Entegre Hastaneleri Acil Servisinde Çalışanlar Riskli Birim Ek Ödemesi Alabilecek

MAHKEME KARARI

Entegre Hastaneleri Acil Servisinde Çalışanlar Riskli Birim Ek Ödemesi Alabilecek
02 Ocak 2014 Perşembe 00:09

 Türk Sağlık SEN Açıklaması;

Çaykara İlçe Entegre Hastanesinde çalışan üyemiz, talebiyle ilgili öncelikle görev yaptığı kuruma dilekçeyle başvuru yaptı. Dilekçesinde öne sürdüğü riskli birimden döner sermaye ödenmesi hususundaki talebinin kurum tarafından reddedilmesi üzerine Trabzon İdare Mahkemesine sendika Avukatımız aracılığıyla açmış olduğu dava sonuçlanmıştır.

Trabzon İdare Mahkemesinin 22.11.2013 tarihli ve 2013/1416 Esas Numaralı Kararında; Görev yapılan birimin, Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında Görevli Personele Döner Sermaye Gelirlerinden Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 5/1-y maddesinde sayılan riskli birimlerden olduğu ve bu hususta Danıştay 11.Dairesinin 25.06.2010 tarih ve E/2008-15434 K2010-5651 sayılı kararı da emsal alınarak, üyemizin talebi yerinde görülmüş ve kuruma dilekçe verdiği 23.01.2013 tarihinden itibaren birikmiş olan parasını riskli birim katsayısı üzerinden alabileceğine hükmetmiştir.
İlimiz ve ülke genelinde yıllardan beri ve halen hastane olarak hizmet veren ilçe entegre hastaneleri Sağlık Bakanlığının kurumları illerde İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Kurumu ve T.Halk Sağlığı Kurumu olarak üçe bölmesi neticesi adaletsizler yaşanmaya başlanmıştır. Bu çerçevede, Halk Sağlığı Kurumuna bağlı İlçe Entegre Hastanelerinde çalışanlar ile Kamu Hastaneleri Kurumunda çalışanlar arasında döner sermaye adaletsizliği yaşanmaktaydı. Bunun neticesi de Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı İlçe Entegre Hastanelerinin özellikle 24 saat hizmet veren acil servislerinde çalışanların riskli birim katsayısından faydalandırılmamaları adaletsiz bir uygulamaydı, bu adaletsiz uygulamayı Trabzon İdare Mahkemesi gidermiştir. Mahkeme kararı ilimizde ve ülke genelinde bir ilk olup entegre hastanelerinde çalışanlar için emsal niteliğindedir.
Ayrıca, bilindiği üzere Memurlar ile sendikalar arasında yapılan 2014-2015 yıllarını kapsayan 2013 yılı toplu sözleşmesinin "Entegre İlçe Hastanelerinin özellik arz eden birimlerin ek ödemesi başlıklı 13.maddesi; 209 sayılı kanunun 5.ci maddesinin ikinci fıkrasının ikinci cümlesi hükmü, Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna bağlı entegre hastanelerinin aynı birimlerinde görev yapan personel (sözleşmeli personel dahil) hakkında da uygulanır.şeklindeydi.
İlimizde kazanılan bu dava ilgili toplu sözleşmenin 13.Maddesinin uygulanmasının da yasal açıdan destekçisi olmuştur.
Mahkeme kararı tüm entegre ilçe hastanesi acil servis çalışanlarına hayırlı olsun.

MUALLA0001

 

MUALLA0002

 

MUALLA0003

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.