Ek Ödeme Yönetmeliğinde Sağlık Bilimleri Lisansiyeri Tıbbi Teknolog, Hemşire, Ebe Ve Sağlık Memurlarına Yönelik Haksızlık Giderilecek Mi?..

Ek Ödeme Yönetmeliğinde Sağlık Bilimleri Lisansiyeri Tıbbi Teknolog, Hemşire, Ebe ve Sağlık Memurlarına Yönelik Haksızlık Giderilecek mi?..

Ek Ödeme Yönetmeliğinde Sağlık Bilimleri Lisansiyeri Tıbbi Teknolog, Hemşire, Ebe Ve Sağlık Memurlarına Yönelik Haksızlık Giderilecek Mi?..
28 Mayıs 2013 Salı 21:36

Alanıyla ilgili 4 yıllık fakülte mezunu hatta yüksek lisans ve doktora yapan tıbbi teknologlar, hemşire, ebe ve sağlık memurları ek ödeme ve diğer bir çok konuda mağdur edilmektedirler.  Haksızlığa uğradıklarını düşünüyoruz. Kendileri gibi lisans mezunu olan “Diyetisyen, çocuk gelişimcisi psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, veteriner hekim, sosyolog ve benzeri meslek grupları” gibi meslekler gibi 4 yıllık fakülte mezunu oldukları,  yıllarını bu teşkilata verdikleri halde üvey evlat misali bir çok konuda mağdur edilmektedirler. Bakanlığımızca öncelikle adaletli bir ek ödeme yönetmeliği hazırlanmalıdır. Yeni Sağlık Bakanımızın adaletine güvenerek bu ve diğer konularda ilerleyen zamanlarda dilekçe kampanyası düzenlemeyi düşünüyoruz. Derneğimiz her konuda sağlık çalışanlarıyla beraber hukuki zemin içerisinde  kamu yararı olan çalışmalarda yer alacaktır. Derneğimiz tüm sağlık çalışanlarının da sesi olmaya devam edecektir. Bizler büyük bir aileyiz. Sağlık Bakanlığı ile beraber her türlü yararlı projelerde çalışmaya hazırız. Yetişmiş tecrübeli başarılı bir ekibe sahibiz.
 
      Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatında, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı, Sağlık Müdürlüklerinde, Halk Sağlığı Müdürlükleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezlerinde, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Merkezi, Verem Savaş Dispanseri Halk Sağlığı Birimi;  gibi birinci basamak Sağlık Kuruluşlarında görev yapan Sağlık alanında kendi branşlarında lisans ve bir çoğu yüksek lisans mezunu tıbbi teknolog, hemşire, ebe, sağlık memuru vb. unvanlı personellere ek ödemede haksızlık devam etmektedir.
 
12/05/2012 tarih ve 26166 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında Görevli Personele Döner Sermaye Gelirlerinden Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik” Ek-4 (KURULUŞ PERSONELİNİN HİZMET ALANIKADRO-UNVAN KATSAYILARI) “Diyetisyen, çocuk gelişimcisi psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, veteriner hekim, sosyolog ve benzeri meslek grupları” 0,75 ek ödeme kat sayısından ek ödeme alırken alanında lisans mezunu olan sağlık bilimleri lisansiyeri hatta yüksek lisans bitirmiş “tıbbi teknolog, hemşire, sağlık memuru ve ebe vb.” unvanlı personel ayrı tutularak 0,40 ek ödeme kat sayısından ek ödeme almaktadır.
 
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 06/10/2011 tarihli ve B.30.0.EÖB-303.01.01.01-6777/043110 sayılı görüş yazısında “Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 23/02/2007 tarihli toplantısında; Üniversitelerarası Kurul Başkanlığının görüşü de dikkate alınarak, 2547 sayılı Kanun’un 2880 sayılı Kanun’la değişik 43/b maddesi uyarınca Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Eğitim Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Programlarından mezun olanların Sağlık Bilimleri alanında değerlendirilmesi uygun görülmüştür” denilmektedir. Görüldüğü üzere sağlık yüksekokulu mezunları  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının ilgili kararına göre lisans ve yüksek lisans mezunu olduklarından Sağlık Bilimleri Lisansiyeri sayıldığı ve “fizyoterapist, diyetisyen, psikolog, çocuk gelişimci, sosyal çalışmacı, biyolog, ve benzerleri” unvanlı personeller gibi Sağlık Bilimleri Lisansiyeri olarak değerlendirildiği açıkça belirtilmektedir. Görüldüğü üzere kendi alanında lisans hatta yüksek lisans mezunu tıbbi teknolog, hemşire, ebe ve sağlık memuru alanında 4 yıllık fakülte mezunları da sağlık bilimleri lisansiyeri sayıldığından emsalleri gibi ek ödemelerini 0,75 olarak almaları gerekmektedir. Burada alanıyla ilgili sğlık lisansiyeri tıbbi teknolog, hemşire, sağlık memuru ve ebelerin her ay maddi kaybı en az 350 TL dir.
 
 Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 04/07/2011 tarihli ve B100.PER0120015/848.11/133293 tarihli Osmaniye Valiliği İl Sağlık Müdürlüğüne göndermiş olduğu yazısında “Sağlık Eğitim fakültesi Lisans Tamamlama Programları mezunları ile lisans tamamlama programı mezunlarının “Diğer Sağlık Bilimleri Lisansiyeri” tablosuna dahil edilmesi Yükseköğretim Kurulu başkanlığının 05.06.2002 tarih ve 1215-11750 sayılı yazısı ile uygun görüldüğünden özlük haklarının Sağlık Bilimleri Lisansiyerleri gibi ödenmesi” gerektiği konusunda  görüş verilmiştir. Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün görüş yazısına göre Sağlık Bilimleri Lisansiyeri olan tıbbi teknologlar, hemşire, sağlık memuru ve ebeler  emsalleri sağlık bilimleri lisansiyerleri olan “Diyetisyen, Çocuk Gelişimci, Psikolog, sosyal çalışmacı vb” meslek gruplarıyla eşit “0,75” ek ödeme kat sayısından ek ödeme alması gerekirken bu gruptan ayrı tutularak “0,40” ek ödeme kat sayısında ek ödeme almaya devam etmektedir.
 
 YÖK ve Personel Genel Müdürlüğü tüm görüşlerinde sağlıkla ilgili 4 yıl ve üzerinde lisans mezunlarını sağlık bilimleri lisansiyeri olarak değerlendirmektedir.  Ek Ödemede tıbbi teknologların yanında alanlarında lisans ve yüksek lisans mezunu (Sağlık Memuru, Hemşire, Ebe v.b) sağlık çalışanları da mağduriyetler yaşamaktadır.  Bu ve başka konularda tıbbi teknologlar, hemşireler, sağlık memuru ve ebelerimiz ve diğer tüm sağlık çalışanları  http://www.saglikegitimcileri.org.tr/?SyfNmb=3&pt=İletişim linkinden her türlü görüş ve önerilerini bizlere iletebilirler.
 
Sayın Bakanımızdan ek ödeme adaletsizliğinin düzeltilmesini ve bu konuda oluşturulacak komisyonlarda Sağlık Eğitimcileri Derneği olarak görev almaya hazırız. Bu konuda ilerleyen aşamalarda dilekçe kampanyası düzenlemeyi düşünüyoruz. Sendikalar ve Mesleki dernek ve odalarında bu konudaki desteklerini bekliyoruz. Sağlık Eğitimcileri Derneği olarak bu konuda her zaman sağlık bilimleri lisansiyerleri olan tıbbi teknolog, hemşire, ebeler ve sağlık memurlarının yanında olacağız.
 
  Sağlık Eğitimcileri Derneği
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.