Ek Ödeme Sabit Tutulacak, Ek Gösterge Artırılacak

Sağlıkla ilgili her hangi bir dört yıllık yüksekokuldan mezun olan Çevre Sağlığı Teknisyeninin aldığı emekli maaşı, lise mezunu bir polis memurunun aldığı emekli maaşından daha düşüktür.

 Ek Ödeme Sabit Tutulacak, Ek Gösterge Artırılacak
22 Temmuz 2013 Pazartesi 10:13


Sağlıkla ilgili her hangi bir dört yıllık yüksekokuldan mezun olan Çevre Sağlığı Teknisyeninin aldığı emekli maaşı, lise mezunu bir polis memurunun aldığı emekli maaşından daha düşüktür. Dünyanın hiç bir yerinde neredeyse maaş tutarı kadar ek ödeme ödenen bir ücret sistemi yoktur.

Çevre Sağlığı Derneği Genel Merkezinin konu hakkında yaptığı açıklama şöyle;

Bilindiği gibi emekli aylığı, sağlık personelinin görevinden ayrıldığı tarihte emekli keseneğine esas aylığı ile bu tarihe kadar kazanmış oldukları fiili ve itibari hizmet müddetleri toplamı üzerinden hesap edilmektedir. 

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre tabip dışı sağlık personeline ödenen ek ödemeden emekli aylığına esas prim kesintisi yapılmamaktadır.

Aylık dışındaki gelirlerden emekliliğe esas prim kesintisinin yapılmaması nedeni ile, tabip dışı sağlık personelinin emekli olması halinde emekli aylığı büyük oranda azalmaktadır.

Sorunu Sadece Dile Getirmek Yeterli Değildir

Bazı çevreler tarafından ısrarlı bir şekilde dile getirilen “ek ödeme artsın” şeklindeki talepler ne yazık ki bu güne kadar çözüme kavuşturulamamıştır.

Öte yandan, ek ödemelerin emekli aylığına yansıtılması yönünde yapılan talepler de bu güne kadar karşılık bulamamıştır. Bu konuda çözüm üretilememesinin bir tek nedeni vardır o da,  mağduriyeti giderecek farklı alternatiflerin geliştirilememesi, çözüm arayışı içinde olanların ilkeli ve kararlı bir tutum sergilememeleridir.

Bu nedenle sağlık çalışanları, çözümü gerçekleştirecek alternatifleri ortaya koyacak ve bu yönde mücadele edecek bir oluşumu ümitle beklemektedir.

Ek Gösterge Yükseltilecek Emekli Aylığı Arttırılacak 

Olumsuz sağlık şartları ve birçok hayat zorlukları ile karşı karşıya kalan emeklilerin yaşam kalitelerinin düşürülerek kaderlerine terk edilmesi ahlaki değerlerimizle örtüşmemektedir.

Bu güne kadar sağlık çalışanları için birçok platformda dile getirilen ve ücretlerinde artış yapılmamasına gerekçe gösterilen eşit işe eşit ücret ilkesi, emekli olan sağlık çalışanları için dile getirilmemiştir. Yani, emekli olan sağlık çalışanlarının aldıkları aylıkların çalışmakta iken eşit düzeyde aylık aldıkları diğer kamu çalışanlarının emekli aylıkları ile eşitlenmesi hususu ne yazık ki bu güne kadar gündeme taşınmamıştır.

   Ücrette eşitliğin sağlanması amacı ile ek ödemelerde artış yapılması doğru bir ücret politikası değildir. Bu şekilde sağlanmaya çalışılan sözde eşitliğin, sağlık çalışanlarının emekli olmaları durumunda bozulduğunu ve diğer meslek mensupları ile aralarında büyük ücret farklılığının ortaya çıkmasına neden olduğunu görerek çözüm üretmek lazımdır.

Emekli aylığının arttırılmasına yönelik bir düzenlemenin yapılması durumunda genel bütçeye fazla bir yük gelmeyecektir. Çünkü sabit tutulacak ek ödemeye aktarılan kaynak, ek göstergede artış sağlayacak kaynağa aktarılacaktır.   

   Bu nedenle bir an önce emekli sağlık çalışanlarının yaşam kalitesinin, çalıştığı dönemle eşit seviyede tutulmasını sağlamak üzere, emekliler için asgari geçim haddinin belirlenmesi ve tabip dışı sağlık çalışanlarının emekli aylıklarında artış sağlayacak şekilde ek gösterge rakamlarının yükseltilmesini istiyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.