“dünya Lepra (cüzzam) Günü (25.01.2015) Ve Haftası (25-31 Ocak 2015)

“DÜNYA LEPRA (CÜZZAM) GÜNÜ (25.01.2015) ve HAFTASI (25-31 OCAK 2015)

“dünya Lepra (cüzzam) Günü (25.01.2015) Ve Haftası (25-31 Ocak 2015)
26 Ocak 2015 Pazartesi 15:59

 Her yıl Ocak ayının son Pazarı “Dünya Lepra (Cüzzam) Günü” olarak ilan edilmiştir. Bu günü izleyen hafta boyunca Lepralı kişilerin sorunları tartışılarak çözümler üretilecektir. Lepra, tanısı kolay, tedavisi kesin, erken tanı konduğunda önlenebilir bir hastalıktır.
Dünyanın geri kalmış ülkelerinde, açlık, yoksulluk, yaşam ve temizlik koşullarının kötülüğü, sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama, iyi beslenememe, doğurganlık hızlarının yüksek oluşu, iç savaşlar, sürekli göçler gibi nedenlerle kökü kazınamamaktadır.
Bu haftanın amacı, toplumun lepra ve lepralıya karşı oluşan yanlış inançlardan, bilgisizlikten kaynaklanan korkularını önleyerek lepra hastalığının erken teşhis edilmesinin sağlanması, uygun tedavisi ve izlenmesiyle hastaları topluma kazandırmaktır.
Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre, dünyada her yıl yaklaşık 200.000 yeni Lepra vakası tedaviye alınmaktadır. Lepraya bağlı olarak çeşitli sekel ve sakatlıklar bırakabilen komplikasyonlar gelişmektedir. Ancak etkin tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde, günümüzde Lepraya bağlı ağır sekeller önlenebilmektedir.
Ülkemizde Lepralı hasta sayısı yaklaşık 1139 civarındadır. Yıllık olarak yeni tespit edilen hasta sayısı ortalama 1 – 5 vaka’dır. İlimizde 2014 yılında 0 vaka tespit edilmiştir. Lepra Hastalarının ilk tedavileri Eğitim Araştırma Hastaneleri ve Üniversite Hastanelerinin Deri ve Zührevi hastalıklar ünitesinde yapılmaktadır. Ayrıca Deri ve Tenasül Hastalıkları Dispanserleri de Lepralı hastaların takiplerini yapmaktadır. Lepralı hastalarla ilgili her türlü izleme ve değerlendirmeler, hastaların yaşadıkları ildeki sağlık kuruluşlarınca yürütülmektedir. Hastaların tedavi giderleri Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz karşılanmaktadır.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Eliminasyon stratejileri arasında en önemli kriter Lepra görülme sıklığının 10.000’de 1 vakanın altına indirilmesidir. Ülkemizde DSÖ’nün, lepranın bir toplumda sağlık problemi olmaktan çıkarılması için öngördüğü şekilde hastalık görülme sıklığı 10.000’de 1 vakanın altına indirilmiştir. Böylece Lepra Ülkemiz için bir halk sağlığı problemi olmaktan çıkmıştır.


Uzm.Dr.Ömer BALCI
Bilecik Halk Sağlığı Müdürü

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.