Dünyanın ‘mikroskobik Ölüm’ Haritası..

İnsanların hangi hastalıklara yakalandıkları ve nasıl öldükleri, yaşadıkları coğrafi konumla da büyük bir ilişki içinde. Bu düşünceden yola çıkan araştırmacılar, kıtaları, ‘en çok ölüme neden olan vücut parçasının mikroskobik görünümüyle’ hazırladı.

Dünyanın ‘mikroskobik Ölüm’ Haritası..
Araştırmacılar, hastalıkların coğrafi bölgelere göre dağılımını gösteren sanat çalışmasına imza attı. Ortaya çıkarılan haritada, dünyanın kıtaları, enfeksiyon kaptığında veya işlevsiz hale geldiğinde en çok hastalık ve ölüme neden olan vücut parçalarının mikroskobik çizimine göre hazırlandı.

Haritada Kuzey Amerika ‘yağ dokusu’ndan oluşuyor. Nedeni, kıtada obezite salgının olması. Avrupa ve Rusya’ya bakıldığında ise ‘beyin dokusu’ öne çıkıyor. Bu bölgelerde, yaşlı nüfusun artması nedeniyle nörodejeneratif hastalıklar artış gösteriyor.Doğu Asya ve Pasifik bölgesine bakıldığında, ‘pankreas dokusu’ göze çarpıyor. Kısaca bu bölgelerde en çok ölüme neden olan rahatsızlık, şeker hastalığı.

Gizmodo sitesinin haberine göre, haritayı hazırlayan sanatçı Odra Noel, organlar, dokular, hücre yapısı ve mitokondriya hakkındaki bilgisini farklı bir çalışmada ortaya koymak istedi. Tıp eğitimi alan sanatçı, eski haritaları anımsatmak için, haritasını ipek üzerinde renklendirdi.

‘Hastalık haritası’, 2 Temmuz’da Londra’da başlayacak olan Kraliyet Topluluğu Yaz Bilim Sergisi’nde sunulacak.

ntvmsnbcYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması