Döner Sermayelerdeki Düşüş Kabul Edilemez

TÜRK SAĞLIK SEN

Döner Sermayelerdeki Düşüş Kabul Edilemez
14 Aralık 2011 Çarşamba 19:21

Sağlık alanındaki en büyük adaletsizliğin adı olan 'döner sermaye sistemi' son yapılan değişiklikler ile artık hak kaybının adı olmuştur. Adaletsizlik daha ileri bir noktaya taşınmıştır. Söz konusu yönetmelikte Klinik şefi ve uzman kadrosundaki çalışanların döner sermaye payları artırılırken diğer sağlık çalışanlarının artırılmaması nedeniyle çalışanların döner sermaye gelirlerinde kayıp yaşanmıştır.Yapılan düzenleme ile hekimlerimizin gelirlerinde yapılan bir artış biz çalışanları rahatsız etmemekle birlikte bu artışın faturasının diğer sağlık çalışanlarına kesilmesini adaletsizlik olarak görüyoruz. Büyük bir özveri ile çalışan, hayatını riske ederek sağlık hizmeti sunan, gece gündüz demeden vatandaşa şifa elini uzatan sağlık çalışanlarına hak ettikleri ücreti verememenin üzüntüsü yaşanması gerekirken, çıkarılan bir yönetmelikle çalışanların alın terlerini ellerinden almanın izahı yoktur. Sağlık hizmetlerinin bir ekip işi olduğunu görmezden gelerek ayrım yapmak, mağdur etmek ise, büyük bir vebaldir.

Fakat Sağlık Bakanlığı, tüm bunların altına imzasını atmış, sağlık çalışanlarının aleyhine bir düzenlemeye gitmiştir. Artık döner sermayede yaşanan düşüşler öyle bir seviyeye gelmiştir ki, büyük hastanelerde bile denge tazminatının altına düşmüştür. Yıllardır döner sermaye gelirlerinin geç ödenmesi mağduriyetini yaşayan çalışanlarımız ücretlerin azalması ile bir kez daha mağdur edilmiştir. Entegre hastanelerde ise durum katlanılmaz olmuş aylardır döner sermayeler ödenmemiştir. İlçelerde zor şartlarda hizmet sunan sağlık çalışanlarının ödüllendirilmek yerine döner sermaye vermeyerek cezalandırılması kabul edilemezdir.

Döner sermayede yaşanılanların ulaştığı bu vahim boyut karşısında sessizliğe bürünen sağlık yöneticileri şapkalarını önlerine koyup düşünmelidirler. Bu adaletsiz sistemin yerine hakça bir paylaşımı esas alan bir sistemin getirilmesi artık zaruri olmuştur. Bu işi düzeltmek sistemi bu hale getirenlerin elinde ve sorumluluğundadır.

Sağlık Bakanlığı döner sermaye adaletsizliğinin çözümünün ilk adımı olarak son yaptığı haksızlığı gidermeli ve tüm sağlık çalışanlarının döner sermaye oranlarını makul bir biçimde artırmalıdır. Döner sermaye yönetmeliği acil bir biçimde yeniden düzenlenmelidir. Çalışanların haksızlığa uğramadığı, hak ettikleri döner sermaye ücretlerini zamanında aldıkları, emekliliğe yansıtılarak çalışanların geleceklerinin de garanti altına alındığı bir sistem istiyoruz. Ne yazık ki son teşkilat yasasını değiştiren kararname ile ek ödemelerle ilgili yayınlanan kararnamede de sağlık çalışanlarının döner sermayelerin maaşlara eklenerek emekliliğe yansıtılması talebini karşılayacak bir düzenleme yapılmamıştır. Biz Türk Sağlık-Sen olarak bu talebimizle ilgili bir dilekçe kampanyası da başlattık. Ayrıca biz döner sermaye yönetmeliğinde çalışanları mağdur eden düzenlemeler ile ilgili hukuki çalışmayı da sürdürüyoruz.Konunun takipçisi olmaya ve döner sermayede adaletli bir sistem hakim olana kadar mücadeleye devam edeceğiz.

Hacı DÜZGÜN

Türk Sağlık-Sen

İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.