Döner Sermaye Adil Midir?

Sağlık Bakanlığında görev yapan hemşire, ebe, sağlık memuru gibi meslek grupları meslekleri ile ilgili lisans hatta yüksek lisans mezunu olmalarına rağmen neden 1.Basamak sağlık kurum ve kuruluşlarında (Sağlık Müdürlüğü, Halk sağlığı Müdürlüğü, Toplum sağlığı Merkezlerinde) lise mezunu seviyesinden 0,40 ek ödeme kat sayısından döner sermaye almaktadır. Alanlarında lisans mezunu olan diyetisyen, çocuk gelişimcisi, psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog vb unvanlar 0,75 ek ödeme kat sayısında ek ödeme almaktadır. Halbuki hemşire ebe, sağlık memurları lisans mezunu olmalarına rağmen 0,40 lise mezunu seviyesinden ek ödeme almaktadır. Sağlık Bakanlığı Hemşire, Ebe, Sağlık Memuru Lisans diplomalarını hiçe mi saymaktadır. Lisans Mezunu Hemşire Ebe sağlık memurlarının her ay ortalama 400-500 TL ek ödemede zararları bulunmaktadır. Diplomaları dikkate alınmamaktadır.

Döner Sermaye Adil Midir?
11 Haziran 2014 Çarşamba 11:55

 

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Taşra Teşkilatında Görevli Personele Ek Ödeme; 17.08.2012 tarih ve 28387 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan “Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Taşra Teşkilatında Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik”in ekinde yer alan

Binlerce ebe, hemşire ve sağlık memurları alanlarıyla ilgili lisans hatta yüksek lisans bitirmişlerdir. Kendi alanlarıyla ilgili lisans ve yüksek lisans mezunu hemşire, sağlık memuru ve ebelerin lise mezunu seviyesindeki personellere ödenen 0,40 ek ödeme kat sayısından ek ödeme alması binlerce ebe, hemşire, sağlık memurunu üzmektedir.

Alanlarında lisans mezunu olan “Diyetisyen, çocuk gelişimcisi psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog ve benzeri” meslek grupları 0,75 ek ödeme kat sayısından ek ödeme alırken alanlarında lisans ve hatta yüksek lisans bitirmiş sağlık memuru, hemşire, ebelerimizin hala lise mezunu seviyesinde ek ödeme alması üzücü bir durumdur. Büyük çoğunluğu lise, ön lisans mezunu seviyesinde taşınır kayıt sorumluları 0,75 ek ödeme kat sayısından ek ödeme alırken lisans hatta yüksek lisans mezunu hemşire, sağlık memuru ebelerin 0,40 ek ödeme katsayısından lise mezunu seviyesinden ek ödeme almasının adil olmadığını düşünmekteyiz.

Sağlık Bakanlığının bu konuda yeni bir düzenleme yapması gerekmektedir. Bariz ek ödeme farkları personellerin çalışma azmini düşürdüğü gibi çalışma barışını da bozmaktadır.

Döner sermaye, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle emekli maaşları çok düşük kalmaktadır. Haliyle emekli olacak sağlık çalışanları zor bir emeklilik süreci yaşayacaktır. Bu düşük ücretler karşısında sağlık çalışanları haklı olarak emekli olamamaktadırlar. Döner sermaye emekliliğe yansıtılmalıdır. Döner sermayeler emekliliğe yansıtıldığında tüm çalışanlar rahat bir emeklilik yaşantısı süreceklerdir. Rahat bir emeklilik sağlık çalışanlarının en büyük hakkıdır.

Sağlık çalışanları ek ödeme ki dağılımın hakkaniyetli olmadığını düşünmektedirler. Sağlık çalışanları ek ödeme yönetmeliğinde köklü bir değişiklik beklemektedirler.

Lisans mezunu Hemşire, Ebe, Sağlık Memurlarının mağduriyetlerinde sendikalar ne gibi mücadele verdi. Mücadele verilmiş olsa hala lise mezunu seviyesinde ek ödeme alırlar mıydı?Döner sermaye emekliliğe yansıtılmaz mıydı? Sendikalar gerçekten hak arama konusunda samimi midirler? Gerçekten Lisans mezunu olan hemşire, ebe, sağlık memurları, döner sermayeleri emekliliğe yansıtılmamış sağlık çalışanlarının sendika üyeliklerini göz göre göre hala sendikalara üyelikleri devam ettirmeli midirler? İstifa etmelimidirler? Bu konuda istifa eylemi sendikaları harekete geçirir mi bilinmez?

Tüm Sağlık Çalışanları bu haberi sosyal medyada (facebook, Twit) profillerinde sağlık çalışanları ile ilgili gruplarda paylaşarak farkındalık yaratılmalıdır.Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.