Ebe Olmak

Günümüzde Sağlık Bakanlığında ebe olarak çalışmak demek, amirlerin ve kurumun işine geldiği sürece hastanenin ve bakanlığın her biriminde çalıştırılması ama yetki vermeye gelince en doğal olan ve mesleği ile iç içe olan aile danışmanlığı gibi bir bölümde bile kapsam dışı tutulmasıdır ebelik.

Ebe Olmak
22 Nisan 2014 Salı 20:57

Sağlık Bakanlığı’na göre ebe; ana-çocuk sağlığı hizmetlerini yürüten, doğum öncesi, doğum, sonrası hizmetleri veren, doğum yaptıran 0-6 yaş grubu çocuk beslenme ve aşıları yapan, aile planlaması, kişisel temizlik kuralları, ilk yardım, bulaşıcı ve sosyal hastalılardan korunma – savaşla ilgili konularda bireye, aileye, topluma sağlık eğitimi veren, doğum, ölüm (bilgi yelpazesi.net) istatistik verileri toplayan, değerlendiren kamu kuruluşları ile gerekli işbirliğini sağlayan insani ve ahlaki davranışları ile örnek, sağlık bakanlığınca tescil edilmiş bir okuldan mezun olan meslek mensubudur. Dünya Sağlık Örgütü ebeyi; Gebelik sırasında, doğumda ve doğumdan sonra gerekli bakım ve danışmanlığı sağlamak, normal doğumları kendi sorumluluğunda yaptırmak, yeni doğanın bakımını, aile planlaması danışmanlığını yapmak üzere eğitilmiş kişi olarak tanımlar. Günümüzde hastanelerde ebeler kurumun ihtiyacına göre acil servislerden, yogunbakım, diyalizden tutunda kalite birimine kadar sağlık memurunun ve hemşirenin çalıştığı her yerde çalıştırılmaktadır. Hemşirelerde ebelerde çoğu zaman dört yıllık lisans mezunu olmalarına üzerine yüksek lisans yapmalarına rağmen ebeler bir sertifika programına başvurduğunda hemşirelik yetkisi almış olması şartı aranmakta yada başvurusu hiç kabul edilmemektedir. Hemşireler, sağlık memurları, psikologlar ve sosyologlar aile danışmanlığı elemanı, iş yeri hemşiresi olabilirken ebeler olamıyor. Ebeler her türlü alanda çalıştırılıyor ama her türlü haktan mahrum bırakılıyor. Günümüzde ebelere verilen değer bu. Sağlık Bakanın ebelere karşı uygulanan bu ayrımcılığa son vermesini istiyoruz.                                                                                                                                 Sevde Nisa BEYAZ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.