Eş Durumu Tayinindeki Adaletsizlik Ortadan Kalktı

Devlet memurlarının yer değiştirme suretiyle atanma taleplerinde kamu kurum ve kuruluşlarının farklı uygulamalarının neden olduğu adaletsizlik ortadan kalktı.

Eş Durumu Tayinindeki Adaletsizlik Ortadan Kalktı
18 Ağustos 2014 Pazartesi 19:10

 Devlet memurlarının yer değiştirme suretiyle atanma taleplerinde kamu kurum ve kuruluşlarının farklı uygulamalarının neden olduğu adaletsizlik ortadan kalktı.

Eş durumu kaynaklı tayinde adaletsizlik

“Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Dair Yönetmelik”ten kaynaklanan kurumlar arasındaki farklı uygulamalar, bazı memurların eş durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinde haksızlığa uğramasına sebep olmaktaydı. Eş durumu tayinlerinde bazı kurumlar eşin memur olması şartını ararken, bazıları eşin diğer kamu personeli(sözleşmeli vb.) olarak çalışmasını yeterli görmekte, bazı kurumlar ise sigortalı çalışan eşleri dahi dikkate almaktaydı.

Bu haksızlığın mutlaka düzeltilmesi gerektiği konusunda memurunyeri.com olarak yaptığımız ve buradan ulaşabileceğiniz haberimiz sonrasında, yer değiştirme yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile bu haksızlık giderilmiş oldu.

Özelde çalışan eşlerin durumu tayinler de dikkate  alınabilecek

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte yapılan değişiklik ile Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değişikliğinde bundan sonra tüm kurumlar için kamu personeli olmayan eşler de dikkate alınabilecek.

Yapılan yönetmelik değişikliği sonrasında, bir Devlet memurunun kamu personeli olmayan eşinin yanına aile birliği mazeretinden dolayı atamasının yapılabilmesi için; eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması gerekiyor.

Ayrıca eşi milletvekili, belediye başkanı, muhtar veya noter olanlar da aile birliği mazeretine dayalı olarak kurum içi yer değiştirme talebinde bulunabilecekler.

Uygulama ne zaman başlayacak?

Kurumların yer değiştirme yönetmeliklerini, genel yönetmelikte yapılan değişikliklere uygun olarak düzenlemeleri için 6 aylık bir süre tanınmış bulunuyor. Bu süre içinde kurumlarımızın, aile birliği mazeretine dayalı olarak yapılacak yer değiştirmelerde kendi yönetmelik değişikliklerini beklemeksizin genel yönetmelik hükümleri çerçevesinde atama yapılabileceğini düşünmekteyiz.
mmeurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.