Erözgün: “olumlu Ama Tatmin Edici Değil“..

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısından çıkan sonuçları değerlendirdi.

Erözgün: “olumlu Ama Tatmin Edici Değil“..
14 Nisan 2013 Pazar 14:40

Hükümetin, az gelişmiş bölgelerde çalışacak memur bulamadığı ve bazı memurların yeterince çalışmaması gerekçesiyle gündeme getirdiği ‘rotasyon’ formülüne karşı olduklarını daha önce ifade ettiklerini belirten Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, toplantıdan çıkan sonucun olumlu ama tatmin edici olmadığını söyledi.

Erözgün, Türkiye’nin 4 hizmet bölgesine ayrılarak; 1. Bölgedekilere yüzde 40; 2.bölgedekilere yüzde 60, 3.bölgedekilere yüzde 80 ve 4. Bölgedekilere maaşlarının yüzde 100 fazlasının verilerek teşvik edilmesi önerisini olumlu karşıladıklarını belirterek, bu teşviğin uygulandığı takdirde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerini cazip hale getirebileceğini söyledi.

Memurun memur, işçinin de işçi olarak kalması ve statülere dokunulmaması gerektiğinin altını çizen Erözgün, mahrumiyet bölgelerinin teşvik bölgesi haline getirilmesi için sadece hizmetine ihtiyaç duyulan belli meslek gruplarına yönelik değil de tüm personeli kapsaması gerektiğine dikkat çekti.

Hükümetin, memurlara ilişkin uyarma ve kınama cezalarını kaldırarak, doğrudan maaştan kesme, kademe ilerleme ve meslekten men etme cezası getirilmesi önerisini çok katı bulduklarını dile getiren Erözgün, uyarma ve kınama cezalarının kaldırılmasının memuriyette umursamazlık doğuracağı için, bu cezalara dokunulmaması gerektiğini belirtti.

Hükümetle birlikte gelip, hükümetle birlikte giden yöneticiye kesinlikle karşı olduklarına vurgu yapan Erözgün,  “hükümetin değil, devletin memuru olur’ önerisine destek verdi.

Üst düzey devlet memurluğuna atama sürelerinin 8 ila 12 yıl olan şartının 5 yıla indirilmesi teklifine de olumlu baktıklarını ifade eden Erözgün, 5 yılın yöneticilik deneyimi için yeterli olduğunu söyledi.

Erözgün, bütün memur konfederasyonlarının ve sendikaların aynı fikir birliği çatısı altında toplanana kadar karar verilmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.