Eş Durumundan Tayin Ancak Doğuya Yapılacak

Eş Durumundan Tayin Ancak Doğuya Yapılacak

Eş Durumundan Tayin Ancak Doğuya Yapılacak
23 Ağustos 2014 Cumartesi 09:20

Çoğu internet sitesinde çıkan "Müjde!" başlıklarıyla verilen haberlerde çok önemli bir husus görmezden gelinmiştir. Bu konuyu Sabimer.com olarak ele alıp yetkili mercileri uyarmak istiyoruz.

16 Ağustos 2014 tarihinde Resmi Gazetede Yayımlanan Yer Değişikliği Yönetmeliğine Göre 2 Eş Aynı Kurumda Çalışıyorsa Sadece İhtiyaç Olan Yere Atanabilecek. 


Yapılan Değişiklik ;
MADDE 4- Aynı Yönetmeliğin 14 üncü maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği"

MADDE 14- Aile birliği mazeretine dayanarak yer değişikliği memurun;


"b) Eşlerin her ikisinin de aynı kurumda çalışıyor olması halinde, kurumun daha fazla hizmet ihtiyacı duyduğu yere,"   şeklinde değiştirilmiştir.Örnek verecek olursak Sağlık Bakanlığı'nda Van ilinde ebe olarak çalışan bir kişi Antalya ilinde çalışan radyoloji teknisyeni eşinin yanına eş durumu tayini istediğinde, Sağlık Bakanlığı Van iline daha fazla hizmet ihtiyacı duyduğu gerekçesiyle eş durumu tayinini red edecektir. Ve bu sağlık personeli çifti sadece ihtiyacı olan Van ilinde çalışabilecek ve bu ilde emekli olacaklardır.

Dolayısıyla çıkan yönetmelik aynı kurumda çalışan eşler için müjde değil adeta bir ceza mahiyetindedir. Ve bu yönetmeliğe göre eşler batı illerine tayin isteyemecek, sadece ihtiyacı olan doğu illerine tayin olabilecek.


Yetkililere soruyoruz ;

-Eşi özelde çalışan personele bile şartsız eş durumu tayin hakkı verilirken, aynı kurumda çalışan eşlere neden "ihtiyacı olan kuruma tayin etme" şartı konulmaktadır?

-Eş durumu atamasında konulan kriterle, aynı kurumdan evlenmeyin mesajı mı verilmektedir?

-Eş durumu atamalarında aynı kurumda çalışan personel, 2 eşin bulunduğu illerden istediği ile atama hakkı verilse kurum ne kaybeder? Atanan memurun bulunduğu yerdeki kadro boşaldığı için zaten yerine yeni memur alımı yapıldığından kuruma zararı olmayacaktır.

Konu hakkında Bakanlıkların yönetmeliklerini değiştirmeleri için kurumlara 6 ay süre verilmiştir. Yapılacak olan değişiklikte uyarılarımızın dikkate alınmasını yetkililerden bekliyoruz... 

SABİMER.com 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.