Döner Sermaye Adil Değil

Sağlık Bakanına ve üst bürokratlara sormak istiyoruz. sizce döner sermaye dağıtımı adil midir? En çok üye sayısına sahip Sağlık Sen genel başkanına sormak istiyoruz; sizce döner sermaye dağıtımı adil midir? Neden bu konuyu gündeminize almıyorsunuz? Bu konu hakkında girişimleriniz var mıdır? Sağlık çalışanlarının büyük çoğunluğu sizin üyenizdir. Sağlık çalışanları döner sermayenin adaletsizliğinin düzeltilmesi konusunda çalışmalarınızla ilgili sizden açıklama beklemektedirler?

Döner Sermaye Adil Değil
24 Eylül 2014 Çarşamba 10:56

 

Sağlık Bakanlığı Ek ödeme Dağıtımında Haksızlık Yapılmaktadır.


Sağlık Bakanlığı Sağlık Müdürleri, Halk sağlığı Müdürleri, Müdür Yardımcılarına, şube müdürlerine, kamu hastane birliği genel sekretleri, kamu hastane birliği daire başkanlarına, uzmanlara, sözleşmeli büro personellerine, hastanelerde idari mali hizmetleri müdürü, sağlık bakım hizmetleri müdürlerine yüksek oranlarda ücret ödenirken, sağlık çalışanları açlığa mahküm edilmektedir. Sağlık çalışanlarının hizmetlerinde yüksek oranda kalite beklemektedir. Verim isteniyorsa öncelikle emek edene fazlasıyla hakkını vermek gerekmektedir. Sağlık çalışanlarının ek ödemesinin uzun süredir artırılmadığını sabit oranda ek ödeme almaya mahküm edildiği unutulmamalıdır.


Sağlık Bakanlığına Bağlı Kuruluşların Taşra Teşkilatında Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik Ek-2 ve Ek-3’te Hizmet Alanı Kadro-Unvan Katsayıları tablosunda Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlükleri ve toplum sağlığı merkezlerinde çalışan tabip ve diş tabipleri 2.10 ek ödeme katsayısından, Eczacılar 0,85 ek ödeme kat sayısından ek ödeme alırken, yüksek lisans/doktora seviyesinde görev yapan hemşire, ebe, sağlık memuru, tıbbi teknolog ve diğer sağlık çalışanları 0,40 ek ödeme kat sayısından ek ödeme almaktadır.


"Sivil savunma uzmanı, diyetisyen, çocuk gelişimcisi psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog ve benzeri meslek grupları" 0,75 ek ödeme katsayısından ortalama 1,200 TL ek ödeme alırken, Lisans/yüksek lisans/doktora seviyesinde görev yapan hemşire, sağlık memuru, ebe vb. Sağlık çalışanları malesef 0,40 ek ödeme kat sayısından ortalama 700 TL gibi lise mezunu seviyesinde döner sermaye almaları üzücü bir durumdur. Üzücü olduğu kadar düşündürücüdür.


Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüklerinde görev yapan Eczacılar 0,85, Avukatlar 0,80 ek ödeme alırken alanında lisans/yükseklisans hatta doktora yapan " Diyetisyen, çocuk gelişimcisi psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog ve benzeri" unvalarda görev yapanların 0,75 alırken, alanında lisans/yükseklisans hatta doktora yapan hemşire, ebe, sağlık memuru, tıbbi teknolog gibi sağlık bilimleri lisansiyerlerinin 0,40 lise mezunu seviyesinde ek ödeme alması adil değildir.


14/02/2013 tarih ve 28559 sayılı (Mükkerrer) Resmi Gazete'de yayımlanan Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğinin Ek-2 Tablosunda Lisans mezunu Eczacılar 0,70 Ek ödeme kat sayısından ek ödeme alırken, alanında lisans/yüksek lisans mezunu avukat, sivil savunma uzmanı, diyetisyen, fizyoterapist, psikolog, çocuk gelişimcisi, sosyal çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog, hemşire, ebe, sağlık memuru, tıbbi teknolog ve benzerleri sağlık bilimleri lisansiyerleri 0,40 ek ödeme kat sayısından ek ödeme almaktadır. Sizce buradaki fark adaletsiz değil midir?


Sağlık Bakanlığı ek ödemeyi belirlerken lisans, yüksek lisans ve doktora durumuna göre belirlemelidir. Lisans mezunları 0,85, yüksek lisans mezunları 1,00 doktora seviyesindekiler en az 1,50 olması gerektiğini düşünüyoruz. Buradaki adaletsizliğin bir an önce giderilmesi gerekmektedir.


Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüklerinde görev yapan Genel İdari Hizmetleri sınıfında lisans/yüksek lisans mezunu olup da görev yapan memur, şef, VHKİ gibi unvanlardaki personeller 0,35 ek ödeme seviyesinde çok düşük miktarlarda ek ödeme almaktadır. Burada eğitimin belirleyici olması gerektiğini düşünmekteyiz.Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüklerinde taşınır kayıt kontrol yetkilisi olarak görev yapan personeller 0,75 ek ödeme kat sayısından ek ödeme almaktadır. Taşınır Kontrol Yetlkilisi personellerin bir çoğu Lise mezunu personellerdir. Halbuki lisans/yüksek lisans/doktora seviyesinde görev yapan hemşire, sağlık memuru, ebe, tıbbi teknolog vb. Sağlık çalışanları malesef 0,40 ek ödeme kat sayısından lise mezunu seviyesinde döner sermaye almaktadır.

Sağlık Bakanına ve üst bürokratlara sormak istiyoruz. sizce döner sermaye dağıtımı adil midir?

En çok üye sayısına sahip Sağlık Sen genel başkanına sormak istiyoruz; sizce döner sermaye dağıtımı adil midir? Neden bu konuyu gündeminize almıyorsunuz? Bu konu hakkında girişimleriniz var mıdır? Sağlık çalışanlarının büyük çoğunluğu sizin üyenizdir. Sağlık çalışanları döner sermayenin adaletsizliğinin düzeltilmesi konusunda çalışmalarınızla ilgili sizden açıklama beklemektedirler?

 Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.