Doktorların Rapor Derdi Başlıyor

Doktorların Rapor Derdi Başlıyor

Doktorların Rapor Derdi Başlıyor
20 Mart 2012 Salı 16:19

 YGS’ye hazırlanmaları için bakanlığın özürlü izin hala vermediği öğrenciler ve velileri aile hekimlerine yöneldi, sahte rapor talebinde bulundu. Bu durum aile hekimlerini bunalttı.

 

Geçtiğimiz hafta lise son sınıf öğrencilerinin ve ailelerinin endişeli bekleyişini gündeme taşımış, 1 Nisan`da yapılacak YGS öncesi bakanlığın vermesi beklenen 25 gün özürlü izinle ilgili yazı gelmediğini dile getirmiştik. YGS öncesi okula devam etmeyen ve rapor alarak sadece sınava odaklanan öğrencilere tanınması beklenen sınav izni sürüncemede kalınca aileler tedirgin olmuştu.
 
ÖZÜRSÜZ İZİN HAKKI
Sınava kısa bir süre kalmasına rağmen 25 gün özürlü iznin bakanlığın izniyle uygulanmasıyla ilgili genelgenin gelmemesi nedeniyle kurumlarda sorun yaşandığını belirtmiştik. Okul müdürlükleri bu konuda öğrencilere kolaylık sağlanacağını, en azından özürsüz 20 gün izin haklarını kullanabileceklerini belirtmişti.
 
DOKTOR NE YAPSIN!
Aynı haberin devamında 25 gün özürlü izinin doktor raporuna tabii olduğu  ifade edilmişti. Ancak veliler de, doktorların bakanlığın verdiği izni öne sürerek rapor vermediklerini söylemişti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise, konunun bakanlıkla ilgili olduğunu, öğrencilerin bu süreçte 20 günlük özürsüz izin haklarını kullanabileceklerini söylemişti.
 
AÇIKLAMA YAPTILAR
Sınav öncesi tedirginliği ve doktorların yaşadığı sorunu yansıttığımız haberin ardından Kocaeli Aile Hekimleri Derneği yazılı basın açıklaması yaparak işin çok daha vahim boyutunu ortaya koydu. Dernek başkanı Dr.Oğuzhan Gün yaptığı açıklamada, “Haberinize konu olan ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğrenimlerini devam ettiren, YGS hazırlığı nedeniyle istirahat raporu talep eden öğrenci ve velilerinin aile hekimlerine yoğun şekilde başvuruyorlar.
 
SAHTE RAPOR TALEBİ
Maalesef sahte rapor talep ettiklerini müşahade etmiş bulunmaktayız. Aile hekimlerine müracaat eden öğrenci ve öğrenci velileri; maalesef sıklıkla ortaöğretim kurumları idareci ve öğretmenleri tarafından aile hekimlerine yönlendirildiklerini ifade ediyorlar. Bu durum hastalık dışı gerekçelerle istirahat raporu müracaatlarının ortaya çıkmasına neden oluyor.
 
İLİŞKİLER BOZULUYOR
Bunun yanı sıra gereksiz iş gücü kaybına ve tedavisi öncelikli hastaların tanı ve tedavisinin gecikmesine yol açıyor. Bu durum zaman zaman öğrenci veya öğrenci velileriyle aile hekimleri arasındaki iletişimin kopmasına ve güven ilişkisinin zarar görmesine sebep oluyor.
 
YASALARA BAĞLIYIZ
Aile Hekimleri Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun, Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği, Aile Hekimliği Ücret Yönetmeliği, Tıbbi Deontoloji Tüzüğü vb. gibi bir çok kanun, yönetmelik ve mesleki ilkeler çerçevesinde görevlerini ifa ediyor.
 
RAPOR VEREMEYİZ!
Sözkonusu kanun ve yönetmeliklerde ifadesini bulduğu üzere hekim kendisine müracaat eden kişinin tanı, tedavi sürecini yönetmek ve gerekli bilgilendirmelerde bulunmakla yükümlü. İstirahat raporları tedavi sürecinin bir parçası olarak hekim insiyatifinde. Kanun, yönetmelik ve etik mesleki ilkelerimize uygunluk göstermeyen sahte rapor taleplerinin karşılanması meslektaşlarımızı cezai yaptırımlarla karşı karşıya bırakıyor.
 
BAKANLIK AÇIKLASIN
Söz konusu aksaklığın gerekli ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak düzenlemelerle düzeltilmesi ve konunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Kocaeli Aile Hekimleri Derneği olarak üyelerimizin talepleri doğrultusunda öğrencilerimizin sınav hazırlığı gerekçesiyle sahte istirahat raporu taleplerini karşılayamayacağımız hususunda kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz” dedi.
 
Kaynak : Bizim Kocaeli
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.