Döner Sermaye Kaldırılsın

Döner sermaye dağıtımı haksızdır ve adil değildir. Döner sermaye ek ödeme oranlarını belirleyen komisyon üyeleri hangi vicdanla bu oranları belirlemektedir. Bu oranlar belirlenirken ilgili sivil toplum örgütleri de bu komisyonda yer alıyor mu? Bu komisyona yer alan sivil toplum örgütleri bu haliyle bu oranları nasıl kabul ediyor? Bu haksızlık karşısında hiç vicdanları sızlamıyor mu? Eğer döner sermaye adaletli dağıtılmayacaksa Bu haliyle ödenmeye devam edilecekse döner sermaye kaldırılsın. Sağlık çalışanlarının sadakaya ihtiyacı yoktur. Zaten sağlık çalışanları doğru dürüst döner sermaye almıyor.

Döner Sermaye Kaldırılsın
29 Eylül 2014 Pazartesi 22:31

Sağlık Eğitimcileri Derneği Avukatı Burak IŞIK yapmış olduğu basın açıklamasında; Sağlık Bakanlığının yıllarca Ek ödeme Dağıtımında Haksızlık Yaptığını sağlık çalışanlarını mağdur ettiğini belirtmektedir.

Sağlık Eğitimcileri Derneği olarak Uzun süredir basını yakinen takip etmekteyiz. Basında Döner sermaye dağıtımında adaletsizlik olduğu hep manşet olmuştur. Yıllarca bu konu hep yazılıp çizildiği halde Sağlık Bakanlığı bu konuda esaslı bir düzenleme yapmadığı gibi, Sağlık personelinin hakkını savunması gereken en çok üyeye sahip sendikalar ve mesleki derneklerden bırakın mücadeleyi herhangi bir açıklama dahi yapmamaktadrlar. Bu çok önemli mağduriyeti görmemezlikten geldiklerini düşünmekteyiz. Sağlık Eğitimcileri Derneği olarak biz bu haksızlığı yazılı ve diğer şekillerde yetkililere iletmeye çalıştık. Resmi olarak gelen cevaplarda hep çalışmalar yapıldığı yönünde cevaplar aldık. Fakat bir türlü bu konuda düzenlemeler yapılmamaktadır. Sadece sağlık çalışanlarının oyalandığını düşünüyoruz.

Sağlık Müdürleri, Halk sağlığı Müdürleri, Müdür Yardımcılarına, şube müdürlerine, kamu hastane birliği genel sekreterleri, kamu hastane birliği daire başkanlarına, uzmanlara, sözleşmeli büro personellerine, hastanelerde idari mali hizmetleri müdürü, sağlık bakım hizmetleri müdürlerine yüksek oranlarda ücret ödenmektedir. Tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan sağlık çalışanları döner sermayede sadece sabit ek ödeme almaktadırlar. Performans alamamaktadırlar. 2014 yılı Temmuz ayında sağlık çalışanları maaşlarına zam ve enflasyon farkı alamamışlardır. Eskiden maaş zamlarıyla beraber döner sermaye sabit oranları da artardı. 2014 yılında maalesef yetkili sendikanın yapmış olduğu pazarlıkla sağlık çalışanları maaşlarına zam alamadıkları gibi enflasyon farkını da alamamışlardır. Bu durum döner sermayeyi de olumsuz etkilemiştir. Maalesef döner sermaye erimiştir. Her geçen gün sağlık çalışanlarının döner sermayeleri enflasyon karşısında eriyip gitmektedir. Sağlık çalışanlarının maddi kaybı büyük olmuştur. Sağlık çalışanları ekonomik olarak zor süreçler geçirmektedir. Kısaca sağlık çalışanları mutlu değildir.

İdarecilere ve uzmanlara yüksek oranda ücret verirken işin mutfağındaki işi yapan emek sahibi sağlık çalışanlarının mağdur edilmesi kabul edilebilecek bir durum değildir. Sağlık Bakanlığına Bağlı Kuruluşların Taşra Teşkilatında Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik Ek-2 ve Ek-3’te Hizmet Alanı Kadro-Unvan Katsayıları tablosunda Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlükleri ve toplum sağlığı merkezlerinde çalışan tabip ve diş tabipleri 2.10 ek ödeme katsayısından, Eczacılar 0,85 ek ödeme kat sayısından ek ödeme alırken çok acı bir durum maalesef yüksek lisans/doktora seviyesinde görev yapan hemşire, ebe, sağlık memuru, tıbbi teknolog ve diğer sağlık çalışanları 0,40 lise mezunu ek ödeme kat sayısından ek ödeme almaktadır. Burada doktor, diş tabibi, eczacı gibi mesleklerle elbette kıyas içerisinde değiliz.

Sadece bu meslek gruplarının mağduriyetlerini ortaya koymaya çalışıyoruz. "Sivil savunma uzmanı, diyetisyen, çocuk gelişimcisi psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog ve benzeri meslek grupları" 0,75 ek ödeme katsayısından performansla beraber ortalama 1,100-1,300 TL ek ödeme alırken, lisans/yüksek lisans/doktora seviyesinde görev yapan hemşire, sağlık memuru, ebe vb. Sağlık çalışanları malesef 0,40 ek ödeme kat sayısından genelde sabit ücret almaktadır. Yani ortalama 600-800 TL gibi döner sermaye almaktadırlar. Genelde performans alamamaktadırlar. Burada haksızlık net bir şekilde ortadadır.

Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüklerinde görev yapan Eczacılar 0,85, Avukatlar 0,80 ek ödeme alırken alanında lisans/yüksek lisans hatta doktora yapan " Diyetisyen, çocuk gelişimcisi psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog ve benzeri" unvanlarda görev yapanların 0,75 alırken, alanında lisans/yüksek lisans hatta doktora yapan hemşire, ebe, sağlık memuru, tıbbi teknolog gibi sağlık bilimleri lisansiyerlerinin 0,40 lise mezunu seviyesinde ek ödeme alması adil değildir. Aynı şekilde ön lisans mezunu sağlık çalışanları da mağdur durumdadır. Lise mezunu sağlık çalışanları lütfen durumu farklı algılamasınlar. Elbette sizler fazlasıyla döner sermayeyi hak etmektesiniz. Buradaki durum farklı bir durumdur.

Sağlık Bakanlığı ek ödeme yönetmeliğinde Sağlık Bilimleri Lisansiyeri, Lisans mezunu Diyetisyen, çocuk gelişimcisi psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog vb meslek grubunu 0,75 ek ödeme verirken yine sağlık bilimleri lisansiyeri olan kendi alanında lisans mezunu ebe, hemşire, sağlık memuru, tıbbi teknolog gibi meslek gruplarını görmemezlikten gelmektedir. Yok saymaktadır. Lise ve ön lisans mezunu sağlık çalışanları ileride lisans tamamladığınızda, fakülte mezunu olduğunuzda sizlerin de diplomalarınız yok sayılacaktır.

Bunların dışında genel idare hizmetleri personeli şefler, VHKİ, memurlar gibi bu teşkilata yıllarca emek veren sağlık çalışanları hepten yok sayılmaktadır. Döner sermayeden hak ettikleri payı maalesef alamamaktadırlar. Doktorada bitirseler maalesef en alt düzeyde döner sermaye almaktadırlar. Hizmetli ve şöför kadrosunda görev yapanların durumları hepten içle acısıdır. Bu haksızlık artık bitmelidir.

14/02/2013 tarih ve 28559 sayılı (Mükkerrer) Resmi Gazete'de yayımlanan Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğinin Ek-2 Tablosunda Lisans mezunu Eczacılar 0,70 Ek ödeme kat sayısından ek ödeme alırken, alanında lisans/yüksek lisans mezunu avukat, sivil savunma uzmanı, diyetisyen, fizyoterapist, psikolog, çocuk gelişimcisi, sosyal çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog, hemşire, ebe, sağlık memuru, tıbbi teknolog ve benzerleri sağlık bilimleri lisansiyerleri 0,40 ek ödeme kat sayısından ek ödeme almaktadır. Burada çok büyük adaletsizlikler vardır.

Sağlık Bakanlığı ek ödemeyi belirlerken hekimlerin dışında mutlaka eşit eğitim düzeyi meslekleri mezuniyetlerine göre ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora durumuna göre belirlemelidir. Ön lisans mezunları 0,60, Lisans mezunları 0,85, yüksek lisans mezunları 1,00 doktora seviyesindekiler en az 1,50 olması gerektiğini düşünüyoruz. Buradaki adaletsizliğin bir an önce giderilmesi gerekmektedir. Döner sermaye dağıtımı haksız ve adil değildir.

Döner sermaye ek ödeme oranlarını belirleyen komisyon üyeleri hangi vicdanla bu oranları belirlemektedir. Bu haksızlık karşısında hiç vicdanları sızlamıyor mu? Gerçekten bu mağduriyetin haksız olduğunu, haksızlık yapıldığını, düşünüyorsanız ve bu konuda mücadele vermeniz gerektiğine inanıyorsanız, sızlanmak, şikayet etmek yerine mücadele etmeyi tercih ederek bireysel olarak dava açabilirsiniz.

Mücadeleyi yasal zeminde sürdürebilirsiniz. Bu çok önemli mücadelede davayı kazanabilirsiniz de, kaybedebilirsiniz de önemli olan mücadele vermektir. Yargıda vicdanlı hakimlerin buradaki haksızlığı rahatlıkla fark edebileceğini ümit ediyoruz. Dava kaybedildiği durumda en fazla 1500 TL kaybınız olmaktadır. 1500 TL kaybetmemek için lütfen bu haksızlık karşısında sesiz kalmayın. Mücadele vermeden hiçbir kazanım olmaz Derneğimiz üyelerimize bu konuda ücretiz hukuki hizmet verilecektir.

Üyemiz olmayanlara derneğimize başvuru yaptıkları takdirde belirli şartlarda sonuna kadar hukuki hizmet verilecektir. Bu mücadele Anayasa Mahkemesi hatta Avrupa İnsan hakları Mahkemesine kadar taşınacaktır. Bizler bu konuda kararlıyız. Sağlık çalışanlarının sonuna kadar arkasındayız. Umarız sendikalar , mesleki derneklerde bu konuda gerekli duyarlılığı gösterirler desteklerini verirler. Saygılarımızla

          Av.Burak IŞIK
Sağlık Eğitimcileri Derneği Avukatı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.