Ebelerin Çalışma Alanında Att Ve Hemşire Çalıştırılması Rahatsızlık Veriyor

Ebelerin çalışma alanında ATT ve Hemşire çalıştırılması rahatsızlık veriyor

Ebelerin Çalışma Alanında Att Ve Hemşire Çalıştırılması Rahatsızlık Veriyor
19 Kasım 2015 Perşembe 19:11

BASIN AÇIKLAMASI

Sağlığın temeli, gebelik ve doğumla atılır ve sağlıklı aileler geleceğin anahtarıdır Tüm dünyada aile sağlığını korumak ve yükseltmek için çalışan ebelik mesleği, yüklendiği bu önemli misyon ile, toplum için vazgeçilmez meslekler arasında yer alır Ebelik mesleğinin önemine dikkat çekmek için, ülkemizde her yıl 21 -28 Nisan tarihleri arasında Ebeler Haftası olarak kutlanmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre; Ebe, gebelik sırasında, doğumda ve doğumdan sonra gerekli bakım ve danışmanlığı sağlamak, normal doğumları kendi sorumluluğunda yaptırmak ve yeni doğanın bakımını yapmak üzere eğitilmiş kişidir.

Ebenin temel görevi, bireyin, ailenin ve toplumun sağlığını koruma, yükseltme ve sürdürmedir. Ebeler bizim ülkemizde temel sağlık hizmetlerinin  ve  koruyucu sağlık hizmetlerinin merkezinde yer alan ve olmazsa olmazlarındandır.

Ana Çocuk Sağlığı hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler, sağlık alanında yurdumuzun her köşesinde oldukça önemli ve kutsal bir görev ifa etmektedirler

Ülkemizde sağlıklı birey, sağlıklı toplumlara ulaşmak için, ebelik eğitimi ve ebelik hizmetlerinin ülke şartları ve ulusal sağlık sorunları göz önünde bulundurularak uluslararası standartlara uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Ağır fedakârlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebeler, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir

Ebelik,  yasa ile görev tanımlarının çizilmesi gereken kutsal mesleklerden biridir. Dünya Sağlık Örgütü de yayınladığı bir deklarasyon ile ebelik ve hemşirelik hizmetlerinin birbirinden ayrılması gerektiğini vurgulamıştır.Yürürlükte olan ve ebelik mesleğinin pek çok alanda önünü tıkayan 1928 tarih ve 1219 sayılı yasa, ebeler için pek çok sorunun neredeyse kaynağını oluşturmaktadır. Bu sorunlardan biri; ebelerin, görev, sorumluluk ve yetki sınırlarının belli olmamasıdır. Ülkemizde görev tanımlarının yapılmaması nedeni ile ebeler, görevleri dışında alanlarda çalıştırılmaktadır. Ebelerin çalışma alanlarında hemşireler ve hatta acil tıp teknisyenlerini  görmek de ayrıca üzücü bir başka konudur.

Ebelik mesleği çözüm bekleyen pek çok sorunla boğuşmaktadır. Tüm bu sorunların çözümü için gerekli olan anahtar, ebelik mesleğinin güçlenmesini sağlayacak olan örgütlenmedir. Sağlık bakımı alanında en geniş grubu oluşturan ebelerinin aynı çatı altında ve ortak hedefler doğrultusunda birleşerek oluşturacağı gücün karşısında durmanın mümkün olamayacağı inancındayız.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm ebelerin 21-28 Nisan Ebeler Haftasını kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dileriz.

Murat ARIKAN

SES Samsun Şube Başkanı 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.