Ebelerin Durumu Ve Mağduriyeti Ne Olacak ?

Büyük sorunları olan ve her sorunla ayrı ayrı mücadele etmekte olan, çeşitli branşlara sahip olan üyelerimizin, Seslerini duyurmaları gereken yerlere bizim de destek olmamız gerektiğini düşünüp, aşağıdaki metnin binlerce boşta gezen EBE ve diğer sağlık çalışanı arkadaşlarımızın ortak sesi / haykırışı olduğunu düşünüyoruz. Sağlık Camiasında sözü geçen bütün üst kurumların herkes gibi sizleride duyacağına can-ı gönülden inanıyoruz. (admin)

Ebelerin Durumu Ve Mağduriyeti Ne Olacak ?

Peki bu az-biraz Sağlıkçı ve de özellikle EBE ve Tıbbi Sekreter alımlarının sebebi nedir?   İşte   300   kişilik   Personel Sağlık üyelerinin Ortak Fikri :  Daha önceki   3    alımda EBE  alım  sayıları : 178+60+2 olarak toplam da yalnızca 240 kişi olarak açıklandı ve atamalar yapıldı. Düşünebiliyor musunuz? Haziran ayında istihdam edilecek personel arasında ihtiyaç duyulan ebe sayısı yalnızca 2....

Sınava giren 8050 ebe olduğuna göre toplam 3 alımda ancak ebelerin %3 ünün istihdam edildiğini görmekteyiz. Ebeler bu durumdan çok mağdur olup üzüntü duymaktadır. Sağlık Bakanlığı daha önceki açıklamalarında normal doğumun teşvik edileceğiyle ilgili duyurular yayınladı ama ebe alımı artırmak yerine azaltmaya gidildi.

Ocak 2011 deki alımlarda KPSS-2011/3: Sağlık Bakanlığı Sözleşmeli Pozisyonlarına Yerleştirme kılavuzuna göre TÜRKİYE de Doğum hastanelerine :

193  adet Hemşire
          7     adet Diyetisyen
          1     adet EBE  alımı yapılmıştır.

 Doğum Evlerine 1 adet EBE alınması doğumların artık doktor ve hemşireler tarafından yapıldığını ve artık EBE lere ihtiyaç olmadığını göstermektedir. Kpss Sınavına giren Toplam 8100 ebeden sadece 240 tanesinin alınması son derece içler acısı bir durumdur. 

Ortada büyük bir haksızlık vardır. Daha önceki alımlarda Kadın doğum hastanelerinin en az 80 tanesine ebe alımı yapılmazken; aynı hastanelere hemşire alımı yapıldı. İlk akla gelen Devletin artık ebe personele ihtiyacı kalmadı mı ? sorusu oluyor. Yoksa artık hemşireler mi ebelerin görevlerini yapacakta bizim haberimiz  yok? Üniversitelerde 4 yıl boyunca ebelik okuyanlar hem hemşirelikle ilgili eğitimleri alırken, hem de ebelikle ilgili dersler aldı. Yani daha geniş bir eğitim programı ile eğitilirken devlet alımlarında bu durum göz ardı edilmektedir. Eğer Ebe mesleği bitirilmeye çalışılıyorsa ya bu okullar kapansın yada ebelere de Ebe - Hemşire ünvanı verilsin. Ebeler olarak, Sağlık Bakanlığının Ebelerin de Hemşirelikten sayılması gerektiği duyurusunu merakla ve heyecanla bekliyoruz.     Öyle ki madem EBE ve TIBBİ SEKRETER lik bölümü mezunu olanlar  işsiz, güçsüz boş gezip asgari ücretle taşeronda çalışacak o zaman ne diye bu okullar var neden halen mezun vermekteler anlamış değiliz !!!

Sayın Sağlık Bakanlığı ve Üst kurum yetkilileri lütfen mağduriyetimizi görün, anlayın ve gereğini yapınız. Çünkü gerçekten bizler zor durumdayız.

Bütün EBEleri birlik / beraberlik ve çözüm üretmek için FORUM bölümümüz:http://forum.personelsaglikhaber.net//  e bekliyoruz. 

Personel Sağlık Özel Haberi (admin)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması