Ehemder' Den Ameliyat Hemşireliği Sempozyumu

EHEMDER' den Ameliyat hemşireliği sempozyumu

Ehemder' Den Ameliyat Hemşireliği Sempozyumu
14 Ekim 2014 Salı 16:22

Ebe ve Hemşireler Derneği tarafından organize edilen “Ameliyathane Hemşireliği Sompozyomu” büyük ilgi gördü.
Sempozyumda açılış konuşması yapan EHEMDER Genel Başkanı Kadriye Gülseren;
“Hemşireliğin ilk uzmanlık alanı olarak ortaya çıkan Ameliyathane hemşireliğin tarihte 1889 yılına kadar dayandırılır.1890 yılında ise dekontaminasyon, aseptik ve sterilizasyon ile igili eğitimler verildigi,1891 yilinda ise hemsirelerin doktoru doğrudan asiste ettiği görülmüştür. Türkiye'de ameliyathane hemşireliği ise profesyonel anlamda henüz oluşumunu tamamlayamamıştır. Asıl anlamda ameliyathane hemşireliğin de psikomotor becerisi, teknik yönleri ortaya çıkaran ve sürekli mesleki gelismeyi gerektiren özellikler görülmektedir. Ameliyathane, yüksek teknolojide araç ve gereçlerin kullanıldığı, yeni bilgilerin ışığında çeşitli ameliyat tekniklerinin uygulandığı, ekip çalışmasının uyumlu ve verimli gerçekleştiği ve dogru kararlarin hızlı bir sekilde alındığı önemli bir ortamdir. Genel bir egitimden mezun olan yeni hemsirelerin böylesine karmaşık, özel bilgi ve beceri gerektiren bir ortamda çalışması uyum süreci kapsaminda ameliyathane hemsiresinin usta-çırak iliskisi içinde değil; aksine sistemli,etkin bir hizmet içi eğitim,oryantasyon ve sertifika egitim programlari dahilinde sağlanır.
 
Dünyada gelişen sağlık bilimi ve teknolojisi alaninda hizli değişim ve gelişim süreci, araştırma ve gelistirmelerden elde edilen veriler,hemsirelik bakım girişimlerini direkt olarak etkilemektedir. Bir meslek üyesi değişim ve gelismeleri mesleki yaşamına yansıtabildiği sürece mesleki varlığını devam ettirebilir. Değişim ve gelişime uyum saglayabilecek mesleki üyelerin yetişebilmesi o alandaki eğitimin sürekliliği ile mümkündür. Tıp bilimindeki dinamizmi yakalamak için hemşirelik bakım süreci de surekli olarak yenilenmek zorundadir. Bu nedenle eğitim programlari her meslek grubunun gelişiminde olduğu gibi sağlık hizmetlerinin verilmesi ve gelismesinde de kaçınılmaz bir zorunluluktur. Turkiye de 1991 yilinda yapilan arastirmalarda ameliyathane hemsirelerinin sürekli eğitime büyük gereksinimlerinin oldugunu ve %97 sinin sürekli eğitim programlari konusunda istekli oldugu saptanmıştır. Bizim derneğimiz adına yapilan 2014 teki bir anket çalışmasında da ameliyathane hemsirelerinin sertifika programlarına katılma isteklerinin %89 gibi büyük bir oranda oldugu tespit edilmistir. Ayrica ameliyathane hemsireliginde oryantasyon egitiminden sonra yetkinlik gelistirme programi da konmalıdır. Ameliyathane hemsireliginde yetkinlik programi dört yetkinlik düzeyinde düşünülebilir.
 
1.  temel yetkinlik:0-1 yıl
2.  orta yetkinlik 1-3 yıl
3.  uzmanlik 3 yıl
4.  ileri uzmanlik 4-5 yıl. Yetkinlik gelistirme programina göre yılda iki defa sorumlu hemsire ve klinik egitim hemsireleri ameliyathane hemsirelerinin yetkinlik düzeylerini belirlemektedir. Yıllık eğitim planını eğitim hemşiresi hazirlar.

Ameliyathane birimi günümüzde performansa dayali,kaliteli verimli ve güvenli bir hizmet sunumu saglar. Bu hizmeti verirken de kurumda geliri arttırmayı hedefler. Bu hizmetin kaliteli ve guvenli olmasini saglayan en önemli bileşenlerden biri eğitimdir. Profesyonel bir alan olan ameliyathane hemsireliginde çalışan hemşirelerin de bu alanda profesyonel ve egitimli olmasi onlarin daha kaliteli ve güvenli hizmet. Sunmasını sağlayacaktır.Bu nedenle ameliyathane hemsireliginde diğer özel dallar gibi (yogun bakim,acil,diyaliz,kemoterapi,DAS vb.) sertifika programlarinin Saglik Bakanligi destekli bir şekilde yürütülmesi eşitlik ilkesine de uygun olacaktir. Zaten varolan 2007 hemsirelik kanunu 8. maddesinde "Hemşireler meslekleri ile ilgili olan, özellik arzeden birim ve alanlarda belirlenecek esaslar cercevesinde yetki belgesi alirlar.Yetki belgesi alinacak egitim programlarinin duzenlenmesi,uygulanmasi,koordinasyonu,belgelendirme ve tescil ile kredilendirme ve yetki belgelerinin iptali gibi hususlar Saglik Bakanliginca çıkarılacak yönetmelikler düzenlenir"’ seklinde gecmektedir. Bakanligimizin 4 subat 2014 tarihi ve 28.903 sayili Saglik Bakanligi sertifikalı eğitim yönetmeliğinde sertifikalara iliskin usül ve esaslar belirlenmistir. Ameliyathane hemsirelerinin ameliyathane hemşirelik sertifika programına bu kadar istek ve taleplerinin olmasi ve Ebe ve Hemşireler Derneği olarak bu konuyu sempozyumla birlikte gündeme taşımamızı gerektirmiştir .Temel amacimiz: sertifikalı eğitim yönetmeliğine uygun olarak ameliyathane hemsireligi sertifika programi için basvurumuzun yapilmasi ve ameliyathane hemsirelerinin ameliyathane ilkeleri konusunda bilgi,beceri, donanima sahip olan,bunları çalışma alanlarına yansıtabilen nitelikte yetiştirilmesi ve ayrica profesyonel başarıların belgelendirilmesini sağlayabilmektir. Gereken desteği insallah sizler ve Bakanlığımızın değerli yöneticilerinden almayı bekliyoruz.
 
Saygı ve sevgilerimi ileterek konusmama son verirken bu sempozyum süresince destek veren tüm yöneticilere, hocalara, 3 tex medical yönetim ekibine, siz değerli katılımcılara ve sevgili meslektaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.” dedi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.