Ege Üniversitesi'nde Doku Bankacılığı Oluşturulacak...

Ege Üniversitesi'nde doku bankacılığı oluşturulacak

Ege Üniversitesi'nde Doku Bankacılığı Oluşturulacak...
27 Ağustos 2012 Pazartesi 13:40

Türkiye'de oluşturulacak kordon kanı bankası havuzu ile nakil bekleyen hastalara daha hızlı ulaşılması sağlanacak.


2008 yılında Sağlık Bakanlığı'nın öncülüğünde oluşturulan Türkiye Hücre Koordinasyon Merkezi'nin (TÜRKÖK) Ekim ayında faaliyete geçmesi bekleniyor. Sağlık Bakanlığı, TÜRKÖK projesi ile ilk etapta halktan bağış yolu ile 50 bin kordon kanının uluslararası kalite ve güvenlik standartlarına uygun olarak toplanıp saklamaya alınacağı bir yapı ile hizmete geçmeyi planlıyor. Türkiye'de resmi kurum olarak sadece Ege Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi'nde kordon kanı bankası bulunuyor. İki üniversitenin ve bakanlığın ruhsat verdiği bazı özel kordon kanı bankalarının ortak hareket edeceği projede, kök hücre nakillerinin en değerlisi olarak ifade edilen kordon kanı bağışları ile oluşturulacak kök hücre havuzu ile nakle ihtiyacı olan hastalara daha hızlı bir şekilde hizmet verilecek.

Halen yapılmakta olan özel kordon kanı bankacılığına ek olarak TÜRKÖK ile birlikte bağış bankasının faaliyete geçeceğini belirten Doç.Dr. Ateş, şöyle konuştu: "Nakil için bekleyen hastaların doku tipi; TÜRKÖK aracılığı ile oluşturulacak havuzda doku tipleri belirlenmiş kullanılmayı bekleyen bağış kordon kanları ile karşılaştırılarak, o hasta için en uygun kordon kanı çok hızlı bir şekilde tespit edilmiş olacak. Bu ürün, hastalara en uygun koşullarda ulaştırılarak nakil işlemleri hızlanacak. Bebeklerin doğum anında toplanabilen ve normalde biyolojik atık olan plasenta içindeki 150-200 cc kanın bünyesinde bulunan kök hücreler, halen pek çok kan hastalığı için rutinde kullanılan bir tedavi aracı olarak yerini almış durumdadır. Ayrıca, pek çok hastalıkta kullanılmasına yönelik deneysel çalışmalar da devam etmektedir. Kordon kanı kişinin kendisi için kullanılabileceği gibi; doku tipi uygun olması durumunda bir başkası için de kullanılabilir."

DOKU BANKASI TÜRKİYE’DE BİR İLK

Ege Üniversitesi Kordon Kanı Bankası'nda yaklaşık iki bin ailenin bebeklerinin kordon kanlarının özel koşullar altında saklandığını söyleyen Doç. Dr. Ateş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Merkezimizde yapılmakta olan revizyon (yeniden gözden geçirip, düzeltme) ile kapasitemiz ve kalite güvenlik standartlarımız daha da genişleyecek. Özel ve bağış kordon kanı bankacılığının yanı sıra, doku bankacılığında da büyük gelişmelerin olmasını sağlayacağız. Doku bankacılığı; Türkiye'de henüz ruhsatlandırması olmayan bir uygulama. İlgili mevzuatta sadece bir madde var, 'İnsan guddesi yani bez dokusu getirmek serbesttir' şeklinde. Bu madde nedeniyle kemik, kalp kapakçığı, deri greftleri gibi dokular milyon dolarak bütçelerle Türkiye'ye getiriliyor. Ancak getirilen ve uygulanan hiçbir dokunun kalite ve güvenliğine yönelik bilgiye veya kayda sahip değiliz."

Doç. Dr. Ateş, günümüzde, akla gelen her dokunun bağışı, bankacılığı ve bunların başka hastalarda kullanılmasının söz konusu olduğunu söyledi. Üniversitelerinde yaptığı projede mevcut kordon kanı bankasının dünya standartlarında doku merkezi olarak da faaliyete geçeceğini anlatan Ateş, sözlerine şöyle devam etti: "Merkezimizde, özel ve bağış kordon kanı işlemlerine ek olarak başta Ege Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi'nde kurulu bulunan kalp kapakçığı bankasını buraya taşıyacağız ve burada hizmet vermeye devam edeceğiz. Daha sonra yeni açılacak olan yanık ünitemizde ihtiyaç halinde kullanılacak deri dokusuna yönelik hizmetlere başlayacağız. Bunu kemik ve diğer dokular takip edecek. Amacımız hastalarımıza hak ettiği en yüksek kalitede hizmeti, en hızlı ve en güvenilir şekilde vermek." STAR
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.