Enjeksiyon Ve Pansuman 112′nin İşi Değil...

Enjeksiyon ve pansuman 112′nin işi değildir

Enjeksiyon Ve Pansuman 112′nin İşi Değil...
30 Ağustos 2014 Cumartesi 10:26

Konya İl Sağlık Müdürlüğünden yayınlanan genelge ile 112 personelinin kafasında soru işareti olan bir konuya açıklık getirilmiştir. Hafta sonları açık Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri olmayan yerlerde vatandaşlar enjeksiyon ve pansuman yaptırmak için 112 istasyonlarına gitmekteydi. Bazı yerlerde ise acil hastaları varmış gibi 112 acil çağrı merkezini arayıp ambulans istemekte ve eve acil hasta için gelen 112 personelinden rutin yaptırdıkları enjeksiyonlarını yapmalarını isteyip istekleri yerine getirilmediği takdirde de 112 personeli ile tartışıyorlar.hatta 112 personelini tehdit ediyorlardı. Acil olmayan rutin pansuman ve enjeksiyon gibi hizmetlerin yerine getirilmesi de sağlık personelini zor duruma düşürüyordu.

Konya İl Sağlık Müdürlüğü bu görevin 112 personeline ait olmadığı konusunda bir genelge yayınlayarak bu konuya açıklık getirdi.

.

Konya İl Sağlık Müdürlüğü

Sayı: 81760218-952.03/….

Konu : Enjeksiyon -Pansuman İşleri Hk

……………….. KAYMAKAMLIĞINA

(İlçe Sağlık Müdürlüğü)

İlimiz İlçe Sağlık Müdürlükleri tarafından Kaymakamlık onayı alınmak suretiyle ilçelerimizde görev yapan 112 Acil Sağlık Hizmetleri personellerinin pansuman-enjeksiyon gibi acil olmayan sağlık hizmeti sunumu yapmak üzere görevlendirildiği tespit edilmiştir. Bu durum vatandaşlarımızda 112 personelinin böyle bir görevi olduğu izlenimi uyandırmakta,personelin bu işler için görevlendirildiği saatler arasında 112 ekibinin Komuta Kontrol Merkezi tarafından acil vakalar için görevlendirilmesi durumunda vatandaşlar ile 112 personeli arasında tartışmalar yaşanmasına sebep olmaktadır. Netice itibariyle acil sağlık hizmetlerinin hızlı ve etkili sunulmasında olumsuzluklar meydana gelmektedir.

İlçelerimizde hizmet veren 112 istasyonları hekimsiz olarak görev yapan A2 tipi istasyonlardır.Acil Sağlık Yönetmeliğinin 10. maddesi istasyonların tiplerini belirlemektedir.Bu maddeye göre “A tipi istasyon: 24 saat kesintisiz sadece acil hizmeti verilen, ihtiyaca göre birden fazla ekip ve ambulans bulundurulan, idari ve özlük hakları bakımından başhekimliğe bağlı ve kadrolu personeli olan istasyonlardır” denilmektedir.

26.03.2009 tarih ve 27181 sayılı Resmi gazetede “Ambulans ve Acil Bakım Teknikerleri ile Acil Tıp Teknisyenlerinin Çalışma Usul ve Esaslarına dair tebliğ” yayımlanmış ve bu tebliğin 4. maddesi ile Ambulans ve Acil Bakım Teknikerleri ile Acil Tıp Teknisyenlerinin görev,yetki ve sorumlulukları belirlenmiştir. Bu tebliğe göre”Ambulans ve Acil Bakım Teknikerleri yetkilerini sadece hastane öncesi alanda görev yapan hekimsiz ambulanslar veya acil sağlık araçları ile görev yaparken Temel Eğitim Proğramını tamamladıktan sonra akış şemalarına göre uygulayabilirler. Bu yetkilerini ambulans ve acil sağlık araçları dışında, hekimin yazılı veya sözlü talimatı ve onayı olmadan kullanamazlar. denmektedir. Acil Tıp Teknisyenleri için ise ” yetkilerini hastane öncesi alanda görev yapan hekimli ve/veya AABT’li ambulanslar ve acil sağlık araçları, hekim veya AABT bulunmayan nakil ambulansları ile görev yaparken Temel Eğitim Proğramını tamamladıktan sonra akış şemalarına göre uygulayabilirler. Bu yetkilerini ambulans ve acil sağlık araçları dışında, hekimin yazılı veya sözlü talimatı ve onayı olmadan kullanamazlar.” denmektedir.

Yukarda bahsedilen mevzuatlar ışığında,acil olmayan rutin enjeksiyon-pansuman vs gibi hizmetler, 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarının görev,yetki ve sorumlulukları kapsamında olmadığından bilgimiz dışında yapılan görevlendirmelerde yaşanacak adli yada diğer sorunlardan ilçe sağlık müdürlerinin sorumlu tutulacağı hususunda;

Gereğini bilgilerinize rica ederim..

Dr. HASAN ÖZNAVRUZ
Vali A.
İl Sağlık Müdürü V.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.