Erözgün,yeni Müjdeler Aldı...

Erözgün,Yeni Müjdeler Aldı

Erözgün,yeni Müjdeler Aldı...
17 Kasım 2012 Cumartesi 16:32

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün ve yönetim kurulu üyeleri Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın, Turan BUZGAN’ı Makamında ziyaret etti.

Tüm Sağlık-Sen Genel Sekreteri Yüksel KILIÇ ve Genel Mali Sekreter Fevziye Cansever hazır bulundu.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan’a ziyarette sağlık çalışanlarının sorunlarını bir kez daha ileterek çözüme kavuşturulmasını talep etti.

Erözgün, Sağlık Bakanlığı’na önceki dönemlerde rapor halinde sunduğumuz önerilerimizin çoğu, çabalarınız sonucunda çözüme kavuşturulmuştur. Bazı sorunların halen devam ettiği ve çözüme ulaştırılmadığı gözlenmiş olup, var olan sorunların tekrar değerlendirilerek çözüme kavuşturulması için yardım ve desteklerinizi bekliyoruz diyerek sorunları aktardı.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Erözgün, Farklı istihdam modellerinden vazgeçilerek Tek kadro uygulamasına geçilmesini, Vekil Ebe ve Hemşirelere kadro verilmesini ve yıllık izin, mazeret izni, doğum izni ve hastalık izni gibi haklardan faydalandırılmasını, idareci atamalarında ehliyet ve liyakat sistemine uyulmasını, personele uygulanan mobingin durdurulmasını, şiddeti önlemek için acil tedbirler alınmasını, Hizmetli kadrosunda görev yapan personellerin sınava tabi tutulmaksızın bir defaya mahsus olmak üzere VHKİ kadrosuna geçirilmesini, Döner Sermaye Yönetmeliğinin düzeltilmesini, hekim dışı personele yapılan döner sermaye ödemelerinin emekliliğe yansıtılmasını, Milli ve Dini Bayramlarda çalışan personele döner sermayeden bayram ikramiyesi ödenmesini, Her türlü eşitsizliğin ve ayrıcalığın kaldırılarak tüm çalışanlara yıpranma tazminatı ödenmesini istedi.

Buzgan Tüm Sağlık-Sen heyetine yeni müjdeler verdi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı tek tek not aldığı sorunlarla ilgili olarak; Bu konuların tamamına katıldığını kendilerinin üzerlerine düşen gerekli çalışmaları başlatacağını, kendilerini aşan konularda Maliye Bakanlığına başvuracaklarını ve sorunları bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada çözeceklerini belirtti.

Buzgan, Farklı istihdam modelleri ile personel istihdamının yapılmaması için Sağlık Bakanlığının çalışma ve talepleri var ama Maliye Bakanlığı hemen onaylamıyor, gelecek yıl farklı istihdam modelleri şeklinde personel alımı düşünmüyoruz. Bu konuda Maliye Bakanlığı ile yazışma ve çalışmalarımız sürüyor diye açıklamada bulundu.

Vekil Ebe ve Hemşirelere yine müjde Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan’dan geldi.

Daha önce Vekil Ebe ve Hemşirelere Kadro verileceğini Tüm Sağlık Sen heyetine açıklayan Turan Buzgan, halen Vekil Ebe Hemşire olarak çalışanlara kadro verileceğinin Müjdesini Genel Başkan Erözgün’e verdi.

Buzgan, Vekil ebe hemşire alımlarını Bakanlık olarak durdurduklarını, Kadroya geçirilenlerin bulundukları ASM’ lerde istihdam edilmesi amacının güdüldüğünü fakat iller bazında uygulama hatası yapıldığını bu durumun sonradan fark edilip yeniden eğer yerleri boş ise orada istihdam edilmeleri sağlandı. Kadroya geçemeyenlere de kadro verilmesi için Maliye Bakanlığı nezdinde çalışmaların devam ettiğini bütün Vekil Ebe Hemşirelere kadro verilmesini talep ettiklerini, Maliye Bakanlığınca kadro işlemleri yapılıncaya kadar özlük haklarında kayıp yaşamamaları için Sağlık Bakanlığı olarak çalışma yürüttüklerini açıkladı.

Buzgan, şöyle devam etti:

Kurumlara yapılan idareci atamalarında; Liyakat sistemine önem verdiklerini, Şu andaki atamalarında buna göre yapıldığını, Sağlık Personeline uygulanan şiddeti önlemek için, Bakanlığın bir takım uygulamaları başlattığını(Beyaz Kod…)Meclis şiddet komisyonunun çalışmalarından iyi sonuçlar vermesi konusunda ümitli olduklarını, mobing uygulanmasına şiddetle karşı olduklarını, mobingi onaylamadıklarını kendilerine iletilen durumlarla gereken hassasiyeti göstereceklerini belirtti.

Hizmetli kadrosunda görev yapan personellerin sınava tabi tutulmaksızın bir defaya mahsus olmak üzere VHKİ kadrosuna geçirilmesine Maliye Bakanlığının yeterli kadro vermemesi nedeniyle gerçekleştiremediklerini belirten Müsteşar Yardımcısı Buzgan, Hekim dışı personele ödenen döner sermaye ödemelerinin adil hale getirilerek emekliliğe yansıtılmasını bakanlık olarak bizde arzu ediyoruz bu konuda Maliye Bakanlığı ile çalışma ve yazışmalarımız devam ediyor, Yasal düzenleme yapılması gereken konularda ve Maliye bakanlığı ile birlikte çözülmesi gereken konularda Sağlık Bakanlığı olarak bizde çalışanların lehine çözüm sağlayabilmek için yoğun bir mesai yapıyoruz. Çalışanlarımızı rahatlatacak sonuçlar almak için gayret ve çalışmalarımız devam edecek dedi.

Bir Müjdede Bayram İkramiyesi Konusunda Geldi.

Buzgan Tüm Sağlık-Sen’in Milli ve Dini Bayramlarda çalışan personele döner sermayeden bayram ikramiyesi ödenmesi teklifine çok sıcak baktı ve bende katılıyorum dedi. Döner sermaye yönetmeliğinde gerekli düzeltmenin yapılarak sağlık çalışanlarına Bayram ikramiyesi verilmesi için Gerekli birimlere çalışma yapılması konusunda talimat vereceğini ve konuyu takip edeceğini belirtti. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.