Enkaz Devraldığını İddia Eden Müdürün Yanlışlarına Ortak Değiliz!..

Enkaz devraldığını iddia eden Müdürün yanlışlarına ortak değiliz!..

Enkaz Devraldığını İddia Eden Müdürün Yanlışlarına Ortak Değiliz!..
26 Mayıs 2013 Pazar 23:01

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğüne 2012 yılında İl Sağlık Müdürü olarak görevlendirilen,  Metin Karakök, yaklaşık 1,5 yıldan bu yana Sağlık Müdürü olarak görev yapmaktadır. 
Karakök’ün, ilk basın açıklamasında “Gaziantep’e Kamusal alanda hiçbir sağlık yatırımın yapılmıadığı” beyanı ile ilk büyük yanlışını  yapmıştır.Tüm bu kamusal sorumluluğumuz ile yaptığımız uyarılara rağmen, göreve geldiği gün “sağlıkta dönüşüm programının Gaziantep’e uğramadığı”nı söyleyerek, sağlık çalışanlarımızın umutsuzluğuna neden olmuştur. 
Göreve geldiği 1.5 yıl boyunca devr aldığı bu enkaz!!! için ne yapmış ve Gaziantep şehrimizin, sağlık alanında ki hangi sorununu çözerek, sağlık çalışanlarının derdine derman olabilmiştir? Kendisinden önce, Türkiye’de lider ve yol gösterici olan 112 sağlık hizmetleri, bugün neden bölge dışına çıkarılmış ve stratejik konumu ile liderliğini kaptırmasının yanı sıra, 112 çalışanlarının mutsuzluğunun farkında mıdır?  112 personeli olmayan bir personeli, 112 üniforması ile bir lig müsabakasında görevlendirilmesi hakkında ne gibi bir işlem yapılmıştır?
Bugün, Taşra teşkilatının yeniden yapılanması sonrasında, İl Müdürlüğü olarak sadece 112 sağlık hizmetlerinin kontrolü ve idaresi uhdesinde iken, Ruh Sağlığı yerinde olmayan ve tedavileri çevre illerde yürütülmek üzere sevk edilen hastalarımızın, ortaçağ zihniyeti ile 2-3 gün bekletilerek kimi zaman da hazırlanan ring servisler ile sevk edilmesine , nasıl bir düzeltici faaliyet yapmıştır? 
Devşirme yolu ile Sağlıktaki kalifiye idareci açığını giderme yoluna giden müdür bey, bu idarecilerin yakınlarının ne kadarını sağlık kurumlarında işe almıştır? Wolkswagen marka ambulansın, motor arızası nedeni ile yetkili servise götürülmesi sonrası çıkan faturayı fazla bularak, Devletini bu kadar çok düşünen yardımcısı tarafından, traktör tamircisi olarak çalışan akraba bir ustayla!!! aracın bakımı yaptırılmış mıdır? Ve bu araç tamir sonrası arızasının artması sonrası yeniden yetkili servise götürülmüş müdür? Götürüldüğü iddia edilen aracın ilk etapta fazla bulunan fatura iki katına çıkarak Kamu zararına yol açıldığı iddiası gerçek midir?
Metin Karakök, 10 yıllık başarılı sağlık hizmetlerinin yetersizliğini, 10 yıl öncesini bilmediği için mi yeterli görmemiş, geçtiğimiz günlerde bu konuda bir basın açıklaması yaparak Gaziantep’in sağlıkta son sıralarda olduğunu hangi istatistiki bilgi, ve belgelere dayanarak açıklamış, kendisi görev yaptığı süre boyunca bu sıralamayı ne kadar ileri götürebilmiştir?
Burada saydığımız birkaç olay dışında, mevcutta bulunan olumsuzluklar, göreve geldiği gün yaptığımız tarafsız uyarılara rağmen, Metin Karakök’ün izlediği yolun, bize ve üyelerimize hakkaniyetli gelmediği içindir ki, Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu Memur-Sen’e bağlı olan ve yine kamu sağlık sektöründe yetkili sendika SağlıkSen’in Gaziantep Şubesi bugüne kadar Karakök’e “Hayırlı Olsun” ziyaretinde bulunmamıştır.
Metin Karakök, geçmişte çalışan yöneticilere teşekkür etmeyi “ar” sanarak, kurduğu yeni ekiple yola devam ederken, bugün geldiği noktada uygulamaları nedeniyle günlerce ağlayan sağlık çalışanlarının “ahını aldığı” için olsa gerek, göreve getirdiği yöneticileri dahi Karakök’ün uygulamalarından-yanlışlarından rahatsız olarak, bir bir yanından ayrılmaktadır. Son 1,5 yılda, Sağlık Müdürlüğü’ndeki görevinden istifa eden ya da ettirilen yöneticilerin sayısı, bu konudaki tespitlerin ne kadar doğru olduğunun kanıtıdır. 
Sağlık çalışanlarının, desteğini yanına alamadan kurduğu piramidin üzerine yavaş yavaş yıkılmasına sinirlenerek, son bir hamle yapmayı düşünen Metin Karakök, yerel medyamıza “Sağlık-Sen’den Sağlık Müdürüne Ziyaret” başlıklı bir haber göndermiş, bu haber ile sendikamızı üyelerimizin gözünde küçük düşürmek ve önümüzde ki günlerde gerçekleşecek olan yetkilendirme döneminde, bizlerin başarısız olmasını sağlayarak, kullanabileceği “kukla yönetimleri” yandaş olarak görevlendirme gayretindedir.
Haberi okuyan üyelerimiz “Ne oldu, Sağlık Müdürü antidemokratik olan, mesleki ve etik değerlerden uzak uygulamalardan vaz mı geçti ki Sağlık-Sen Karakök’ü ziyaret etmiş” yorumlarına neden olmuştur.  Metin Karakök, “Çalışanlar yanımda” mesajı vermeye başlaması, Sağlık-Sen ailesi olarak bu açıklamayı kamuoyu ile paylaşmamız zaruretini doğurmuştur. 
Bilindiği gibi, hızla büyüyen Sağlık-Sen ailesine geçtiğimiz aylarda Gaziantep te yeni bir üye katıldı. Üniversite hastanesinin sorunlarının, Sağlık Bakanlığı çalışanlarından farklı olması, orada bir şubenin kurulmasının daha faydalı olacağı fikrini doğurmuş ve “Türkiye’de ilk üniversite hastanesi şubesi” Gaziantep’te kurulmuştur. 
Metin Karakök’ün kadrosu üniversitededir. Bu bağlantıdan yola çıkarak Sağlık-Sen Üniversite Şubesinin genel kurulunun ardından göreve gelen arkadaşlarımızı ziyaret etmiş, Sağlık-Sen yöneticileri ile yakın ilişkiler içerisin olduğu izlenimini bırakmak istemiştir. 
Sağlık-Sen ailesinin, “kindar olmayan ve iadeyi ziyaret yapmayı bir ahlak olarak benimsemiş” yetişmiş kadroları, aldıkları bu terbiye ile geçtiğimiz günlerde Sağlık-Sen Üniversite Şube Başkanı ve bazı üyelerimiz bir araya gelerek, Sağlık Müdürü Karakök’e, genel kuruldan sonraki ziyaretine karşılık, “iadeyi ziyarette” bulunmuştur. Bu ziyaret, bir hayırlı olsun ziyareti değildir. Çünkü hayırlara vesile olacak 1.5 yıllık bir hizmet ne yazık ki gerçekleşmemiştir.
 Metin Karakök, ziyaretle o kadar onurlanmış olacak ki o güne kadar Sağlık-Sen ismini, düzenlediği tüm toplantılarda sağlık çalışanlarına bulaşıcı hastalıktan bahseder gibi diline dolayan Sayın Müdür, basınla bu gurur fotoğrafını paylaşma ve altına da kendince yorumlar yazma cüretine mazhar olmuştur. Kamuoyuna yanlış aktarılan görüşmenin, Sağlık-Sen Üniversite Hastane Şubesi yöneticileri tarafından seyri şöyle anlatmaktadır:
“Metin Karakök hocamızla üniversite hastanesinde uzun yıllar birlikte çalıştık. Genel kurulumuz sonrası, bize Hayırlı olsun demek için ziyarete geldiği için, biz de nezaket gereği iadeyi ziyarette bulunduk. Kısa süren ziyaret sırasında, fotoğraf çektirdik. Ziyaretten bir kaç gün sonra,  fotoğraflar kullanılarak, gazetelere yapılan açıklamayı gördük. Ziyaret resmi bir ziyaret değildi. Ve orada konuşulmayan konulara yer verilerek, sanki Sağlık-Sen ailesinde görüş farklılığı varmış gibi yanlış algılanabilecek. Gazetedeki konuşmaların hiçbiri ziyaret sırasında gerçekleşmedi. Sayın Hocamız fotoğrafı almış ve vereceği mesajları altına sıralamıştır.
Evet... Olay böyle... Nereden nereye değil mi? Fırsatçı Sağlık Müdürü yanlışlarının üzerini örtmek, kamuoyunda çalışanların desteğini aldığını göstermek için her fırsatı kullanmaktan geri kalmayan Ve kendisini ziyaret eden bir sivil toplum örgütünün haberini basına servis eden müdür olarak ta bir ilke imza atmıştır.
Sayın müdüre, buradan birde hatırlatmada bulunmak istiyoruz. Mevcut haberdeki resim de olduğu gibi, daha önce kendini ziyaret eden misafirlerini ayakta, kendisini de koltukta oturarak resim çektirmek, Devlet adamlığına yakışmamaktadır. İnsanlar kusur aramak-karalamak için değil, çözüm ve barış sağlamak için makam işgal ederler. Makamlar kişilerin değil halka hizmet eden gönüllerindir. Sağlık çalışanlarının gönüllerinde taht kuracak yöneticilerin şehrimizle kucaklaşması dileğimizle.
Kamuoyuna saygılarımla.
Mehmet Ali ARAYICI
Sağlık-Sen Şube Başkanı 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.