Ebelere Müjdeli Haber...

Ebelere Müjdeli Haber

Ebelere Müjdeli Haber...
07 Ocak 2013 Pazartesi 08:58

25 Aralık 2012 Salı günü saat 14:00’da, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç.Dr.Aşkın ASAN ile, Ebeler Derneği Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nazan KARAHAN, yönetim kurulu üyesi Dr. Filiz ASLANTEKİN, Ankara il temsilcisi Nesibe UZEL tarafından bir toplantı gerçekleştirmiştir. Ortalama 30 dk süren görüşmenin gündemini ebelik mesleğinin tanıtılması ve “ebelerin aile danışmanı olabilmesi” konusu oluşturmuştur.

Görüşmede, dernek başkanımız tarafından, Mayıs 2012′de yayınlanan “Gerçek Kişiler Ve Özel Hukuk Tüzel Kişileri İle Kamu Kurum Ve Kuruluşlarınca Açılacak Aile Danışma Merkezleri Yönetmeliği” uyarınca aile danışmanlığı konusunda ebelik mesleğinin kapsam dışı bırakıldığı, aile en yakın sağlık çalışanlarından biri olan ebelerin bu nedenle son derece üzgün olduğu ve bu haksız uygulamanın düzeltilmesi talebi Sayın Bakan yardımcısına iletilmiştir.

Ayrıca görüşmede ebenin tanımı, görev yetki ve sorumlulukları, Türkiye’de ebelik eğitiminin yapısı ve özellikleri, ebelik müfredat programı, ders içerikleri ve YÖK’un bu konu ile ilgili yönetmeliği ile ebelerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından taleplerini içeren bir dosya sunulmuştur.

Olumlu ve sıcak bir atmosferde gerçekleşen görüşmede, Sayın Bakan Yardımcısı, bu talebin yerinde ve haklı bir talep olduğunu, yönetmelik yazılırken hemşirelik ve ebeliği ayrı meslekler olarak ifade etmek gerektiğinin farkında olunmadığını, ebelerin aile danışmanı olmalarını kesinlikle desteklediğini, söz konusu yönetmeliğin yeni çıkan bir yönetmelik olması nedeniyle hızlı bir biçimde değiştirilmesinin mümkün olmadığını fakat sorununun mutlaka çözüleceğini ve bu yönde gerekli düzenlemelerin yapılacağını ifade etmiştir. Ayrıca görüşmede, kadına yönelik şiddet konusunda ebelerle çalışmalar yürütme kararı da alınmıştır.

GÖRÜŞMEDEN SONRA SORUN ÇÖZÜLDÜ ANCAK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına

Sayın Bakanım,

“Gerçek Kişiler Ve Özel Hukuk Tüzel Kişileri İle Kamu Kurum Ve Kuruluşlarınca Açılacak Aile Danışma Merkezleri Yönetmeliği” uyarınca, aile danışmanı olabilecek meslek grupları arasına ebelerin de dahil edileceği bilgisi bizleri çok memnun etmiştir. Ancak bu olumlu gelişme ile birlikte Halk Eğitim Merkezleri’nde ve diğer yerlerde başvuruları başlamış olan “Aile Danışmanlığı” eğitim programlarına mevzuatta yer almaması nedeniyle ebeler kayıt yaptıramamaktadır. Söz konusu yasal düzenleme ile ebelik mesleği tanımlanıncaya kadar, ebelerin de açılacak olan kurslara kaydının sağlanması bizim için önem arz etmektedir. Bu konuda izin ve olurlarınız hususunda;

Gereğini saygılarımla arz ederim.

EBELERİN AİLE DANIŞMANLIĞI KURSLARINA KATILABİLMESİNİ İÇİN TALEP ÖRNEĞİNi GÖNDERELİM…

Ebe Kevser KARAKAYA
Ebeler Derneği Tanıtım ve İletişim Komisyonu Başkan 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.