En Fazla 10 Kişi Çalıştıranın İş Hekimi Parası Devletten..

Bugün en az 50 çalışanı olan işyerleri için uygulanan iş hekimi ve güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu genişletiliyor. 1 Temmuz’dan itibaren tüm tehlikeli işyerleri iş hekimi bulundaracak. 10 kişiden fazla çalışanı olmayan devletten prim indirimini kapacak, yeni elemanın parası bir anlamda kamudan çıkacak

En Fazla 10 Kişi Çalıştıranın İş Hekimi Parası Devletten..
19 Haziran 2013 Çarşamba 12:51

1 Ocak 2013’te ilk olarak 50 ve daha fazla işçi çalıştırılan işyerlerinde ve çok tehlikeli işyerlerinde uygulanmaya başlayan işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli çalıştırma yükümlülüğü 30 Haziran’dan itibaren çalışan sayısı fark etmeksizin tüm tehlikeli işyerlerini de kapsayacak şekilde genişletiliyor.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yayımladığı tebliğe göre tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri 30 Haziran 2013 tarihinden itibaren çalışan sayısına bakılmaksızın iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli istihdam etmek zorunda.

 

KOBİLERE DESTEK

Bu kapsamda tehlikeli sınıftaki işyerleri tek bir kişi bile istihdam etseler dahi, iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli istihdam etmek veya bu hizmeti satın almak zorunda. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği OSGB’lerden belirtilen süreler kapsamında işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmesi gerçekleştirilecek ve bu görevlendirmenin ilgili prosedüre uygun gerçekleştirilmesi halinde OSGBílerden hizmet alan işyerlerinin yükümlülükleri yerine getirilmiş olacak.

OSGB’ler,  bünyelerindeki işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelini hizmet talebinde bulunan işyerine göndererek, çalışan sayısına göre hesaplanacak sürelerle bu hizmeti verecekler.

Çalışan sayısının az olduğu küçük ve orta ölçekli işyerlerinde bir de iş sağlığı ve güvenliği anlamında personel istihdam etmek istemeyen masraf olacağını düşünen ler için OSGB’den hizmet almak güzel. Ayrıca İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun getirdiği önemli bir düzenleme iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesine yönelik. Kanundaki madde kapsamında, 1 Temmuz 2013 sonrasında, çok tehlikeli ve tehlikeli işyerlerinden 10ídan az çalışanı olan işyerlerinin bu kanundan kaynaklanan tüm masraflarını devlet karşılayacak. Yani iş güvenliği uzmanının ve işyeri hekiminin parası devletten olacak. Ayrıca az tehlikeli işyerleri için de, Bakanlar Kurulu kararıyla bu desteğin verilmesi söz konusu.

 

Apartmanlar için daha zaman var
Apartmanların iş güvenliği uzmanı ve hekim istihdam etme yükümlülüğü henüz başlamadı. Basında bu konuda yanlış değerlendirmeler yapılıyor. Apartmanlar ve bu kapsamda 50’den az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri için iş güvenliği uzmanı ve hekim bulundurma zorunluluğu 30 Haziran 2014’te başlayacak.

Belirtmek gerekir ki, iş sağlığı ve güvenliği kanununda öngörülen birçok yükümlülük ve en önemlisi risk değerlendirmesi yükümlülüğü tüm işyerleri için 30 Aralık 2012 tarihinden itibaren yürürlükte. Yani işyerleririsk değerlendirmesini yapmak zorunda.

 

Bakanlık esnaflar için formları online ortamda yayımladı
Çalışma Bakanlığı  işyerlerinin risk kategorisini belirlemek için risk değerlendirme formları yayımlıyor. Burada amaç küçük işyerlerinin masrafsız risk değerlendirmesi yapması. Şu ana kadar apartmanlar, kuaförler, ofis işyerleri için formlar yayınlanmıştı. Şimdi sıra kasap, manav, lokanta, pastane ve kuru temizleme dükkanlarına geldi. Bu formlara www.csgb.gov.tr ulaşılabiliyor. Risk değerlendirmesi şu sıralar tam bir iş kapısı. Bilen bilmeyen 1500-2000 TL arası para alarak bu işleri yapıyor. Çalışma Bakanlığı bu formları yayımladıkça uzman olmayanlarında işleri kesilecek. 30 Haziran 2013’ten itibaren tehlikeli sınıftaki işyerleri, iş güvenliği uzmanları ile mevcut risk değerlendirmelerini yeniden düzenleyebilirler. Apartmanlar dahil 50’den az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri ise 30 Haziran 2014 tarihinde iş güvenliği uzmanı istihdam edecekleri için risk değerlendirmelerini dışarıdan satın alarak yükümlülüklerini yerine getirebilirler, kendileri de yapabilir. Apartman yöneticilerine tavsiyemiz, nasılsa örnek formları Bakanlık tarafından yayımlandığı için bu risk değerlendirmelerini kendilerinin yapmaları.

 

DEVLET DESTEKLEYECEK
10’dan az insan çalıştıran işyerleri için bakanlık uzman isdihtamında firmalara destek olacak ama bu destek maddi olmayacak. Bakanlık bürokraktlarına göre sağlanacak çalışanların sigorta primlerinin azaltılması yoluyla olacak.

Akşam
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.