Ek Göstergenin 3600 Olması Ne Getirir

Mesleğiyle ilgili lisans mezunu sağlık çalışanları 1.derecede 3000 ek gösterge almaktadır. En az polis ve öğretmenler kadar zor şartlarda görev yapan sağlık çalışanlarının ek göstergesinin 1.derecede 3600 alması gerektiğini düşünüyoruz.

Ek Göstergenin 3600 Olması Ne Getirir
14 Şubat 2014 Cuma 11:17

 Basında öğretmenler ve polislerinde 1.derecede 3600 ek gösterge alabilmesi için gerekli çalışmaların başlatıldığı belirtilmektedir.

Mesleğiyle ilgili lisans mezunu sağlık çalışanları 1.derecede 3000 ek gösterge almaktadır. En az polis ve öğretmenler kadar zor şartlarda görev yapan sağlık çalışanlarının ek göstergesinin 1.derecede 3600 alması  gerektiğini  düşünüyoruz.

Sağlık Eğitimcileri Derneği Genel Başkanı İsmet DATLI sağlık çalışanlarının ek göstergesinin 3600 olması yönünde bir açıklama yapmıştır. Bu açıklama ilk sitemizde yayınlanmıştır. Büyük ses getirmiştir. Sağlıkla ilgili büyük sendikaların ve önemli mesleki derneklerin bu konuyu destekler mahiyette bir açıklaması olmamıştır.  

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun Ek-1 Sayılı cetveline göre   mesleği ile ilgili lisans mezunu (Mühendis, mimar, şehir plancısı ve bölge plancısı, biyolog vb.) meslek grupları 1.derecede 3600 ek gösterge alıyor. Lisans/yüksek lisans mezunu Sağlık Bakanlığı ve bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan sağlık çalışanları, 1.derecede 3000 ek gösterge almasının adilane olmadığını, ek göstergelerinin lisans mezunu hatta en az yüksek lisans mezunu sağlık çalışanlarının 1.derecede 3600’e yükseltilmesi gerekmektedir.

Devlet Memurları Kanunu Ek-1 sayılı cetvelde Uzman  Tabip,  Tabip,  Diş  Hekimi,  Uzman  Veteriner   Hekim,    Veteriner   Hekim,    Eczacı,  Biyolog,  Tıpta  Uzmanlık  Tüzüğünde  belirtilen  dallarda   uzmanlık    belgesi  alanlar   veya   bu  dallarda  uzmanlık  unvanını  doktora  aşaması  ile  kazananmış bulunanlar  1.derecede 3600 ek gösterge alırken sağlıkla ilgili lisans mezunu olup alanında yüksek lisans, doktora yapan hemşire, sağlık memuru, ebe, psikolog, sosyal çalışmacı, tıbbi teknolog, diyetisyen gibi meslek grupları 1.derecede 3000 ek gösterge almaktadırlar.

Mesleği ile ilgili lisans mezunu (Mühendis, mimar, şehir plancısı ve bölge plancısı, biyolog vb.) meslek grupları 1.derecede 3600 ek gösterge alıyor. Sağlıkla ilgili lisans mezunu olup alanında yüksek lisans, doktora yapan hemşire, sağlık memuru, ebe, psikolog, sosyal çalışmacı, tıbbi teknolog, diyetisyen gibi meslek grupları 1.derecede 3000 ek gösterge almaktadırlar. Sağlık çalışanı yüksek lisans hatta doktorada yapsa lisans mezunu meslek gruplarından daha düşük ek gösterge almaktadırlar.  

Yeni Şafak Gazetesi köşe yazarı Ahmet Ünlü yapmış olduğu açıklamalarında;

3600 ek gösterge emekli polis ve öğretmen maaşını nasıl etkiler?

- 3600 ek göstergenin en önemli katkısı bu iki unvan için emekli olduğunda kendini gösterecektir. Bu durumu örneklendirecek olursak; Derece ve kademesi 1/4 olan ve 25 yıllık hizmeti olan bir öğretmenin 3000 ek gösterge üzerinden alacağı emekli aylığı 1,499.25 TL ve emekli ikramiyesi 48,052.88 TL iken, bu öğretmenin 3600 ek gösterge üzerinden emekli olması halinde ise; 1,876.60 TL emekli aylığı ve 60,147.46 TL emekli ikramiyesi alması mümkün olacaktır.

Derece ve kademesi 1/4 olan ve 25 yıllık hizmeti olan bir polisin 2200 ek gösterge üzerinden alacağı emekli aylığı 1.551,33 TL ve emekli ikramiyesi 46,517.06 TL iken, bu polisin 3600 ek gösterge üzerinden emekli olması halinde ise; 1.976,6 TL emekli aylığı ve 60,147.46 TL emekli ikramiyesi alması mümkün olacaktır.

Ahmet ÜNLÜ’nün açıklamaları doğrultusunda inceleyecek olursak mesleği ile ilgili lisans mezunu bir sağlık personeli 3600 ek göstergeyle emekli olduğunda emekli aylığı 1.850 TL emekli ikramiyesinin 55 Bin olacağı düşünülmektedir. Bu konuda uzman olmamakla beraber bu verdiğim rakam hesaplanarak verilen rakam değildir. Sadece kıyas yaparak yazmış olduğum bu rakamlar tahmini yapılan  bir hesaplamadır. Sağlık çalışanlarının  ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi ve emeklilikte iyi koşullarda hayat sürmesi için ek göstergesinin 3600 olması gerekmektedir.

Sağlık Eğitimcileri Derneği Genel Başkanı İsmet DATLI’nın basın açıklaması çok önemlidir. Kendisine bir kez daha böyle önemli bir konuyu gündemine taşıdığı için teşekkür ediyoruz. Bu konu tüm sağlık çalışanlarını çok yakından ilgilendirmektedir. Sağlıkla ilgili sendikalar ve mesleki dernekler bu kampanyaya destek vermelidirler. tüm sağlık çalışanları bu kampanyayı desteklemeli facebook, twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde profillerinde hatta sağlıkla ilgili tüm gruplarda paylaşmalı, sağlık çalışanı tüm meslektaşlarına mesaj olarak göndererek bu konuda farkındalık oluşturulmalıdır. Konu kısa sürede gündeme alınmalıdır. Personel Saglik Net ekibi olarak her zaman tüm sağlık çalışanlarının mağduriyetleri konusunda özel çalışmalar yaparak sorunlar  gündemde tutulacaktır. Saygılarımızla


 

Sağlık Eğitimcileri Derneği Genel Başkanının Açıklaması

http://www.saglikpersoneli.com.tr/ozluk-haklar/saglik-calisanlarinin-3600-ek-gosterge-alabilmesi-icin-kampanya-baslatilmistir-h26146.html

http://www.saglikegitimcileri.org/?Syf=18&Hbr=634459&/Sağlık-Çalışanlarının-3600-Ek-Gösterge-Alabilmesi--İçin-Kampanya-Başlatılmıştır.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.