Döner Sermayeden Maaş Alanlara 15 Ocak Şoku

Sağlık Bakanlığı’nda görev yapan ve maaşını döner sermaye bütçesinden alan sağlık çalışanlarının maaşları bugün yatırılmadı. TÜRK SAĞLIK-SEN tarafından bu konu bir açıklama ile kamuoyu ile paylaşıldı.

Döner Sermayeden Maaş Alanlara 15 Ocak Şoku
15 Ocak 2015 Perşembe 11:57

 İşçinin alın teri kurumadan emeğinin karşılığının ödenmesi gerektiğini söyleyen bir Peygamber'in ümmeti olarak, bu aksaklığın müsebbiplerini Peygamberimize şikâyet ediyoruz.

Aynı özlük haklarına mensup aynı meslek mensubu sağlık çalışanlarının farklı statü ( 4-A, 4-B vb.) de çalıştırılmaları hep sıkıntı yaşatmıştır. 4-B'den 4-A'ya geçirilen arkadaşlar, kadroya geçirilirken maaş aldıkları bütçeden genel bütçeye aktarılmayan arkadaşlarımız oldu. Biz Türk Sağlık-Sen olarak bunun ileride olumsuzluklara sebep olacağını ve döner sermaye bütçesine de ciddi bir yük olmaya devam edeceğini söyledik. Çözüm olarak da Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan tüm memurların 657 sayılı kanunun 4-A maddesine göre kadrolu memur olması gerektiğini ve diğer kurumlarda olduğu gibi bütün çalışanların Genel Bütçeden maaş ve ücretlerinin ödenmesi gerektiğini söylemiştik. Bu öneriye kulaklarını tıkayan zat-ı muhterem Bakanlık yetkilileri bu gün yaşanan sorunun asıl sorumlularıdır.

Bu gün yaşanan sorunun kaynağı Sağlık Bakanlığı'dır. 15 Ocak günü memurların maaş alacakları gün olmasına rağmen, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurum Başkanlığı tarafından Döner Sermaye Bütçesinden maaş alan arkadaşların maaş ödemeleri illerdeki Genel Sekreterliklere gönderilmemiştir. Bu sebeple sorunun kaynağı ve sorumlusu Bakanlık yetkilileridir.
Buradan Bakanlık yetkililerine ve sağlık yöneticilerine çağrıda bulunuyoruz.

Döner Sermaye Bütçesinden maaş alan sağlık çalışanlarını mağdur etmeyin. Bugünden tezi yok, bu arkadaşların maaş ve sabit ödemelerini bir an önce ödeyiniz. Çalışan insanları mağdur etmeyin. Çalışma şevklerini kırmayın.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.