruz. Bu sistem herkese eşit ücretsiz ulaşılabilir nitelikli sağlık hizmeti yerine, Paran Kadar Sağlık hizmeti anlayışını getirmiştir. Çalışanlara güvencesiz örgütsüz düşük ücretlerle ve esnek çalışmayı dayatmıştır. Bütün bunlara rağmen hükümetin ve işbirlikçi sermayenin başarı diye anlattıkları  ‘’Alice Harikalar Diyarında’’  masalının kötü bir kopyasından öteye geçemez.
Değerli Basın Emekçileri,
Bize anlatılanların Masal olduğunu taa başladığında söylemiştik. Evet Masal çoktan bitmiştir. Bu masalı dinleyenler büyülü yalanların etkisinden kurtulmaya başlamıştır. Sendikamız SES bütün gücüyle yıkımın gerçek yüzünü teşhir etmeyi sürdürecektir. Herkese eşit, ücretsiz, ulaşılabilir, nitelikli, kamusal, bir sağlık hizmeti, sağlık çalışanları için ise kadrolu güvenceli bir çalışama, insanca yaşayacak ücret, demokratik bir çalışma ortamı mücadelesine devam edecektir. 17.7.2011
                                                                                       
    ERHAN KAMIŞ
                                                                                                                 
ŞUBE ÖRGÜTLENME SEKRETERİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.