En Güncel Nöbet ve İcap Ücretleri Tablosu

En Güncel Nöbet ve İcap Ücretleri Tablosu

En Güncel Nöbet ve İcap Ücretleri Tablosu
11 Ağustos 2015 Salı 10:05

Sağlık kurum ve kuruluşlarında, kendilerine nöbet görevi ve/veya icap nöbeti görevi verilen personele, bu nöbet sürelerinin izin kullandırılarak karşılanmayan kısmı için ücret ödenmektedir.

Nöbet ve icap nöbeti ücretinin miktarı, aylık katsayısındaki artışa bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle, 1 Temmuz 2015 tarihi itibariyle artan aylık katsayısına bağlı olarak nöbet ve icap nöbeti ücreti miktarları da artmıştı.

NÖBET ÜCRETİ

**Nöbet ücretinden kim ne kadar yararlanır?

Yataklı tedavi kurumları, seyyar hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri ve 112 acil sağlık hizmetlerinde haftalık çalışma süresi dışında normal, acil veya branş nöbeti tutan memur ve sözleşmeli personele, tuttukları nöbet karşılığında izin kullandırılmaması durumunda, Nöbet Ücreti ödenir.

Ayrıca, üniversitelerin yataklı tedavi kurumlarında tıpta uzmanlık öğrenimi yapanlar ile yataklı tedavi kurumlarında çalışan ve tıpta ve diş tabipliğinde yabancı uyruklu kontenjanında uzmanlık eğitimi yapmakta olanlara da, tuttukları nöbet karşılığında ücret alabilmektedirler.

Tutulan nöbetin izinle karşılanmayan her 1 saati için, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda unvanları itibariyle belirlenmiş gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı ile bulunan tutarda ücret ödenir. Yoğun bakım, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetler karşılığında, nöbet ücreti %50 fazlasıyla ödenir. Hesaplanan brüt nöbet ücreti üzerinden sadece Damga Vergisi kesilir.

Nöbet ücreti alabilmek için, tutulan nöbetin kesintisiz en az 6 saat olması gerekir.

Öte yandan, aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde ayda en çok 60 saat, diğer yerlerde ise ayda en çok 130 saat için nöbet ücreti ödenir.

**Nöbet ücretinin aylık net miktarı (2015 yılı ikinci 6 ayında)

 

UNVAN AYLIK NET NÖBET ÜCRETİ (en çok)
Yoğun bakım, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde Aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde Diğer yerlerde
*Eğitim görevlisi, başasistan, uzman tabip 2.412 TL 742 TL 1.608 TL
*Tabip, tıpta uzmanlık mevzuatında belirtilen dallarda, bu mevzuat hükümlerine göre uzmanlık belgesi alan tabip dışı personel, aynı dallarda doktora belgesi alanlar 2.171 TL 668 TL 1.447 TL
*Diş tabibi ve eczacılar 1.929 TL 594 TL 1.286 TL
*Mesleki yükseköğrenim görmüş sağlık personeli 1.447 TL 445 TL 965 TL
*Lise dengi mesleki öğrenim görmüş sağlık personeli 1.206 TL 371 TL 804 TL
*Diğer personel 884 TL 272 TL 590 TL

İCAP NÖNETİ ÜCRETİ

**İcap nöbeti ücretinden kim, ne kadar yararlanır?

İcap etmesi halinde nöbete çağrılmak üzere kurum dışında göreve gelmeye hazır beklemek suretiyle, haftalık çalışma süreleri dışında nöbet (icap nöbeti) tutan memur ve sözleşmeli personele, tuttukları icap nöbeti karşılığında izin kullandırılmaması durumunda, İcap Nöbeti Ücreti ödenir.

Tutulan icap nöbetinin izinle karşılanmayan her 1 saati için, ilgili personel hakkında geçerli olan nöbet saati ücretinin %40'ı tutarında ücret ödenir. Hesaplanan brüt icap nöbeti ücreti üzerinden sadece Damga Vergisi kesilir.

İcap nöbeti ücreti alabilmek için, tutulan icap nöbetini kesintisiz en az 12 saat olması gerekir. Ancak, aynı personele bir ayda en çok 120 saat karşılığı icap nöbeti ücreti ödenir.

**İcap nöbeti ücretinin aylık net miktarı (2015 yılı ikinci 6 ayında)

UNVAN AYLIK NET İCAP NÖBETİ ÜCRETİ (en çok)
Yoğun bakım, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde Diğer yerlerde
*Eğitim görevlisi, başasistan, uzman tabip 890 TL 594 TL
*Tabip, tıpta uzmanlık mevzuatında belirtilen dallarda, bu mevzuat hükümlerine göre uzmanlık belgesi alan tabip dışı personel, aynı dallarda doktora belgesi alanlar 801 TL 534 TL
*Diş tabibi ve eczacılar 712 TL 475 TL
*Mesleki yükseköğrenim görmüş sağlık personeli 534 TL 356 TL
*Lise dengi mesleki öğrenim görmüş sağlık personeli 445 TL 297 TL
*Diğer personel 327 TL 218 TL

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.