Döneri Fazla Alalım Diye Zorla Geçici Görevlendirme...

Döneri Fazla Alalım Diye Zorla Geçici Görevlendirme

Döneri Fazla Alalım Diye Zorla Geçici Görevlendirme...
06 Eylül 2012 Perşembe 15:44

Devlet Hastanesi hastane personeli, yöneticilerin döner sermayeden daha fazla ek ödeme almak için hastane çalışanlarını geçici görevlere, çevre hastanelere gönderdiğini iddia etti. Türk Sağlık Sendikası hastane çalışanlarına psikolojik baskı (mobbing) yapıldığı gerekçesiyle hastane bahçesinde bir basın açıklaması yaptı.

Sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde her gün yeni uygulamalarla karşı karşıya kalan, en son 663 Sayılı KHK ile Kamu Hastane Birliklerine geçilecek olması, sürecin uzaması, bir türlü geçilememesi, Başta idarecilerimiz olmak üzere tüm çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu bozulmuştur.

Bilgi işlem, temizlik, güvenlik, yemek, görüntüleme hizmetleri vb. hizmet satın alımlarıyla Devlet hastaneleri özelleştirilmiş, kar-zarar hesabıyla işletilir hale gelmiştir. Bir devlet hastanesinde özelleştirilmeyen binaları ve memurları kalmıştır.

Performansa dayalı döner sermaye sistemiyle ücret dengeleri alt üst olmuştur. Sağlık Bakanlığında 4A-4B-4C-4924-Sözleşmeli 4A(aile hekimliği)-Aile hekimliği açıktan sözleşmeli-vekil ebe hemşire-işçi statüsünde çalışanlar-döner sermayeden maaş alanlar olmak üzere aynı işi yapanlar arasında tam 9 ayrı istihdam şekli oluşmuştur.

Hiçbir bakanlıkta aynı işi yapanlar arasında 9 ayrı istihdam şekli yoktur. Aliağa Devlet Hastanesi’nde yaşanan sıkıntılar da sistemden kaynaklanan yansımaların kötü kullanımının sonucudur.

Aylardan bu yana birileri üç kuruş daha fazla ek ödeme alsın diye geçici görevlendirmelerle değişik hastanelere gönderilen sağlık personellerinin aile bütünlüğü hiçe sayılmış, çalışma huzurları bozulmuştur.

Son geçici görevlendirmelerle hastanede çalışan personelin yaklaşık %10′u değişik hastanelere gönderilmiştir

Personelin sağa sola gönderilmesi ve kurum içindeki personelin asli görevleri dışında çalıştırılması sonucunda ise kalan personelin iş yükü artmış, yasal hakları olan yıllık izinlerini dahi kullanamaz hale gelmişlerdir. Yapılan geçici görevlendirmeler diğer hastanelerin personel ihtiyacından değil, keyfi uygulamalardan kaynaklanmaktadır.

Hastane yatak sayısına göre belirlenen standartlardan fazla personeli olmayan hastanenin personelleri neden diğer hastanelere gönderilir anlamak mümkün değildir.

Kurum içinde sıkça yapılan yer değişiklikleri de çalışanları canından bezdirmiştir. Ülkemizde Mobbing (çalışanlara psikolojik baskı) en fazla uğrayan çalışan kesim sağlık çalışanlarıdır. Aliağa Devlet Hastanesi de bu örneklerden bir tanesidir. Uygulanan baskıdan dolayı, kurumda iş huzuru bozulmuştur.

Sevk edilen hasta oranı açısından Aliağa Devlet Hastanesi İzmir’de ilk sıralardadır.

Acil serviste nöbet tutanların, başka birimlerde çalıştırılması da yönetmeliklere aykırıdır.

Hizmet satın alınması yöntemiyle alınan personelin başka birimlerde çalıştırılması da kanunlara uygun değildir.

Soğutma sistemi dahi olmayan Acil serviste çalışma şartlarının uygun hale getirilmesi, zaman zaman tek başına nöbet tutmak zorunda kalan doktorlarımıza da takviye yapılması gerekmektedir.

Biz sivil toplum kuruluşu olarak, diyalog ile çözemediğimiz, daha doğrusu yüz yüze görüşemediğimiz hastane idaresine sıkıntılarımızı bu şekilde ifade etme gereği duyduk. Tabi kendi personelinin sıkıntılarını anlatamadığı yetkililere başka ulaşma şekli de zaten olamazdı.

Konuyla ilgili girişimlerde bulunduk. Takibini de yapacağız. Çalışanlar arkadaşlarımız, Hastaneler bizim kurumlarımız.

Aliağa da yaşayan vatandaşlar, siyasiler, memurlar, işçiler, çiftçiler, belediye yetkilileri hastanenize sahip çıkınız.

Ahmet DOĞRUYOL
Türk Sağlık Sen İzmir 1 Şb. Başk. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.