En Fazla Ceza Aile Hekimlerine Ve Aile Sağlığı Mensuplarına

SAĞLIK BAKANLIĞI;ÇALIŞANINI EN FAZLA CEZALANDIRAN BAKANLIK OLDU.

En Fazla Ceza Aile Hekimlerine Ve Aile Sağlığı Mensuplarına
23 Mart 2015 Pazartesi 19:11

Yaptığımız basın açıklamalarında Liyakatsız  idarecilerin korku salmak ve idare ettiği intibağını uyandırmak için hukuk dışı keyfi uygulamalara başvurduğunu ifade etmiştik,Şimdi Sağlık Bakanına ve  Bakanlık bürokratlarına tekrar soruyoruz.bu idareciler  bu kadar hukuk dışı ve keyfi uygulama için cesareti nereden almaktadır?

Bu idareler ; cezaları  üye olduğu sendika yada siyasi görüsü nedeniyle verirken  bazı hastanelerde tayini çıkan sağlık personelinin ihtiyaç gerekçe gösterilerek ilişiği kesilmezken, aynı hastanelerde birilerinin yakını diye bakanlık oluru ve görevlendirmeyle çok sayıda sağlık personeli idari kadrolara çekilmektedir. 

Bu rakam 23.000 olduğu ifade edilmektedir.Bu durum torpilli sağlık çalışanlarını korurken torpili olmayan diğer sağlık personelinin iş yükünü artırırken hizmet kalitesini düşürmektedir. 

Ülkemizin, 74 milyonun sağlığından sorumlu bir bakanlık bu utanç tablosuna bir an önce  kurtulmalıdır. Keyfi ve haksız uygulamalara bir an önce son vermelidir. Sağlıkta dönüşüm idarelerin elinde adaletsizce dönüp duruyor ve cezalar giyotin gibi kele kopartıyor.

Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması  Kanunu  biran önce revize edilmeli idareleri zırha alan bu kanun  revize edilerek idarelere adli ceza yolu açılmalıdır.
 
"Sağlık Bakanlığının(TKHK,KHK,Bakanlık Merkez Taşra Teşkilatları) açtığı idari soruşturma ve verdiği ceza  sayısı yaklaşık 260.000 civarındadır. Sağlık Camiasının 2013 yılındaki  çalışan sayısı 510.000  olduğu düşünülürse her üç kişiden 2 kişi ceza almış durumda  ne kadar acı değimli? 

Öyle ki idareleri aklayıp raporuna il dışı görevlendirmesi yapılan  sağlık çalışanı sayısı 2100 kişi  bu rakam 2007-2014 yılları arasıdır.

Sağlık Bakanlığı  ve Tüm Kurumlarında 2007-2014 Yılları arası verilen ceza tablosu şu şekildedir.
 
 
 

 

2007-2014 YILARI ARASI CEZALAR

 CEZA SAYISI

1

UYARMA

141.123(Bazı Çalışanlara 7 Defa Verilmiş)

2

KINAMA

87.280  (Bazı Çalışanlara 5 Defa Verilmiş)

3

MAAŞTAN KESME

17715

4

KADEME DERECE İLERLEME

11.200

5

MEMURLUKTAN ÇIKARMA

665

 

İL DIŞI GÖREVLENDİRME

2.100

 

TOPLAM

260.083

 
 
Yargıya  başvurulduktan sonra yargıdan bu verilen cezaların  yaklaşık yüzde 83'ni yargıdan dönmüştür. Sürmekte olan davaların tamamlanmasıyla bu oran daha da artacaktır. Yargı, Sağlık Bakanlığını haksız bulmuş personele verilen cezaları iptal etmiştir. Görüldüğü üzere sağlık bakanlığı ve kurumları BASKI , KORKUVE CEZA İLE SAĞLIK ÇALIŞANINI KONTROL ETMEYE ÇALIŞMAKTADIR.

Şunu söylersek tespitimiz yerinde olacaktır.  “Sağlık Bakanlığının idari soruşturmaları personel üzerinde bir baskı ve sindirmeyi aracı olarak kullandığıdır”   Bu cezalar bazı milletvekillerinin dikkatini çekerek mecliste(TBMM)  yazılı soru önergesi yapılmıştır.

O dönemde verilen cevaplar o kadar yanlış ifade edilmişti ,biz bu rakamlara inanmayarak sağlık bakanlığı ve ilgili kurum başkanlıklarına yazılı olarak verilen cezaları sorduk.

Yaptığımız bir saha taramasında; Son 10 yılda sağlık çalışanlarının yarıdan fazlasına disiplin cezası verildiğini, her üç çalışandan ikisinin disiplin soruşturması geçirmiş olduğunu tespit ettik. Konu hakkında Sağlık Bakanlığına ve bağlı kurumlarına dört soru sorduk

İlk Cevap HALK SAĞLIĞI KURUMUNDN GELDİ;Sonuç ürkütücü boyutta  gelin beraber cevabı inceleyelim.
 
Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun sendikamıza gönderdiği cevapta; Son 10 yıllık dönemde kurum personellerine kaç tane soruşturma açıldığı ile kaç personele hangi cezaların verildiğine yönelik bir veri bulunmadığı beyan edilmiştir. Ancak 01.01.2010 ile 31.12.2014 yılları arasında kurumun merkez ve taşrasında çalışan personellere 657 sayılı Devlet Memurları kanunu uyarınca;
 
14.772 Adet “UYARMA”
7.536 Adet “KINAMA”
2915 Adet “MAAŞ KESME”
1.223 Adet “KADEME DERECE İLERLEME”
129 Adet MEMURLUKTAN ÇIKARMA olmak üzere toplamda
“26.575 adet disiplin cezası verildiğini” bunun yanında
 
EN FAZLA AİLE HEKİMLERİNE CEZA VERİLDİ!
 
 
2014 yılında ülkemizin çeşitli yerlerindeki 6.768 Aile Sağlığı Merkezinde çalışan 21.175 Adet Aile Hekiminden; 13.604 Adet Aile Hekimine (% 65’sine)
12.146 Adet A.S. Ebesinden; 2.827 Adet Aile Hekimliği Ebesine (% 23’üne)
6.646 Adet A.S. Hemşiresinden; 1.237 Adet Aile Hekimliği Hemşiresine (% 19’una)
1.664 Adet diğer sağlık personelinden; 201 Adet Sağlık Personeline (% 12’sine) olmak üzere toplam 17.869 Adet Aile Hekimliği çalışanlarına disiplin cezası (ihtar puanları) verilmiştir.

Toplamda ise Türkiye Halk Sağlığı Kurumunda 44.444 adet disiplin cezası verildiği bildirilmiştir. Bu sayılar mutlak, kesin ve nihai rakamlar değildir. Ancak açıklanan en güncel veriler olarak değerlendirmek mümkündür.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun açıklamasında dikkat çekici bazı hususlar vardır. Bunlardan ilki son üç yılda kaç tane Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanının aldıkları ihtar puanları sebebiyle sözleşmesinin feshedildiğine ilişkin hiçbir açıklama yapılmamıştır. Aktif Sağlık Sen olarak; Son üç yılda binden fazla Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Personelinin hizmet sözleşmesinin feshedildiğini tahmin ediyoruz.
 
Dikkat çeken ikinci bir hususta; Kamu dışından Aile Hekimliği Sistemine yerleşen (Devlet memuru olmayan) 3.000 Adet ATT, Ebe ve Hemşirenin olduğunu biliyoruz. Kurumdan bu personellere yönelik hiçbir açıklamaya yer verilmemiştir. Bahsi geçen 3.000 adet kamu dışı sağlık personelinden hiçbirisine disiplin cezası verilmedi mi?
 
2013 yılının resmi rakamlarına göre Sağlık Bakanlığının 480.00 personeli mevcuttur. Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun yaklaşık 75.000 personeli mevcuttur. 657 sayılı kanuna göre 26.575 adet, 5258 sayılı Aile Hekimliği Yasasına göre 17.869 adet olmak üzere toplamda 44.444 adet çeşitli disiplin cezaları verilmiştir.
 
            Bir önemli hususta Danıştay ve İdare Mahkemelerinde kurum aleyhine açılan davalara ilişkindir. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, disiplin işlerine yönelik son üç yılda kurum aleyhine idari yargıda toplam 85 adet dava açıldığını bunların 15’inin kurum aleyhine sonuçlandığını beyan etmektedir. Bizler bu sayıların gerçeği yansıtmadığını ve taşra teşkilatının bu sayılar içerisinde yer almadığını düşünüyoruz.
 
 

"SAĞLIK BAKANLIĞI
BU UTANÇ TABLOSUNDAN BİR AN ÖNCE KURTULMALIDIR"

 

HÜSEYİN AYHAN

AKTİFSAĞLIK-SEN

GENEL BAŞKANI
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.