Eczane rafları boş kalan Yunanlılar, ilaca geliyor..

İlaç firmalarına ödeme yapılamadığı için eczane raflarının bomboş olduğunu ve yaşanabilecek kötü olaylardan endişe duyduklarını söylediler.

Eczane rafları boş kalan Yunanlılar, ilaca geliyor..

Yunanistan’da yaşanan ekonomik krizin ardından ecza depoları, ilaç aldıkları yurtdışı firmalara borcunu ödeyemiyor. Yabancı firmaların ilaç getirmeyi bıraktığı Yunanistan’da eczanelerin rafları boşalırken komşu, çareyi Ege kıyısındaki illerde aramaya başladı. İzmir Eczacılar Odası ile 8 yıl önce “Kardeş Oda” olan Selanik Eczacılar Odası geçtiğimiz hafta İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan ile neler yapılabileceğini konuştu.BAKANLIK İZNİ ŞART!

Sayılkan “Bize, ilaç firmalarına ödeme yapılmadığı için eczane raflarının bomboş olduğunu ve yaşanabilecek kötü olaylardan endişe duyduklarını söylediler. Çok acil, ilaca ihtiyaçları olduğunu belirttiler” dedi. Türkiye’nin doğal afetler haricinde yabancı ülkelere ilaç göndermek için Sağlık Bakanlığı’nın onayı olması gerektiğini vurgulayan Sayılkan, “Son dönemde zaten parası olan Yunanlılar, Türkiye’ye gelip ihtiyaç duyduğu ilaçları alabiliyor. Onun haricindekiler yani sosyal güvencesiyle yaşama tutunanlar ise ilaç bulamayacakları için durumları kötüleşecek; kalp, tansiyon, şeker gibi hastalıklarda ölüm oranları artacaktır” dedi. Fethiye ve Marmaris’e gelen Yunanlı turistlerin ezcanelerden ilaç almalarında gözle görülür bir artış yaşandığını aktaran Muğla Eczacılar Odası Başkanı İbrahim Ertürk ise “Özellikle Rodos’da ilaç bulmanın neredeyse imkânsız olduğunu öğrendik. Gelen turistlere eğer ellerinde reçetesi yoksa sadece 1 kutu ilaç verebiliyoruz. Doktoru tarafından 3 ay gibi uzun süreli olarak reçete edilmişse o zaman söz konusu süre kadar ilaç verilebiliyor” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması