‘el Bileğinden Anjiyo Daha Avantajlı’...

‘El bileğinden anjiyo daha avantajlı’

‘el Bileğinden Anjiyo Daha Avantajlı’...
23 Temmuz 2012 Pazartesi 10:29

Kalp hastalıklarının teşhisinde sık kullanılan anjiyo hem kasıktan hem de el bileğinden yapılıyor. Kardiyolog Egemen Duygu, el bileğinden ajiyonun daha konforlu ve güvenli olduğunu söylüyor.

El bileğinden anjiyo, 2000’li yılların başından beri Batı Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada kullanılıyor. “Radial anjiyo” olarak adlandırılan el bileği anjiyosunda, el bileğindeki atardamarlar kullanılarak kalp hastalıklarının tanı ve tedavisi mümkün olabiliyor.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Egemen Duygu, koroner arter hastalığının tüm dünyada ve ülkemizde yaygınlığı artan bir hastalık olduğunu, bu nedenle de tanı ve tedavisinin etkili şekilde yapılmasının önem taşıdığını söylüyor. Bu hastalıklarda koroner anjiyo altın standart tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Dr. Duygu'ya göre el bileği anjiyosu ise özellikle sağladığı konfor ve daha güvenli bir işlem olması nedeniyle kasıktan uygulanan anjiyoya göre daha iyi bir alternatif.

2-3 MM’LİK KATETERLER KULLANILIYOR 
Radial anjiyografinin el bileğinde birbirine paralel seyreden iki atardamardan birinin kullanılması ile yapıldığını belirten Dr. Egemen Duygu, yöntemin uygulanışı ve hangi hasta gruplarında neden kullanıldığıyla ilgili olarak şu bilgileri veriyor: 
- El bileğinden yaptığımız anjiyoda daha ince çaplı kateterler kullanıyoruz. 
- Yüzeysel atardamarlardan girerek işlemi yaptığımız için, komplikasyon oranı daha az oluyor. 
- Özellikle kasıktan yapılan anjiyo sonrası oluşabilen kanama, balonlaşma ve fistül bu tür girişimlerde çok daha nadir ve hafif olarak izleniyor. 
- Hasta konforu klasik yöntemlere göre daha fazla oluyor. 
- Kasıktan yapılan tüm girişimlerde, işlem sonrası en az 6 saat ağırlık (kum torbası) kullanılması gerekiyor. Çünkü kanama bu şekilde kontrol altına alınıyor. Bu yöntemde ise kum torbası uygulamasına gerek kalmıyor, hasta 3 saat gibi daha kısa sürede taburcu olabiliyor. 
- Ayrıca PTCA/stent gibi işlemlerde işlemin kasıktan yapıldığı durumlarda en az 24 saat hastanın yatışının devamlı şekilde izlenmesi gerekiyor. Bu durum özellikle bel fıtığı, obezite, eklem rahatsızlığı nedeniyle uzun süre sırt üstü yatmakta zorlanan ve belirgin prostat rahatsızlığı olan hastalar için zorluk yaratabiliyor. Aynı işlemler el bileği anjiyosu kullanılarak yapıldığında ise aynı gün içinde çok daha kısa izlem süresi sonrası hasta evine gönderilebiliyor. 
- El bileğinden anjiyoda, işlemden hemen sonra genellikle bir bilek bandı kullanılarak kanama kontrol altına alınıyor. 
- Hasta ayağa kalkabiliyor, tuvalete gitme, yemek yeme gibi tüm ihtiyaçlarını kendi başına giderebiliyor.İNCE DAMARLI KİŞİLERDE KULLANILMIYOR 
Yöntemin bazı hastalarda görülebilen radial arterin ince yapıda olması veya damarın büzüşmesi gibi durumlarda kullanılamadığını vurgulayan Dr. Egemen Duygu, “Kronik böbrek yetersizliği olan ve kol damarlarından diyalize giren hastalarda el dolaşımının yetersiz olması gibi durumlar nedeniyle bu yöntem kullanılamıyor” diyor. 


ntvmsnbc
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.