Ebeler Artık Yönetici Olmak İstiyor

Ülkemizde kürtaj ve sezaryen doğum tartışmalarının yapıldığı bir dönemde, hala ebelik mesleğinin öneminin ve değerinin fark edilmeyişini şaşkınlık ve üzüntüyle izliyoruz" dedi.

Ebeler Artık Yönetici Olmak İstiyor
26 Ekim 2012 Cuma 13:38

 Ülkemizde kürtaj ve sezaryen doğum tartışmalarının yapıldığı bir dönemde, hala ebelik mesleğinin öneminin ve değerinin fark edilmeyişini şaşkınlık ve üzüntüyle izliyoruz" dedi.

Ahmet Özler - Türk Ebeler Derneği Başkanı Nazan Karahan, ebelerin tampon sağlık personeli olmak istemediğini ifade ederek

"Ülkemizde kürtaj ve sezaryen doğum tartışmalarının yapıldığı bir dönemde, hala ebelik mesleğinin öneminin ve değerinin fark edilmeyişini şaşkınlık ve üzüntüyle izliyoruz" dedi.

Karahan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ebenin yalnızca doğum yaptıran kişi olduğu yanılgısından çok rahatsız olduklarını, gebelik, doğum, doğum sonu döneme ve yeni doğana ait işlevlerinin göz ardı edildiğini söyledi.

Birçok ülkedeki doğum hastanelerinde ebeler çalışırken ve yönetici olurken, Türkiye'de doğum ve kadın hastalıklarıyla ilgili hastanelere ve birimlere lisans mezunu olmalarına rağmen atanmadıklarına dikkati çeken Karahan, şunları kaydetti:

"Yıllarca tampon sağlık personeli olarak, her alanda çalıştırıldık. Fakat söz konusu meslekte ilerleme olduğunda 'ebe olduğumuz' gerekçesiyle önümüze set çekildi. Normal gebelik ve doğumların sorumluluğunu kaybettik. Ülkemizde kürtaj ve sezaryen doğum tartışmalarının yapıldığı bir dönemde, hala ebelik mesleğinin öneminin ve değerinin fark edilmeyişini şaşkınlık ve üzüntüyle izliyoruz. Ebeliği güçlendirme çalışmalarına destek verilmesini istiyoruz. Bu bağlamda ebelikle ilgili yasal düzenlemelerin bir an önce yapılacağına ve mesleki sorunlarımızı çözmek adına adım atılacağına, mesleki alanlarına atanacağına ve mesleğinin yönetiminde görev alacağına inanıyoruz."

Sağlık Bakanlığı'nın ebelerin sorunlarına ilgisinin giderek güçlendiğinin altını çizen Karahan, şöyle konuştu:

"Derneğimiz işbirliğiyle, dünyada ebelik modelleri incelenerek derneğimiz tarafından geliştirilmiş olan 'ulusal ebelik hizmet modeli' doğrultusunda çalışmalarının yapılacağına inanıyoruz. Bu inancımız, Sağlık Bakanlığı'nın çalışmalarımıza gösterdiği ilgi ve destek nedeniyle giderek güçleniyor. Bu düzenlemeleri yalnızca mesleğimiz için değil, ülkemizin kadınları ve çocukları adına talep ediyor ve gerçekleştirmenin toplumsal bir borç olduğuna inanıyoru
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.