Ebeler Haftası Ve Aile Hekimliğinde Nöbet Uygulaması..

SAĞLIK-SEN EBELER HAFTASI VE AİLE HEKİMLERİ NÖBET BASIN AÇIKLAMASI

Ebeler Haftası Ve Aile Hekimliğinde Nöbet Uygulaması..
25 Nisan 2014 Cuma 10:21

Ebeler Haftası 
Ülkemiz de son zamanlarda en çok dile gelen sorunlardan birisi nüfus artışının azalması, doğum oranlarının azalması buna bağlı olarak da yaşlanan nüfus karşımıza çıkmaktadır. Bunun bilimsel olarak sebebine baktığımızda normal doğumun azalması, sezaryen ameliyatlarının artması mevcut durumun en büyük etkenleri arasındadır. Bu sorunun çözümü ebelik mesleğinin önemsenmesi ve yasalarla tekrar unutulan anne çocuk sağlığıyla alakalı ebelik görevlerini yerine getirmeleridir. Bu duygularla Nisan ayının 21- 28. günleri arası kutlanan ebeler haftasının ebelerimize ve tüm sağlık çalışanlarına hayırlı olmasını diliyoruz.
Aile Hekimliğinde Nöbet Uygulaması
Tam gün yasasıyla, aile hekimlerine nöbet tutma mecburiyeti getiren kanuni düzenleme, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 09.04.2014 tarih ve 2014/12 No’lu genelgeyle uygulanmaya başlamıştı. Genelgede nöbet hizmetlerinde uyulacak hususlara yer verildi.
Sağlık-Sen olarak baştan beri aile hekimlerinin nöbet tutmasına karşı çıktık, bu uygulamadan vazgeçilmesini istedik. Acil servislerdeki doktor ihtiyacına istinaden başlatılmak istenilen nöbet uygulaması, sorunu çözmeyeceği gibi, yeni sorunları da beraberinde getirecektir. Tam Gün Yasası’yla kanuni alt yapısı oluşturulan nöbet mecburiyeti her şeye rağmen yine de uygulanacaksa, ihtiyaç duyulan yerler ve gönüllülük esası dikkate alınarak yapılmalıdır. Nöbet tutacak doktorların karşılaşacağı sorunlar bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır. Bunlardan biri de mesleki mali sorumluluk sigortasıdır. Acil serviste nöbet tutan doktorların kurumca ödenen zorunlu mesleki mali sorumluluk sigortası bulunmaktadır. Acil serviste nöbet tutacak olan aile hekimlerinin nöbette  yaşayacakları vakalara karşı mesleki mali sorumluluk sigortaları sorunu çözüme kavuşturulmalı, illa da nöbet tutturulacaksa aile hekimlerinin mesleki mali sorumluluk sigorta primleri de yine kurumca karşılanmalıdır.
Özellikle kamu görevlisi olmayan aile sağlığı elemanlarının hastanelerde hangi statüde nöbet tutacağı ve hastalara nasıl müdahale edeceği de ayrı bir sorundur. Mevzuat düzenlemeleri yapılmadan başlatılmak istenen uygulama, yeni sorunları da beraberinde getirecektir.
Sağlık-Sen olarak çağrımız; acil servislerdeki doktor açığını kapatmanın yolu, aile hekimlerine nöbet tutturmak değil, koruyucu sağlık hizmetlerine ağırlık vermek ve birinci basamak sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde sunulmasını sağlamaktır. 
Önerilerimize cevap verilmedi, sahadaki rahatsızlığı her platformda dile getirildi, çıkan genelgenin uygulanabilir bilir olmadığını söylendi. Son olarak;

Nöbet Genelgesinin İptali İçin DANIŞTAY a Dava Açtık
Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının hastanelerde mesai saatleri dışında ayda asgari sekiz saat nöbet tutmasını öngören ihtiyaç halinde ise bu sürenin üzerinde nöbet tutma görevi veren genelgenin iptali için Danıştay'da dava açtı.
Haftalık 40 saat çalışan, binlerce hastayla birebir diyalog halinde olan aile hekimliği çalışanlarının bu çalışmaların üzerine bir de nöbet tutmak zorunda olduklarına dikkat çekilen dava dilekçesinde mesai yoğunluğunun, çalışan sağlığı ve hizmetin kalitesini olumsuz yönde etkileyeceği ifade edildi.
Dilekçede, aile hekimlerini ve aile sağlığı elemanlarını nöbet tutmaya zorlayan bu düzenlemenin Anayasa’nın 50. Maddesinde yer alan “Dinlenmek çalışanların hakkıdır” hükmüne ve Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa Sosyal Şartı’nın “Adil çalışma koşullarına sahip olma hakkı” başlıklı 2. maddesinde yer alan hükümlere tamamen aykırı olduğu belirtildi.
Anayasa’nın 11. Maddesinde yer alan “Kanunlar Anayasaya aykırı olamaz” ilkesi gereği anayasal hak olan çalışanın dinlenmesi hakkının, nöbet zorunluluğu getiren 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu ile ihlal edildiği belirtilen dilekçede Danıştay Başkanlığı’nca Anayasa’ya aykırı olan bu düzenlemenin iptali talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesi talep edildi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.