Döner Sermaye Adaletsizliği İçin İmza Kampanyası

Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlükleri ve toplum sağlığı merkezlerinde çalışan Sivil savunma uzmanı, diyetisyen, çocuk gelişimcisi psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog ve benzeri meslek grupları 0,75 ek ödeme katsayısından ortalama 1,200 TL ek ödeme alırken, Lisans/Yüksek lisans/doktora seviyesinde görev yapan hemşire, sağlık memuru, ebe, tıbbi teknolog vb. Sağlık çalışanları malesef 0,40 ek ödeme kat sayısından ortalama 700 TL döner sermaye almaları üzücü bir durumdur. Üzücü olduğu kadar düşündürücüdür.

Döner Sermaye Adaletsizliği İçin İmza Kampanyası
31 Ağustos 2014 Pazar 21:47

 Sağlık Bakanlığına Bağlı Kuruluşların Taşra Teşkilatında Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik Ek-2 ve Ek-3’te Hizmet Alanı Kadro-Unvan Katsayıları tablosunda Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlükleri ve toplum sağlığı merkezlerinde çalışan tabip ve diş tabipleri 2.10 ek ödeme katsayısından, Eczacılar 0,85 ek ödeme kat sayısından ek ödeme alırken yüksek lisans/doktora seviyesinde görev yapan hemşire, ebe, sağlık memuru, tıbbi teknolog ve diğer sağlık çalışanları 0,40 ek ödeme kat sayısından ek ödeme almaktadır. 

Sivil  savunma  uzmanı,  diyetisyen,  çocuk  gelişimcisi  psikolog, sosyal  çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog ve benzeri meslek grupları 0,75 ek ödeme katsayısından ortalama 1,200 TL ek ödeme alırken, Lisans/Yüksek lisans/doktora  seviyesinde görev yapan hemşire, sağlık memuru, ebe vb. Sağlık çalışanları malesef 0,40 ek ödeme kat sayısından ortalama 700 TL döner sermaye almaları üzücü bir durumdur. Üzücü olduğu kadar düşündürücüdür. 

Yüksek lisans/doktora  seviyesinde görev yapan Eczacılar, Avukatlar,  diyetisyen,  çocuk  gelişimcisi  psikolog, tıbbi teknologlar ,sosyal  çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog, hemşire, sağlık memuru, ebe  ve benzeri meslek gruplarının sağlık müdürlüğü, halk sağlığı müdürlüğü ve toplum sağlığı merkezlerinde görev yapanların ek ödeme oranlarının en az 1,10  kat sayısında değerlendirilmesi hakkaniyet gereğidir.

Bunların dışında Genel İdari Hizmetleri sınıfında lisans/yüksek lisans mezunu olup da görev yapan memur, şef, VHKİ gibi unvanlardaki personellere en az 0,75 ek ödeme kat sayısından ek ödeme ödenmesi hakkaniyet gereğidir.  

Taşınır kayıt kontrol yetkilisi olarak görev yapan personeller 0,75 ek ödeme kat sayısından ek ödeme almaktadır.  Taşınır Kontrol Yetlkilisi personellerin bir çoğu Lise mezunu personellerdir. Halbuki Lisans/Yüksek lisans/doktora  seviyesinde görev yapan hemşire, sağlık memuru, ebe vb. Sağlık çalışanları malesef 0,40 ek ödeme kat sayısından döner sermaye almaktadır.

Sağlık Bakanlığı Bu konuda acil düzenleme yaparak adaletsizliğe bir an önce son vermelidir.

Alanlarında Lisans/Yüksek lisans/doktora  seviyesinde görev yapan hemşire, sağlık memuru, ebe vb. Sağlık çalışanları ile Genel İdare Hizmetleri Sınıfı Personellerinin malesef diplomalarını emeklerini Sağlık Bakanlığı dikkate almamaktadır. Bu diplomalar büyük emekler vererek alınmaktadır. Ek ödemeler emsal eğitim düzeylerine göre yeniden düzenlenmelidir. Sendikalar özellikle bu haksızlık konusunda önemli çalışmalar başlatmalıdır.

Alanlarında Lisans/Yüksek lisans/doktora  seviyesinde görev yapan hemşire, sağlık memuru, ebe vb. sağlık çalışanları ile Genel İdare Hizmetleri Sınıfı Personellerini bu haksızlığa yönelik olarak imza toplama kampanyasını başlatarak sendikaların ve Bakanlığın dikkatini bu konuya çekmeye davet ediyoruz. Bu yazımızın tüm sosyal medya profillerinde, gruplarda, arkadaşların sayfalarında paylaşmaya farkındalık oluşturmaya davet ediyoruz.

Sağlık Çalışanları her ilde bu konuda imza kampanyası düzenleyerek imzalar Sağlık Bakanlığına gönderildiğinde bu konuda yetkililerin dikkati bu adaletsizliğe çekilmiş olacaktır. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.