Dünya Sağlık Örgütü: Tebrikler Yalova

Dünya Sağlık Örgütü, Yalova’nın Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı 5. Fazı'na kabul edildiğini, internet sayfasından ‘Congratulations Yalova’ (Tebrikler Yalova) diye duyurdu. Yalova, aktif olarak örgütün politika belirleme ve uygulama çalışmalarında yer alacak.

Dünya Sağlık Örgütü: Tebrikler Yalova
23 Kasım 2015 Pazartesi 10:39

Yalova’nın, Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı 5. Fazı'na kabul edilmesini mutluluk verici bir gelişme olarak niteleyen Belediye Başkanı Yakup B. Koçal, “Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Kentler Projesi; Avrupa ölçeğinde sağlığı, karar vericilerin gündeminde ön sıralara yerleştirmeyi ve herkes için sağlık stratejisinin prensipleri ve hedefleri doğrultusunda, sağlıklı ve sürdürülebilir bir kalkınma için kapsamlı yerel stratejiler geliştirmeyi amaçlayan uzun dönemli uluslararası bir gelişim inisiyatifidir. Sağlıklı Kentler Projesi’nin ana hedefi, kentte yaşayan ve çalışan insanların fiziksel, zihinsel, sosyal ve çevresel gönençlerini artırmaktır.
Bu kapsamda, Yalova Belediyesi Sağlıklı Kentler Projesi olarak Dünya Sağlık Örgütü 5. Faz’ın genel konusu olan 'Sağlık ve Tüm Yerel Sağlık Politikalarında Sağlık Alanında Eşitlik' doğrultusunda belirlenen 3 ana teması Önemseyen ve Destekleyici Çevreler, Sağlıklı Yaşam ve Sağlıklı Kentsel Çevre ve Tasarım konularında uygulamalar gerçekleştirecek ve Zagreb Deklarasyonu’nda da vurgulanan ‘sağlıkta eşitlik, sürdürülebilir gelişme ve sosyal adalet’ konularında çalışmalar yaparak Kent Sağlık Gelişim Planı hazırlayacaktır.” dedi.

KESAM’DAN BELÇİKA HAZIRLIĞI
Yalova Belediyesi, Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Kentler Projesi'yle ilgili çalışmalarını 2009 yılında kurduğu Kent Sağlığı Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (KESAM) aracılığıyla yürütüyor.
KESAM Müdürü Dr. Metin Beyazıt, Belçika’nın Liege kentinde yapılacak teknik çalışma konferansında, Yalova Belediyesi’nin organik ulaşım ve belediyenin sosyal çalışmalarıyla ilgili stand açılıp sunumlar yapılacağını ifade etti. 5. fazın 14-19 Haziran tarihlerinde Belçika’nın Liege şehrinde yapılacak toplantısına Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal da katılacak
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.