Doktorlardan Obama'ya Guantanamo Çağrısı..

Tıp dergisi Lancet'te yayımlanan ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'ya hitaben yazılan bir açık mektuba imza koyan 153 doktor, Guantanamo Üssü'nde açlık grevinde olan tutsaklara bağımsız sağlık hizmeti verilmesi çağrısında bulundu.

Doktorlardan Obama'ya Guantanamo Çağrısı..
19 Haziran 2013 Çarşamba 20:32

Guantanamo Üssü'nde en az 100 kişi, süresiz tutukluluk uygulamasını protesto etmek için açlık grevini sürdürüyor.

Guantanamo'da tutulan 13 tutsak, daha önce kaleme aldıkları bir mektupta, kendilerine zorla beslenme uygulayan askerî doktorlara güvenmelerinin mümkün olmadığını ifade etmişti.

Küba'daki üste tutulan kişilerin avukatları, açlık grevinin etkilerinin ağır şekilde görüldüğünü, müvekkillerinin zayıflıktan ve hâlsizlikten sık sık bayıldıklarını açıklamışlardı.

Lancet'te yayımlanan mektup, tutsakların askerî doktorlara güvenmemek için haklı sebepleri olduğunu belirtiyor ve bu doktorların üsteki komutanlarının emirlerini uyguladıklarını belirtiyor.

"Güven olmadan, zihinsel yeterliliği bulunan kişilere sağlıklı ve kabul edilebilir bir tıbbî tedavi uygulanması mümkün değildir" görüşüne yer verilen mektup "Tutsaklar askerî doktorlara güvenmediği için, onlardan gelecek tıbbî telkinleri uygulamaları da pek olası değil" ifadeleri kullanıldı.

Tıp uzmanları bu görüşler çerçevesinde, yazdıkları mektupta "Bu durumda, tutsakların isteği, Birleşmiş Milletler ve Dünya Tıp Birliği'nin şartları çerçevesinde, bağımsız tıbbî muayene ve tedaviye sahip olmaları zorunludur" değerlendirmesi yapıldı.

Tutsakların Şubat ayında başlattıkları bu son açlık grevi, Guantanamo Üssü'nün tarihinde yapılan en uzun süreli eylem. Avukatlar, açlık grevinin, hapishanedeki güvenlik önlemleri ve aramaların ağırlaştırılmasının ardından başlatıldığını belirtiyorlar.

Guantanamo Üssü'nü kontrol eden Amerika ordusu yetkilileri ise, bu aramalar sırasında pek çok yasaklanmış malzemeye ulaştıklarını, bunlar arasında gardiyanlara saldırı için kullanılan derme çatma silahlar da bulunduğunu belirtiyor.

Tutsakların avukatları ise, bu aramalar sırasında, askerlerin Kuran'a saygısız davrandıklarını iddia ediyor ancak Amerikan ordusu bu iddiaları yalanlıyor.

Lancet'teki mektuba imza koyan tıp uzmanları, Guantanamo'daki tutsaklar bir gün serbest bırakılacaksa, bu kişilerin hapishaneden sağlıklı şekilde çıkması gerektiğini belirtti.

Doktorlar, uygun şartlar altında tutsakları ziyaret edebileceklerini, iyileşmelerine ve sonuçta serbest bırakılmalarına destek sağlayabileceklerini de belirttiler.

 

Sayılarla Guantanamo Üssü

779: 2002'den beri toplam tutsak sayısı
526: Başkan George W. Bush döneminde serbest bırakılan tutsak sayısı
78: Başkan Barack Obama döneminde serbest bırakılan tutsak sayısı
48: 'Serbest bırakılması çok tehlikeli' tutsak sayısı
9: Gözaltında ölen tutsak sayısı
48: Tutsakların vatandaşı olduğu ülke sayısı
220: Afgan vatandaşı tutsak
134: Suudi Arabistan vatandaşı tutsak
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.