Erkeklerin Büyük Kâbusu..

En vefalı ama en nazik organlardan olan kalbimizi yoran onlarca şey var.

Erkeklerin Büyük Kâbusu..
15 Nisan 2013 Pazartesi 09:00


Kimisi psikolojik, kimisi fizyolojik sorunlar kalbimizi tekletmeye, damarlarımızı tıkamaya yetiyor. Ve kalbimiz bir şekilde bizi uyarıyor. Bu uyarılardan biri de cinsel fonksiyon bozuklukları.

8-15 Nisan Kalp Haftası.Kalbin düşmanları arasında kötü beslenme, hareketsizlik, tansiyon, kolesterol, diyabet ilk sıralarda yer alıyor.

Uluslararası On. Klinik Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ülküsan Özer, kalp ve damar hastalıklarının erkeklerde cinsel fonksiyon bozuklukları üzerindeki etkilerine de dikkat çekti.

Op. Dr. Özer; “Erkeklerde cinsel fonksiyon bozuklukları organik ya da psikolojik kaynaklı olmak üzere gelişir. Organik sebepler içerisinde ilk akla gelenler; kalp ve koroner yetmezliği, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve nörolojik bozukluklardır” dedi.

Hipertansiyon, yüksek trigliserid, yüksek kolesterol ve buna bağlı olarak gelişen ateroskleroz yani damar sertliğinin damar tıkanıklığına neden olduğunu vurgulayan Op. Dr. Özer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu tıkanıklığın etkileri özellikle ve öncelikle penil bölge damarlarında ortaya çıkmaktadır.

Çünkü bu bölgedeki damarlar birkaç milimetre çapında yani çok incedirler. Bu da yetersiz ereksiyon durumuna yani sertleşme problemine yol açmaktadır.

Sertleşme problemi her 10 erkekte bir görülmekte, penil damarların tıkanması özellikle 50 yaş ve üzerindeki erkeklerde sertleşme sorununun başlıca nedeni olarak ortaya çıkmaktadır.”

Hiç belirti vermeden gelişebiliyor

Kalbin etrafını çevreleyerek kalbin beslenmesini sağlayan atardamarlardaki bozukluğun yani koroner arter yetersizliğinin düzensiz ve hızlı kalp atışı, göğüs ağrısı, kolda uyuşma, yorgunluk, nefes almada zorluk gibi başlıca şikayetlere neden olmadan ya da hiçbir belirti vermeden gelişebileceğine dikkat çeken Op. Dr. Özer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazı hastalarda yukarıda saydığım hiçbir şikayet olmadan sadece ereksiyon kaybı ile kendini belli etmektedir. Ereksiyon kaybı yani sertleşme şikayeti olan her hastanın üroloji doktoruna başvurması gerekmektedir.

Ereksiyon kaybı nedeniyle başvuran birçok hastada kendisinin farkında dahi olmadığı koroner yetersizliği erken aşamada tespit ediyor, hastayı bilgilendirerek, kalp ve damar hastalıkları konusunda ilgili uzmana yönlendiriyoruz.

Kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili hastalıklar uzmanlar tarafından tedavi edilirken, üroloji bölümü olarak biz de ereksiyon kaybı yani sertleşme problemiyle ilgili tetkik ve tedavileri gerçekleştiriyoruz.”

Bilinçsiz alınan performans artırıcılarda ölüm riski

Uzman bir hekime danışmadan, kulaktan duyma bilgilerle alınan cinsel performans artırıcı ürünlerin yol açtığı tehlikelere de değinen Op. Dr.Özer şu bilgileri paylaştı: “Cinsel fonksiyon bozukluğu kalp ve damar hastalıklarının, yüksek kolesterol ya da diyabetin yani şeker hastalığının habercisi olabilir. Her şikayette olduğu gibi cinsel işlev bozuklukları ile ilgili şikayetlerde uzman bir hekime başvurmak gerekir.

Maalesef birçok hasta herhangi bir hekim tavsiyesi ya da denetimi olmaksızın kulaktan duyma bilgilerle ya da çeşitli tavsiyelerle çeşitli ürünlere yöneliyor. Bilinçsizce alınan bu ürünler kalp ve koroner yetmezlik, tansiyon problemi olanlarda yaşam kaybıyla ya da kalıcı, kısmi felçle sonuçlanan risk faktörü oluşturuyor.”

Bugün
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.