Eşi, Başasistan Veya Asistan Olanların, Eş Durumundan Atanması İçin Sürenin 6 Aydan Fazla Olması Gerekmektedir

EŞİ, BAŞASİSTAN VEYA ASİSTAN OLANLARIN, EŞ DURUMUNDAN ATANMASI İÇİN SÜRENİN 6 AYDAN FAZLA OLMASI GEREKMEKTEDİR

Eşi, Başasistan Veya Asistan Olanların, Eş Durumundan Atanması İçin Sürenin 6 Aydan Fazla Olması Gerekmektedir
07 Ocak 2015 Çarşamba 01:31

 EŞİ, BAŞASİSTAN VEYA ASİSTAN OLANLARIN, EŞ DURUMUNDAN ATANMASI İÇİN SÜRENİN 6 AYDAN FAZLA OLMASI GEREKMEKTEDİR

İlgili madde metni şu şekildedir:

Eşi, Bakanlık eğitim ve araştırma hastanelerinde Tıpta Uzmanlık Tüzüğüne göre başasistan veya asistan olanların; eş durumundan faydalanabilmeleri için eşlerinin kalan başasistanlık ve asistanlık süresinin altı aydan fazla olması zorunludur

2- EŞ MEMUR DEĞİLSE

1 nolu bölümde eşin memur olması halindeki nakil işlemleri ele alınmıştır. Şimdi ise, bu bölümde eşin memur olmaması hali ele alınacaktır.

Eş,

1- 4/C'li ise
2- Açıktan atanmış bir vekil ise,
3- Geçici işçiler hariç statüsüne bakılmaksızın kamu görevlisi ise
4- Milletvekili, noter, belediye başkanı ve muhtar ise
5- SSK'lı ise en az dört yıl; müracaat tarihi itibari ile son bulunduğu yerde kesintisiz en az iki yıl prim ödemiş ise; Bağ-Kur sigortalısı ise Bağ-Kur borçlarını yapılandırmış ise,
döneme bağlı kalınmaksızın nakil talebinde bulunabilir.

Eşin SSK'lı veya Bağ-Kur'lu olması halinde, son bulunulan yerde en az kesintisiz 2 yıl prim ödeme şartı bulunmaktadır. Madde metninde "kurum" veya "şirket" ifadesi değil "yer" ifadesi kullanılmıştır. Bu nedenle kesintisiz 2 yıl şartının aynı şirkette olması zorunlu değildir. Bu şartın aynı ilde sağlanmış olması yeterlidir. Örneğin kişi Mersin'de 6 yıldır çalışıyor ama 4 ay önce şirket değişikliği yapmış ancak prim ödemesi kesintisiz olmuş ise, eş nakil isteyebilecektir.

Eşi SSK'lı veya Bağkur'lu olanların yer değiştirmelerde; işverenin zorunlu olarak yer değiştirdiğini belgelendirenler ile askerlik nedeniyle işyeriyle ilişiği kesilenlerden askerlik dönüşü aynı yerde en geç iki ay içerisinde tekrar göreve başlayanlar için, müracaat tarihi itibariyle dört yıllık prim ödeme şartı aranmakla birlikte bulunduğu yerde iki yıllık kesintisiz prim ödeme şartı aranmaz. Doğum ve hastalık nedeniyle alınan ücretsiz izinler hariç olmak üzere bir yılda toplam 1 ayı aşan her türlü kesinti, sigortalılık süresinin tespitinde kesinti olarak değerlendirilir. Sosyal güvenlik kurumları kapsamında çalışanlardan askerlik süresini borçlanıp primlerini ödeyenlerin askerlikte geçen süreleri dört yıllık süre kapsamında değerlendirilir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.