Ek Ödemelerin Geri İstenmesi Danıştaylık

Tabip dışı personele nöbet sürelerine ilişkin mesai dışı çalışma puanı verilerek yapılan ek ödemelerin, 01.05.2010 – 30.07.2010 tarihleri arasında yürütmeyi durdurma kararı sebebiyle çalışanlardan geri alınmasını düzenleyen Sağlık Bakanlığı genelgesinin iptali için Türk Sağlık-Sen tarafından dava açıldı

Ek Ödemelerin Geri İstenmesi Danıştaylık
01 Kasım 2011 Salı 11:26

Türk Sağlık-Sen tarafından açılan davada söz konusu tarihler arasında Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu’nun verdiği bir karar dayanarak, tabip dışı personele nöbet sürelerine ilişkin mesai dışı çalışma puanı verilerek yapılan ek ödemelerin geri istenmesinin hukuka aykırı olduğu ifade edildi.

 

Dava dilekçesinde söz konusu ödemenin yapılmasında personellerin herhangi bir ihmali ve kusurunun bulunmadığına dikkat çekildi.

 

İdarenin açık hata, memurun gerçek dışı beyanı veya hilesi hallerinde süre aranmaksızın hatalı işleme dayanılarak ödediği meblağı her zaman geri alabileceğinin belirtildiği dilekçede bu istisnalar dışında kalan hatalı ödemelerin ilk yapıldığı tarihten itibaren 60 gün  içerisinde geri alınabileceği hatırlatıldı.

 

Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulunun 60 günlük süre geciktikten sonra memura yapılan hatalı ödemelerin geri almanın mümkün olmayacağı kararını verdiği ifade edildi.

 

  Bunun Anayasanın 125.maddesinde yer alan “İdare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür.” hükmünün gereği ve Türkiye Cumhuriyetinin "Sosyal Hukuk Devleti" niteliğinin doğal bir sonucu olduğu belirtildi.

 

Tüm bu hukuki düzenlemeler karşı söz konusu ek ödeme bedellerinin personellerden geriye dönük tahsilinin düzenleyen genelgenin hukuka aykırı olduğu belirtilerek iptali istendi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.