Doktorları Yıpratıyor.!

Sağlık alanında risk yükseldikçe istihdam talebinin azaldığını belirten Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, "Malpraktis (tıpta yanlış, hatalı uygulama) tazminat oranlarını hazineyle görüşerek arttırdık.

Doktorları Yıpratıyor.!
28 Ekim 2015 Çarşamba 09:26

Mersin Üniversitesi ve Mersin Barosu'nun destek verdiği 'Tıbbi Uygulama Hatalarından Kaynaklı Davalarda Hukuki ve Cezai Sorumluluk' konulu Tıp Hukuku Sempozyumu başladı.

Adalet Akademisi tarafından düzenlenen sempozyuma, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş de katıldı.

Sağlık sektörünün bazı riskli alanlarının olduğunu belirten Prof. Dr. Gümüş, sağlık personeline düşen risk oranlarının arttıkça, istihdam talebinin de azaldığını söyledi.

Açılan davalar sonucunda sağlık çalışanların tazminat ödemek zorunda kaldığını belirten Prof. Dr. Gümüş, şunları söyledi:

Malpraktis tazminat oranları artırılıyor

"Bu nedenle sağlık sektörüne adım atanların artık daha risksiz bölümleri seçme yönüne gidiyor. Bu durumu gidermek için çalışmalar yapıyoruz. Dün itibariyle malpraktis (tıpta yanlış, hatalı uygulama) tazminat oranlarını hazineyle görüşerek arttırdık. Riskli alanlarda 400 bin lira olan tazminat oranını tek bir vaka için 800 bin liraya çıkarıyoruz. Yıllık 1 milyon 800 bin liralık bir tazminat oranını yine hazineyle görüşerek arttırıyoruz. Tüm bunlara rağmen yine de meseleyi oturup etraflıca değerlendirmemiz lazım. Hastanın girişinden itibaren, hastaya yapılacak işlemin ve risklerin iyi anlatılarak hareket etmek lazım."

Davalar, hekimlere alan değiştirtiyor

"Bütün bunlara rağmen zaman zaman yıllarca süren davalar olabiliyor. Bu arada hekimlerimiz yavaş yavaş o alanlardan başka alanlara doğru gidiyor. Bugün Türkiye'de riskli ameliyatlarımızın bir kısmı o hastane, bu hastane gezmeye başlıyor. Bizim derdimiz meseleyi doğru bir şekilde çözmek ve bu işi yapacak profesyonelleri rahatlatmamız lazım. Bunun için yargı mensuplarına da büyük görevler düşüyor. Belki buradaki hukuku dünya normlarına göre yeniden planlayarak, bu sorunun iyi bir şekilde çözülmesini sağlamayı hedeflemek gerekir."

Gerekirse kanuni düzenlemeler yapılır

Hekimleri rahatlatmak için gerekirse kanuni düzenlemelerin de yapılabileceğini aktaran Gümüş, doğru sağlık hizmeti için ne gerekiyorsa bunun altyapısının oluşturulacağını söyledi. Sempozyuma Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Metin Yandırmaz, Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, hakimler, savcılar, sağlık çalışanları ve akademisyenler katıldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.