Eşi Özelde Çalışan Üniversite Personeline Tayin Hakkı..

Türk Sağlık-Sen tarafından açılan bir davada mahkeme eşi özelde çalışan üniversite hastanesi çalışanının tayin edilmesi gerektiğine karar verdi.

Eşi Özelde Çalışan Üniversite Personeline Tayin Hakkı..
21 Mayıs 2014 Çarşamba 11:18

Mahkeme üniversite hastanesinin muvafakat vermeme işleminin yürütmesini durdurdu.
 
Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde görev yapan Türk Sağlık-Sen üyesi bir hemşirenin Eskişehir'de özel bir şirkette çalışan eşi nedeniyle eş durumu tayin talebine Eskişehir Osmangazi Üniversite'nin onay vermesine rağmen Hacettepe Üniversitesi'nin tayin talebini hemşire azlığı nedeniyle uygun görmeyerek reddetmesi üzerine sendika tarafından dava açıldı.
 
Davayı görüşen Ankara 18. İdare Mahkemesi verdiği kararda eş durumu tayini ile ilgili tüm mevzuat düzenlemelerini hatırlattı.
 
Söz konusu düzenlemelerin temel amacın aileyi parçalanmaktan kurtarmak, bireylerini bir arada tutmak ve kamu görevlilerinin ailevi kaygılardan uzak bir biçimde kamu hizmetini verimli sürdürebilmelerini sağlamak olduğuna dikkat çekildi.
 
Kararda, Anayasa'nın ailenin korunması başlıklı hükmüne de atıfta bulunarak aileyi korunması için gerekli ortamın hazırlanmasının devletin görev ve sorumluluğunda olduğu belirtildi. Üniversitenin tayin talebini reddetmesinin hukuka uyarlılığının bulunmadığına dikkat çekilerek reddedilme işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.
 
Mahkeme kararıyla ilgili bir açıklama yapan Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci; "Üniversitelerde çalışan kamu görevlilerinin özlük sorunlarının başında tayin sıkıntısı gelmektedir. Türk Sağlık-Sen olarak yaptığımız bir ankete göre Üniversite çalışanlarının öncelikli talep ettiği özlük haklarında ilk sırayı yüzde 40 ile kurum değişikliği yer almaktadır. Bu hakkı yüzde 30 ile eş durumu tayini izlemektedir. Ailelerin tayin hakkı olmadığı için parçalandığı, kamu görevlilerinin iş ve eş arasında tercihe zorlandığı bir düzen ne yazık ki üniversitelerde mevcuttur. Özellikle Üniversite hastanelerinde personel yetersizilği nedeniyle tayinlerin reddilme işlemleri daha fazla yaşanmaktadır. Bu mahkeme kararı eşi özelde çalışanlar adına bir ümittir. Önemli bir karardır. Mahkemelerin dikkat çektiği ailenin korunmasına kamu kurumlarınında değer vermesini bekliyoruz. Üniversitelerde görev yapan çalışanlarına tayin, özellikle eş durumunda tayin hakkı bir an önce verilmelidir." dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.