Döner Sermaye Geliriyle Yatırım Yapıyorlar

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinin randevu sisteminde yapılan değişikliğin ardından kara geçtiği, Devlet Planlama Teşkilatının, döner sermaye konusunda iyi örnek olarak gördüğü hastaneyi incelediği bildirildi.

Döner Sermaye Geliriyle Yatırım Yapıyorlar
30 Kasım 2011 Çarşamba 14:24

Ömer Sarı- Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinin randevu sisteminde yapılan değişikliğin ardından kara geçtiği, Devlet Planlama Teşkilatının, döner sermaye konusunda iyi örnek olarak gördüğü hastaneyi incelediği bildirildi.

ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, bölgeye sağlık hizmeti veren bin 200 yataklı Balcalı Hastanesinin döner sermaye gelirlerine göre giderlerini ayarlayan, bütçesinde açık olmayan tek Üniversite hastanesi konumunda olduğunu öne sürdü.

Hastanede günlük olarak ortalama 2 bin ila 2 bin 500 hastaya poliklinik hizmeti verildiğini söyleyen Akınoğlu, 2010 yılında Balcalı'ya 459 bin 876 poliklinik, 63 bin 870 klinik hastasının başvurduğunu kaydetti.

Sağlık hizmetlerinin en zor ve ileri aşaması olan yoğun bakım hizmetlerinin, Balcalı'nın 177 yatak kapasitesi ile Türkiye'nin en büyük yoğun bakım kapasitesine sahip hastanelerinden biri olduğunu vurgulayan Akınoğlu, hastanede 2010 yılında 37 bin 828 ameliyat yapıldığını ifade etti.

-Aylık 8 milyon ciro, 13 milyona çıktı-

Çoğu Üniversite hastanesinin bütçesinde açık olduğuna dikkati çeken Akınoğlu, "Aylık 8 milyon lira olan ciromuz, 13 milyon liraya çıktı. Yılda yaklaşık 160 milyon lira kazanan, kar eden ve döner sermaye üzerinden yatırım yapan bir hastane konumuna geldik. Döner sermayemizden 3 milyon liralık bir ihale daha yaptık. Hastanemizdeki 12 asansör ile yeni bir inşaat ihalesini yapıyoruz. Acil servisi yeniledik. Bunların hepsini döner sermaye üzerinden yaptık" dedi.

Akınoğlu, harcamalara yaptıkları dikkat sonucu bu gelişmelerin gerçekleştirildiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Hastanemizde hemen hemen bütün bölümlerde randevu sistemini kaldırdık. Kanser olan hastalara 3 ay sonrasına randevu veriyorduk. Özellikle kadın doğumda kanserli hastalara randevular uzuyordu. Yatak kapasitesini artırdık. Artık anında, yatırarak tetkiklere başlıyoruz. Birçok bölümde de aynı uygulama kapsamında kapasite artırımına gittik. Hasta tedavi sayısını artırdık. Birçok serviste artık randevu verilmiyor. Gereksiz hiç bir şey almıyoruz. Faturalandırmamaya dikkat ediyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumunun istediği kriterleri sağlıyoruz. Gelirlerimizle giderimizi aynı bir şirket gibi yönetiyoruz."

Öğretim üyelerinin yapacakları araştırma harcamalarına da dikkat ettiklerini söyleyen Akınoğlu, "Bir bölüm araştırma yapacak ve fazla finansman istiyorsa, döner sermayeden yaptırmayıp, Avrupa Birliği, TÜBİTAK ve Devlet Planlama Teşkilatı gibi kurumlara proje hazırlamalarını öneriyoruz. Gelir ve giderimizi, personele dağıtacağımız miktarı da ona göre ayarlıyoruz. Sendikalar hastanemizde bir ara eylem yaptı. Bizden yasal olarak mümkün olmayan şeyler istediler. Onları da göğüsledik. Gelir gider dengemizi çok iyi tuttuk" dedi.

Öğretim üyelerini de hastaneden koparmadıklarını anlatan Akınoğlu, şunları kaydetti:

"Bizden çok fazla öğretim üyesi ayrılmadı. 2 yıllık ücretsiz izin yasal olarak mümkün. Ancak biz kimseye bu izni vermedik. Üniversite yönetimi inisiyatifinde bu izinleri kaldırdık. Öğretim üyesini 'ya ayrıl, ya da bizde kal' dedik. Bu konuda çok kararlı tutum izledik. 'Hem ben de çalışacak hem dışarda SGK'lı başka hastaya bakacak' bunları biz istemedik. Genç, yardımcı doçent atamalarını geciktirmeden yaptık. Hiçbir klinikte açık bırakmadık. Gerek öğretim üyesi, gerek doktor, hemşire ve sağlık mensubu açısından çok dikkatli hareket ettik."

-Döner sermaye ile hastanemizi yeniledik-

Son 2-3 yılda her yıl 5 milyon liralık döner sermaye üzerinden hastaneye yatırım yaptıklarına dikkati çeken Akınoğlu, "Devlet Planlama Teşkilatı, hastanemizi döner sermaye konusundaki başarısı nedeniyle örnek görerek inceledi" dedi.

Balcalı Hastanesinin şu an hiç bir eksiği olmadığını bütün cihazlarının yenilendiğini ve modernize edildiğini anlatan Akınoğlu, şöyle devam etti:

"Hastanemizde yataklı servisler Nöroloji, Göğüs Kalp Damar Cerrahi, Yenidoğan Yoğun Bakım gibi birçok birimde yatak sayıları arttırılarak hasta hizmetine tekrar sunuldu. Hastanemiz, 42 poliklinik, 12 yoğun bakım ünitesi, 23 ameliyathane, 43 klinik, 5 laboratuvar, acil servis, radyoloji, nükleer tıp, kan merkezi, yanık ünitesi, sterilizasyon ünitesi ve eczane ile hizmetlerini sürdürmektedir. Hastanemizde 40 anabilim dalında (Temel Tıp Bilimleri Dahil) bilimsel araştırma ve uygulama yapılmakta ve tedavi hizmetleri verilmektedir. Dahiliye onkoloji, çocuk onkoloji, çocuk hematoloji bilim dalı, aile hekimliği anabilim dalı ile çocuk psikiyatri anabilim dalları hastanemiz yakınındaki ayrı bir binada hizmet veriyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.