Döner Sermayenin Dağılımı Adil Değil

Sağlık Eğitimcileri Derneği Genel Başkanı İsmet DATLI yapmış olduğu açıklamasında; Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılıp yürürlükte olan Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında Görevli Personele Döner Sermaye Gelirlerinden Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğin, tüm personele döner sermaye dağıtımında eşit davranılmadığını, yetersiz olduğunu, Bu yönetmeliğin bir an önce değiştirilmesi gerektiğini belirtmiştir.

Döner Sermayenin Dağılımı Adil Değil
09 Mart 2014 Pazar 23:15

           12/05/2006 tarih ve 26166 sayılı resmi Gazete’de yayımlanan Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında Görevli Personele Döner Sermaye Gelirlerinden Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğin Ek-4’te Kuruluş Personelinin Hizmet Alanı Kadro-Unvan Katsayıları tablosunda sağlık müdürlüğü, halk sağlığı müdürlükleri ve toplum sağlığı merkezlerinde çalışan tabip ve diş tabipleri 2.10 ek ödeme katsayısından, Eczacılar 0,85 ek ödeme kat sayısından ek ödeme alırken yüksek lisans/doktora seviyesinde görev yapan üyelerimiz olan tıbbi teknologlar   0,40 ek ödeme kat sayısından, yüksek lisans/doktora  seviyesinde görev yapan hemşire, ebe sağlık memurları 0,40 ek ödeme kat sayısından,  yüksek lisans/doktora  seviyesinde görev yapan Avukatlar,  sivil  savunma  uzmanı,  diyetisyen,  çocuk  gelişimcisi  psikolog, sosyal  çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog ve benzeri meslek grupları 0,75 ek ödeme katsayısından ek ödeme almaktadırlar.

            Yüksek lisans/doktora  seviyesinde görev yapan üyelerimiz olan tıbbi teknologlar, hemşire, sağlık memuru ve ebelerin lise mezunu seviyesi olan 0,40 ek ödeme kat sayısından döner sermaye almaları üzücü bir durumdur. Üzücü olduğu kadar düşündürücüdür.

Yüksek lisans/doktora  seviyesinde görev yapan üyelerimiz olan tıbbi teknologlar Eczacılar, Avukatlar,  diyetisyen,  çocuk  gelişimcisi  psikolog, sosyal  çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog, hemşire, sağlık memuru, ebe  ve benzeri meslek gruplarının sağlık müdürlüğü, halk sağlığı müdürlüğü ve toplum sağlığı merkezlerinde görev yapanların ek ödeme oranlarının en az 1,10  kat sayısında değerlendirilmesi hakkaniyet gereğidir.

Ek-3’te Kurum Personelinin Hizmet Alanı Kadro-Unvan Katsayıları tablosunda hastanelerde  çalışan tabip ve diş tabipleri 0,80 ek ödeme katsayısından, Eczacılar 0,70 ek ödeme kat sayısından ek ödeme alırken yüksek lisans/doktora seviyesinde görev yapan üyelerimiz olan tıbbi teknologlar   0,40 ek ödeme kat sayısından, yüksek lisans/doktora  seviyesinde görev yapan hemşire, ebe sağlık memurları 0,40 ek ödeme kat sayısından, yüksek lisans/doktora  seviyesinde görev yapan Avukatlar,  sivil  savunma  uzmanı,  diyetisyen,  çocuk  gelişimcisi  psikolog, sosyal  çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog, fizyoterapist ve benzeri meslek grupları 0,40 ek ödeme katsayısından ek ödeme almaktadırlar.

Yüksek lisans/doktora  seviyesinde görev yapan üyelerimiz olan tıbbi teknologlar Eczacılar, Avukatlar,  diyetisyen,  çocuk  gelişimcisi  psikolog, sosyal  çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog, hemşire, sağlık memuru, ebe  ve benzeri meslek gruplarının ek ödeme oranlarının hastanelerde en az 0,75 ek ödeme  kat sayısında değerlendirilmesi hakkaniyet gereğidir.

Bunların dışında Genel İdari Hizmetleri sınıfında lisans/yüksek lisans mezunu olup da görev yapan memur, şef, VHKİ gibi unvanlardaki personeller 0,25 ek ödeme kat sayısından ek ödeme almaktadır. En azından 0,50 seviyesine getirilmeleri kısmen de olsa mağduriyeti giderecektir.

Sağlık Bakanlığına; bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılması için derneğimiz tarafından resmi olarak bu hafta içi başvuru yapılacaktır. Sivil toplum örgütleri, sendikalar, mesleki derneklerin bu konuyu gündemlerine getirmelerini ümit ediyoruz.  Saygılarımızla

                                                                       İsmet DATLI

                                               Sağlık Eğitimcileri Derneği Genel Başkanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.