Döner Sermaye Yönetmeliği Değiştirilmeli

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme kâr payı dağıtımında yapılan haksızlığı eleştirerek, bu haksızlığın biran önce düzeltilmesini bekliyoruz, dedi.

Döner Sermaye Yönetmeliği Değiştirilmeli
25 Eylül 2014 Perşembe 14:27

Ek Ödeme Yönetmeliği Sürekli Değiştiriliyor

Taşkın, konuyla ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi: “Sağlık Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatlarında Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik sürekli değiştirilmektedir. Her değişiklikte, sağlık çalışanları ve memurlar endişeli bekleyiş içine girmektedir. Çünkü her değişiklik ek ödeme haklarının ellerinden biraz daha alınması demektir. Bugüne kadar yapılan düzenlemelerde sadece doktorlar açısından iyileştirme yapılmıştır. Memur, hizmetli, ebe, hemşire, sağlık memuru ve diğer sağlık çalışanları maalesef yapılan düzenlemelerden istedikleri oranda faydalanamadıkları gibi, her düzenlemede yeni bir haksızlıkla karşı karşıya kalmışlardır.

 

Yapılan Haksızlığa Rağmen Özverili Şekilde Çalışıyorlar

Sözleşmeli büro personeli dâhil, amir konumundaki yöneticilere yüksek oranda ek ödeme yapılmaktadır. Ancak bunların dışındaki sağlık çalışanlarına köle gözüyle bakılmasını kabul etmiyoruz. Burada haksız uygulama vardır. Sağlık Bakanlığı’nın bu haksızlığı yeni bir düzenleme ile acil olarak gidermesi gerekmektedir.

Sağlık teşkilatlarında sadece müdürler, doktorlar ve sözleşmeli personel mi çalışıyor? Hastalık riskiyle, darp edilme, yaralanma, ölüm riskiyle karşı karşıya olan sağlık çalışanları neden göz ardı ediliyor?Sağlık çalışanlarını açlığa mahkûm eden bir yönetim anlayışını kabul etmiyoruz. Bütün bu olumsuzluklara rağmen görevlerini canı pahasına ifa eden, özverili bir şekilde çalışan sağlıkçıların haklarının gasp edilmesi işe motivasyonunu bozuyor. Sonra da sağlıkçılardan daha fazla çalışma, çok yüksek oranda kaliteli hizmet bekleniyor. Dünyanın hangi ülkesinde böyle bir anlayış var?”

Bu Ödemenin Neresinde Adalet Var?

Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğin adil olmadığını, sağlık çalışanlarını hem maddi hem manevi olarak yıprattığını, eziklik duygusu yarattığını örneklerle açıklamak istiyorum, diyen Taşkın, açıklamasına şöyle devam etti: “Sağlık Bakanlığına Bağlı Kuruluşların Taşra Teşkilatında Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik Ek-2 ve Ek-3’te Hizmet Alanı Kadro-Unvan Katsayıları tablosunda Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlükleri ve toplum sağlığı merkezlerinde çalışan tabip ve diş tabipleri 2.10 katsayısından, Eczacılar 0,85 katsayısından ek ödeme almaktadır. Yüksek lisans/doktora yapmış olan hemşire, ebe, sağlık memuru, tıbbi teknolog ve diğer sağlık çalışanları 0,40 kat sayısından ek ödeme almaktadır. Bunun neresinde adalet var? 

Sivil savunma uzmanı, diyetisyen, çocuk gelişimcisi psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog v.b. 0,75 katsayısından ortalama 1,200 TL ek ödeme alırken, Lisans/yüksek lisans/doktora yapmış olan hemşire, sağlık memuru, ebe v.b. 0,40 kat sayısından ortalama 700 TL almaktadır. Şimdi soruyorum; bu adil midir? Haksızlığa yol açan, adil olmayan böyle bir uygulama karşısında vicdanlarınız rahat mı?

14.02.2013 tarih ve 28559 sayılı Mükerrer Resmi Gazete'de yayımlanan Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğinin Ek-2 Tablosunda Lisans mezunu Eczacılar 0,70 kat sayısından ek ödeme almaktadır. Kendi alanında lisans/yüksek lisans mezunu avukat, sivil savunma uzmanı, diyetisyen, fizyoterapist, psikolog, çocuk gelişimcisi, sosyal çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog, hemşire, ebe, sağlık memuru, tıbbi teknolog ünvana sahip çalışanlar 0,40 kat sayısından ek ödeme almaktadır.

Lisans, yüksek lisan ve doktora seviyesinde eğitim gördükten sonra sağlık teşkilatlarında çalışmaya başlayan ebe, hemşire, sağlık memuru, tıbbi teknolog, avukat, memur v.b. lise mezunu seviyesinde ek ödeme yapılması haksız bir uygulamadır. Adil değildir.

Haksızlığı Giderecek Yeni Bir Düzenleme Yapılmasını İstiyoruz

Anadolu Sağlık Sen olarak, Sağlık Bakanlığı’nın bu haksızlığı giderecek yeni bir ek ödeme düzenlemesi yapmasını istiyoruz. Bu düzenleme yapılırken, çalışanların eğitim seviyesine göre bir ek ödeme katsayısı belirlenmesi haksızlığı ortadan kaldıracaktır.!


                                                                                                                                                                                             Necip TAŞKIN
                                                                                                                                                                             Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.