'dondurma' Bebekler Artıyor

Sağlık Bakanlığı; ikiz, üçüz hatta beşiz hamilelikleri geride bırakmak için, 35 yaşın altındaki kadınlara ilk iki tüp bebek tedavisi sırasında sadece tek embriyo transferi yönünde karar alınca, "dondurulmuş embriyolar" umut oldu.

'dondurma' Bebekler Artıyor

Dondurma bebeklerin sayısı artmaya başladı. "Üremeye Yardımcı Tedavi Uygulamaları ve Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Hakkında Yönetmelik" kapsamında, 35 yaşın altındaki kadınlara ilk iki tüp bebek tedavisi sırasında sadece tek embriyo transferi kararı alınmıştı. Bu kapsamda başarılı merkezler ön plana çıkarken, en kaliteli embriyoyu geliştirebilmek ve saklayabilmek için çalışmalar hızlandı.

'DOĞRU UYGULAMA YAPILMALI'

Bahçeci Umut Tüp Bebek Merkezi doktorlarından Doç. Dr. Ulun Uluğ, "Bu yöntem 1996'dan beri uygulanıyor. Fakat çoğu merkez bunu tercih etmiyor. Çünkü bunun özel alet ve teknikleri var. Eğer doğru teknikle yapılmazsa dondurulmuş embriyoyu çözdüğünüzde canlı çıkmayabiliyor. Ama doğru uygulama yapılırsa, dondurulmuş embriyolardan, taze embriyolara oranla daha başarılı sonuçlar alınıyor" dedi. Uluğ, 38 yaşındaki Nurcan Pösteki'nin farklı merkezlerde, iki kere tüp bebek denemesi yaptığını ancak gebelik elde edemediğini ve üçüncü deneme için merkezlerine başvurduğunu aktardı. Uluğ, "Nurcan Hanım'a daha önce dondurulan embriyolarla deneme yaptık. Bu deneme sonucunda sağlıklı ikiz kızları oldu" dedi. 9 yıllık evli olan Ali -Filiz Atağ çifti ise merkeze, menide hiç sperm olmadığı şikâyetiyle başvurdu. Bu çifti de tedavi eden Uluğ, "Testislerden cerrahi yöntemlerle sperm arama işlemi yaptık. Bu ameliyatla sperm elde ettik. Mikroenjeksiyon ile embriyoları rahme yerleştirdik. Çiftin bir oğlu oldu. Oluşturulan diğer embriyoları da dondurduk. Çift ikinci bir bebek yapmak isteyince babadan ameliyatla sperm alınmasına gerek kalmayacak" diye konuştu.
SABAH
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması