En Fazla Şiddete Sağlık Personeli Uğruyor ..

İstanbul Barosu Sağlık Hukuku Merkezi ve Haliç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulunca düzenlenen ‘Sağlık Hukukunda Hemşirelik Uygulamaları’ konul panel 26 Mart 2014 Çarşamba günü saat 14.00’da Üniversitenin Mecidiyeköy Yerleşkesi Konferans Salonunda yapıldı.

En Fazla Şiddete Sağlık Personeli Uğruyor ..
28 Mart 2014 Cuma 11:09

Panelin açılışında konuşan Haliç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Necmiye Sabuncu, son yıllarda etik kurullarda ve sağlık alanında yoğun çalışmalar yapıldığını, insan haklarındaki tartışmalar, teknolojideki gelişmeler çerçevesinde sağlık çalışanlarının haklarının tartışılmaya başlandığını söyledi. Sabuncu, İstanbul Barosu Sağlık Hukuku Merkezi ile ortaklaşa düzenlenen bu panelde, hemşirelik uygulamaları ve etik sorunlarının gerek sağlık, gerekse hukuk açısından yetkin kişiler tarafından değerlendirileceğini ve yoğun bir bilgi birikimi edinileceğini bildirdi. 
 
Açılışta konuşan Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Çetin, yaşadığı bir sağlık olayı nedeniyle, hasta hakları ve sağlık personelinin önemini çok iyi anladığını, günümüzde hem hasta hakları hem sağlık personelinin hakları güncel bir sorun olarak karşımızda durduğunu belirtti. Çetin, Bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini, bu anlamda böyle bir panelin düzenlenmesini çok yararlı bulduğunu kaydetti.  
 
İstanbul Barosu Sağlık Hukuku Merkezi Başkanı Av. Ümit Erdem de, genelde sağlık personelinin sorunlarını bildiklerini hatırlattı ve bunları performanstan doğan sıkıntılar, döner sermayeden doğan sıkıntılar, Hemşirelik Yasasının uygulanmayan maddelerinden doğan sıkıntılar, aile hekimliği uygulamasından doğan sıkıntılar, vardiyalı çalışmadan doğan sıkıntılar olarak sıraladı.
 
Açılış konuşmalarından sonra Haliç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Necmiye Sabuncu’nun yönettiği ilk oturuma geçildi. Bu oturumunda konuşan Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nefise Bahçecik ‘Hemşirelik uygulamalarında etik sorunlar’ konulu bir bildiri sundu. Bahçecik konuşmasında, etik tanımı, etiğin ortaya çıkışı, meslek etiği, iletişim, etik ikilemi, etik karar verme süreci, kurumun etik politikası ve hemşirelerde ikilem yaratan sorunlara açıklık getirdi.
 
İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytolan Yıldırım, ‘Hemşirelerin görev, yetki ve sorumlulukları’ konulu bir sunum yaptı. Yıldırım sunumunda, hemşirelik mesleğinin temel unsurları, profesyonel meslek unsurları, meslekte güç ve bileşenleri, mesleki örgütlenme ve meslekleşme stratejileri konularını ele aldı. Yıldırım ayrıca, hemşirelik mesleğinin konumu ve bu mesleğe ilişkin yasal düzenlemelere ilişkin bilgi verdi.
 
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Uzman Hemşirelerinden Güneş Çevik sunumunda, ‘Hemşirelik uygulamalarında mesleki sorunlar’ konusunu ele aldı. Çevik, insan gücü planlama sorunları çerçevesinde hemşire yetersizliği, vardiya sorunları, vardiyalı çalışmanın insan sağlığı üzerindeki etkileri, sağlık personelinin, özellikle hemşirelerin çalışma ortamında karşılaştıkları riskler üzerinde durdu.
İstanbul Barosu Sağlık Hukuku Merkezi Başkanı Av. Ümit Erdem’in yönettiği ikinci oturumda Sağlık Hukuk Merkezi Genel Sekreteri Av. Funda Işık Özcan, ‘Hemşirelik uygulamaları ve hasta hakları’ konulu sunumunda, hak, hasta ve hasta hakları kavramına temel insan hakları çerçevesinde açıklık getirdi. Konuşmasında mevzuattaki hasta haklarına da değinen Özcan, Lizbon, Amsterdam, Bali bildirgesi, Hasta hakları Avrupa Statüsü, Biyotıp Sözleşmesi ile iç hukukumuzda yer alan mevzuata ilişkin hatırlatmalar yaptı.
 
İstanbul Barosu Sağlık Hukuku Merkezi Üyesi Av. Nesrin Özkaya da ‘Hemşirelik uygulamalarında yasal sorumluluklar’ konulu bir sunum yaptı. Özkaya sunumunda, standart hemşirelik uygulamaları, tıbbi uygulama hatası malpraktis ve tıbbi uygulamalardan doğan yasal sorumluluklar üzerinde durdu.
 
Panelin son konuşmacısı İstanbul Barosu Üyesi Av. Yeter Kılıç sunumunda, hemşirelik uygulamalarında tıbbi hatalar ve yargı kararlarını anlattı. Kılıç, konuyla ilgili dört olaya ilişkin yargı kararı ve bu kararlara karşı Yüksek Sağlık Şurası’nın değerlendirmesini sundu. Kılıç konuşmasında, malpraktis artışını kolaylaştıran faktörler ve bunlardan korunma önerilerine dikkat çekti.


w
ww.istanbulbarosu.org.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.