Eğitim Uzmanlığı Kadroları

Pedagojik formasyon nedir? Pedagoji kelimesinin İngilizcesi "Pedagogy" dir. "Eğitim bilimi ve teorisi" anlamını taşır. Formasyon kelimesinin İngilizcesi ise "Formation" dır. İsim olara "Oluşum, formasyon, oluşturma, yapım, düzen, biçimlenme" gibi anlamlara gelmektedir. Pedagojik formasyonda; eğitimcilerin eğitim verilebilmesi için sahip olması gerektiği oluşum, düzen anlamına gelmektedir. Pedagojik formasyon öğretmen, eğitimci, EĞİTİM UZMANI olabilmesi için alınması gerekli bir eğitimdir.

Eğitim Uzmanlığı Kadroları
21 Nisan 2014 Pazartesi 14:04

Sağlık Eğitimcileri Derneği Genel Başkanı İsmet Datlı yapmış olduğu basın açıklamasında ;

17/04/2014 tarih ve 28975 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği yayımlanmıştır.

Bu Yönetmelik hazırlanırken liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlaması esas alınarak Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında görev yapan personelin görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin usul ve esaslara göre hazırlanması gerekmektedir.


İlgili yönetmelik hazırlanırken yönetmelikte adı geçen unvanlarla ilgili temsilen sivil toplum örgütlerinin de davet edilmek suretiyle, sendikalar, diğer dernek ve mesleki birliklerinde görüşlerinin alınması gerektiğini düşünmekteyiz. Sağlık Bakanlığı Yönetmelik, Genelge gibi yapmış olduğu çalışmalarında geniş katılımlı olarak ilgili sivil toplum örgütlerinden herhangi bir görüş almadan çalışma yaptığı düşünülmektedir.


Sivil toplum örgütü olarak böyle bir çalışmadan haberdar edilmedik. Bu gibi çalışmalar gizlilik ortamında yürütüldüğünü, tüm mevzuat çalışmalarında tabanda personel tarafından gerekli destek ve katılımın sağlanması için sivil toplum örgütlerinin de çalışmanın içinde olması gerekmektedir. Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşları Yönetmelik ve Genelge hazırlarken önce taslak çalışmasını sitelerinde yayınlarlar, görüş ve öneriler için ayrı bir zaman verirler. Bu sayede kendi çalışanlarına ve sivil toplum örgütlerine söz hakkı vermiş olurlar.


Hazırlanan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin üstün körü, konunun uzman olan kişilerin görüşleri alınmadan hazırlandığını düşünmekteyiz. Şöyle ki;


İlgili Yönetmeliğin 7/e 1.Maddesinde (Eğitim Uzmanı) görevde yükselme sınavına girebilmek için en az dört yıllık yüksekokul veya fakülte mezunu olması yeterli gelebiliyor.


Ülkenin Sağlık Politikasında Sağlık düzeyinin yükseltilmesi, sağlığın korunması ve geliştirilmesi amaçlanıyorsa ilk olarak “etkili sağlık eğitimi” öncelik olmalıdır. Etkili sağlık eğitimi için liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde eğitim uzmanlarının sayılarının artırılması gerekmektedir.


Bilgiye sahip olmak eğitim vermeye veya eğitim uzmanı olmaya yeterli değildir. “Eğitim” sistemli, programlı, ilkeli ve kendine has etiği olan ölçümsel bir süreç işidir. Bunu gerçekleştirecek kişiler de gerekli bilgi ve beceriye sahip özellikle formasyon eğitimi almış olması gerekmektedir.


Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde eğitim uzmanı olmak için en az 4 yıllık yüksekokul veya fakülte mezunu olma şartının yeterli olmadığını düşünüyoruz. Eğitim uzmanı olmak için pedagojik formasyon ve en az 2-3 yıl teşkilatda  tecrübe şartının getirilmesi gerekmektedir.


Milli Eğitim Bakanlığında formasyonu olmayanlar öğretmen dahi olamazken, Yönetmeliğin bu haliyle Sağlık Bakanlığında formasyonu olmayan herhangi birisi eğitim uzmanı olabilmektedir. Görüldüğü üzere Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin meşrutiyeti tartışılabilir hale gelmiştir.

Eğitim Uzmanı kadrolarına ek şartlar getirilmelidir. Bu kadrolara atanabilmek için görevde yükselme sınavlarına girebilmek için Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan lisans eğitim düzeyindeki tüm sağlık çalışanlarının formasyonu ve en az teşkilat içerisindse 2-3 yıl çalışma şartı getirilmesi sorunu çözebileceğini düşünmekteyiz. Ayrıca Sağlık Meslek Liselerindeki Meslek dersi öğretmenlerinin de bu kadrolara geçişi için sınava katılabilme hakkı verilmelidir. Saygılarımızla

                                                                                                                                           İsmet DATLI
                                                                                                                  Sağlık Eğitimcileri Derneği Genelk Başkanı


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.